Senzor de gaz NOx

Discutarea proceselor de decontaminare și control al calității aerului.
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper

Senzor de gaz NOx




de Pierre-Yves » 05/07/10, 21:54

vehiculele echipate cu un sistem de reducere a NOx cu uree au un senzor de NOx, situat la ieșirea tobei de eșapament și destinat controlului corespunzător al controlului poluării (transformarea NOx în N2).

Am căutat pe Internet „senzor NOx” și am găsit lista vehiculelor care îl au, dar nici o urmă de vânzător sau producător pentru un astfel de senzor.

Cine mi-ar putea spune unde să găsesc unul, cu natura semnalului pe care îl oferă? (robust, ieftin, capabil să reziste la 300 până la 400 °)

Va multumesc !!!

Pierre-Yves
0 x
optimizare, economii de energie
http://www.avel-vor.fr
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 05/07/10, 23:30

Există un avantaj, dacă nu l-ați găsit deja : Mrgreen: :

http://www.csm-produits.fr/html/meas/abgas.htm

Nu citesc totul, dar nu pare să urce până la 400 ° ....
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper




de Pierre-Yves » 06/07/10, 09:14

multumesc Flytox!

De fapt, eram familiarizat cu acest modul, dar din păcate nu este potrivit. Caut un senzor pentru a pune permanent într-o evacuare, pentru a măsura NOx în timp real. Știu că există (toate dispozitivele de reducere catalitică NOx de la bord sunt echipate cu acesta), dar nu pot pune mâna pe senzorul în sine !!
0 x
optimizare, economii de energie

http://www.avel-vor.fr
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 06/07/10, 10:47

Aproape sigur că Valeo este cel care îl produce

Vânzare în cantități mari

ideea ar fi să o comandați ca piesă de schimb de la un dealer
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper




de Pierre-Yves » 06/07/10, 15:24

Capt_Maloche a scris:Aproape sigur că Valeo este cel care îl produce

Vânzare în cantități mari

ideea ar fi să o comandați ca piesă de schimb de la un dealer
Mulțumesc Căpitane

Nu știam că este o problemă! În primul rând, Valeo nu comunică numele clienților săi: găsirea dealerului potrivit nu este ușoară.

Atunci dealerul (cel pe care l-am găsit) preferă să vândă întregul sistem SCR și nu senzorul stupid de NOx ...

Dar perseverez !!
0 x
optimizare, economii de energie

http://www.avel-vor.fr
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 06/07/10, 20:59

Dacă aveți modelele de mașini care le au, trebuie să faceți o căutare pentru a găsi unul pe o mașină naufragiată.

În caz contrar, deoarece nu are legătură cu confortul termic, încălzirea și izolarea caselor, voi muta subiectul.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper




de Pierre-Yves » 06/07/10, 21:58

ex-oceanic a scris:Dacă aveți modelele de mașini care le au, trebuie să faceți o căutare pentru a găsi unul pe o mașină naufragiată.
Asta am început să fac, cu puțin succes până acum: fie ansamblul SCR este recuperabil și nu se pune problema de a scoate o piesă din acesta, ori nu a fost și a fost pus în coșul de gunoi, senzor inclus!

Oricum, dacă găsesc una, nu voi fi la sfârșitul necazurilor mele: natura semnalului? calibrare? Are cineva idee despre cum funcționează această fiară?

ex-oceanic a scris:În caz contrar, deoarece nu are legătură cu confortul termic, încălzirea și izolarea caselor, voi muta subiectul.
Hopa! Nu fusesem atent.
0 x
optimizare, economii de energie

http://www.avel-vor.fr
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/07/10, 22:13

nu este necesar ca senzorul să rețină temperatura gazului de măsurat

este suficient să se obțină o parte foarte mică a debitului, să se răcească acest debit mic într-o conductă destul de lungă și să-l treacă pe senzor

nu este imposibil ca senzorii pe care îi căutați să funcționeze conform acestui principiu


în orice caz, dacă cunoașteți un senzor bun pentru gazul rece, va fi posibil să-l folosiți: chiar cred că va fi mai fiabil decât lucrurile integrate într-o toba de eșapament, moartă în caz de supraîncălzire, moartă în caz de murdărie

cu o pompă mică care ia un debit mic de gaz, nu este posibil doar să se răcească gazul care urmează să fie măsurat, ci și să îl filtreze!
0 x
Pierre-Yves
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 120
Înregistrare: 06/12/07, 17:13
Locul de amplasare: Rennes-Quimper




de Pierre-Yves » 06/07/10, 23:10

chatelot16 a scris:nu este necesar ca senzorul să rețină temperatura gazului de măsurat

este suficient să se obțină o parte foarte mică a debitului, să se răcească acest debit mic într-o conductă destul de lungă și să-l treacă pe senzor
Total corect! Cred că o mulțime de sisteme de măsurare a NOx în centrele de control auto funcționează așa. Am găsit chiar și un senzor englezesc care putea fi folosit până la 50 °, care, prin urmare, trebuia răcit.

Problema mea este că vreau măsurători continue, cu un sistem simplu, robust, automat (și nu prea scump!).

La un vehicul cu reducere catalitică selectivă (SCR), senzorul este (cel mai probabil) plasat direct în evacuare, fără un sistem de răcire.
0 x
optimizare, economii de energie

http://www.avel-vor.fr
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/07/10, 23:27

nu există 400 ° la ieșirea unei tobe de eșapament: sunt chiar zile în care se condensează, deci sub 100 ° c

prin urmare, alegerea senzorului nu este o problemă de temperatură, este suficient să se răcească puțin: problema este mai ales rezistența la tot porcul care există într-o evacuare

și ne întoarcem la ecologia politică

ecologia nu înseamnă să cumperi un super vehicul foarte scump cu toate gadgeturile anti-poluare: este pentru mine mai presus de toate să răspândesc cunoștințele necesare pentru a face mai bine peste tot: nu numai în mașinile de ultimă generație

prin urmare, diseminarea know-how-ului este importantă: este disperat să observăm că senzorii există și că nu putem găsi informațiile pentru a le utiliza corect!
0 x

Reveniți la "Poluarea aerului și soluțiile de poluare a aerului"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 35