Roata de combustibil Minto și Bingo

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
vincent27
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 111
Înregistrare: 20/05/05, 19:20
Locul de amplasare: Eure




de vincent27 » 14/10/05, 09:04

hi,

Nu am avut prea mult timp să lucrez la proiectele mele de roți minto în această vară și toamnă (călătorie).
Pentru a avansa în calculele mele, am nevoie de formule pentru calcularea schimbului de căldură printr-un perete. Acest lucru mi-ar permite să iau în considerare fezabilitatea unui prototip sau nu (un singur rezervor pentru moment, dacă fluidul se mișcă în timpul dorit, nu fricțiunea (mică având în vedere viteza de rotație care va împiedica roata) a intoarce).
Pe de altă parte, cred că este inutil să realizăm un model al proiectului. Fără cuplu și putere, roata este forțată să se întoarcă, pe de altă parte, întreaga dificultate constă în transferul suficientă căldură într-un timp suficient de scurt pentru a ajunge la schimbarea stării fluidului.
Înainte, vreau să validez prin calcul, atunci rămân să găsesc fluidul bun, presiunile și temperaturile bune.

Ca punct de plecare, am mers la o sursă fierbinte la 45 ° C și la o sursă rece la 25 ° C, cantitatea de căldură care trebuie transferată este deja semnificativă, într-un timp destul de scurt !!!

Ajutor pentru furnicile de transfer de căldură printr-un perete.
0 x

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 187