Voi instala un rezervor de beton pentru apa de ploaie

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 28/04/08, 11:09

Remundo a scris::lol: Da, nu am inteles... 8) Am văzut lucrul tău mai degrabă ca turnarea unei piscine mici.

Ei bine, atunci e mult mai simplu... conceptual. Pentru că trebuie să ai o mașină de ridicat destul de „puternică”, pentru că un rezervor de beton de 5 m3 trebuie să cântărească câteva tone :şoc:

Puteți asigura drenaj dacă doriți în partea de jos cu un arici de piatră.


Da absolut, m-am gândit o vreme la asta, dar acest rezervor vine cu filtrul de autocurățare, așa că am decis să mă scutesc de treabă. rezervorul cântărește în jur de 2.5 t
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 28/04/08, 11:09

este necesar un pat de nisip pentru a stabiliza rezervoarele,
cele mai ieftine sunt fosele septice, sunt 6000 de litri ;-)
0 x
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 28/04/08, 11:15

cat de gros este patul de nisip?
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 28/04/08, 21:05

bonjour,


O să fac o gaură în care să o pun și să umplu această gaură cu pietre, vezi tu.

AJUTOR !!
nu umple cu piatra!!! , aceasta este cea mai gravă greșeală de făcut!!
cineva mi-a explicat ca vecinul lor a facut aceeasi greseala, si intr-o dimineata frumoasa au observat rezervorul intins la pamant...!!!
evident !!! este cel mai bun mod de a provoca un „efect de cadă”...

este necesar să umpleți cu pământul îndepărtat din gaură și să lăsați umplutura să se așeze cu primele ploi abundente înainte de a acoperi complet...


iar pentru nisipul de nivelare sunt de ajuns 5 pana la 10 cm, avand grija sa sapi “cât mai precis” pentru a nu fi nevoit sa adaugam rambleu pentru a ajunge la nivelul corect..!!

> loc pe teren dur!! , cu pat de nisip pentru a termina nivelarea...

cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 29/04/08, 10:39

p'tit pierrot a scris:si intr-o buna dimineata au observat tancul intins la pamant...!!!
evident !!! este cel mai bun mod de a provoca un „efect de cadă”...

iar pentru nisipul de nivelare sunt de ajuns 5 pana la 10 cm, avand grija sa sapi “cât mai precis” pentru a nu fi nevoit sa adaugam rambleu pentru a ajunge la nivelul corect..!!

> loc pe teren dur!! , cu pat de nisip pentru a termina nivelarea...

Salut Pierrot, ce vrei să spui, rezervorul întins pe pământ? S-a ridicat și s-a întins sau s-a rupt?
Efectul de cada, adică apa din jurul ei a făcut-o să se miște?
Ok, indiferent cum fac gaura cât mai mică posibil.
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 03/05/08, 10:39

bonjour,

ce vrei să spui, rezervorul întins pe pământ? ea s-a ridicat și s-a întins

pai da, evident..!!
prin umplerea cu pietre si inundarea gaurii..., rezervorul (gol) a devenit „dop” si a fost scos din gaura de presiunea apei..!!!

Cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47

rezervorul meu...




de sltcfab » 17/08/08, 23:42

Lucrările au început joi...
Sâmbătă am încercat să-mi mutăm tancul cu un telescopic mare... ei bine, nu a reușit... e enervant, dar vă informez despre ce se întâmplă în continuare
0 x
sltcfab
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 27
Înregistrare: 27/07/06, 16:47




de sltcfab » 19/08/08, 14:36

Salut, am incercat din nou luni. Am putut să-l mutăm, dar ne-am dat seama că era crăpat la mijloc.

Era apă în el, din fericire, s-a văzut imediat crăpătura umedă. Evident că nu am pus-o la loc. Am sunat imediat, mi-au spus că vor să-l schimbe.

A continuat ... :|
0 x
Corpse Grinder 666
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 148
Înregistrare: 17/11/08, 11:54




de Corpse Grinder 666 » 19/11/08, 14:20

este necesar :
1 sapă cât mai aproape posibil (trebuie să aveți dimensiunile rezervorului dvs.)
2 lite de nisip în partea de jos
3: daca chiar ai bile: in Bretania este mult granit in pamant: de multe ori pe laturi (intre rezervor si pamant) adaugam ciment, acesta se prinde in granit si blocheaza rezervorul
;)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 182