bingo-combustibil

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
titus02
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 50
Înregistrare: 18/10/05, 18:56
Locul de amplasare: Aisne




de titus02 » 20/10/05, 17:23

salut tuturor!

dacă aș înțelege totul corect, combustibilul pentru bingo ar fi mai mult sau mai puțin hidrogen produs de o „electroliză ridicată
putere "(îmi pare rău pentru termenii electricitate nu este raza mea), îmi vin în minte câteva întrebări:

-dacă nu doriți să vă plimbați cu o mașină de sudat în mașină, trebuie să stocați bingo-ul
combustibil

-acest compus care se apropie de hidrogen trebuie să fie posibil să îl depozitați la presiune ridicată.

- am putea folosi sticlele noastre vechi de butan sau propan pentru a stoca acest combustibil pentru bingo ?, dacă da
ce presiune maxima pot rezista aceste sticle ??

-putem folosi regulatorii acestor aceleași sticle pentru a readuce gazul la presiune efectivă?

-Compresoarele comerciale "clasice" în valoare de aproximativ 8 bare ar fi suficiente ???

-care ar fi autonomia unui astfel de sistem, știind că este necesar să se amestece 1 volum de bingo pentru 6 volume de aer
(este amuzant, au aceleași proporții ca un combustibil bine cunoscut: pastis!)

-Este necesar să modificați (în profunzime) un motor pe benzină în 4 timpi pentru a-l face să funcționeze în bingo?

-Dacă aceste schimbări sunt ușoare, în ce constau?

mulțumesc anticipat pentru răspunsurile tale pa
0 x
Prefer un con care functioneaza doar trei scaune intelectuale (multumesc Audiart).
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 20/10/05, 17:47

salut
Nu încercați aceste baze acolo pentru că; în cel mai bun caz nu va funcționa și în cel mai rău caz există boom !!!!!! <_
Permiteți-mi să vă explic 8 bare la 25 de litri = 200lx7 = 1400; 1000 de rotații ale motorului pe un 1.4litru, adică 10 secunde la viteză maximă sau 1 minut la ralanti, deci asta este. Se comprimă un gaz exploziv a priori cu un compresor care nu este conceput pentru și în prezența aerului = risc ridicat.
Este imposibil să umpleți o sticlă de gaz fără fitingul care merge bine (pe care va trebui să îl faceți singur) (mingea non-return).
Cred că atunci când veți fi rezolvat problema „gazului” adaptarea motorului nu ar trebui să vă mai pună probleme mari !!!!
@+
ZAC
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 218