EDF: linii de înaltă tensiune 400kV, poluare electromagnetică

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 17/11/08, 11:40

și bine, văzând că nu am fost acolo, nu pot să spun cu adevărat, dar ar fi interesant de știut, am câteva articole ale revistei „inginerul” vremii ...
dar ar fi interesant da ...
idem pentru industrii: care să conducă ce?

trebuie să fi existat o schimbare clară după al doilea război ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 18/11/08, 18:05

bonjour
sub linii sau în apropiere, nu putem recupera câmpul electric radiat cu un sistem de tip bobină Tesla montat în tensiune redusă?
Mult noroc!
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 19/11/08, 09:57

hi,
Cred că dacă, cu o "bobină tesla", cea care permite transformarea ...
„un curent scăzut de înaltă tensiune într-un curent ridicat de joasă tensiune”, nu-i așa?

Deci, răspunsul este, pentru cei care profită de radiațiile dăunătoare ale acestor linii și care doresc să recupereze cel puțin o parte din ele gratuit „în schimb” pentru o sănătate atinsă, DA.

ar trebui să fie chiar gratuit pentru ei, dacă un studiu a fost realizat în FRANȚA.

în Germania efectul nociv a fost dovedit, dar numai pentru copii ...

Mergem inainte ! ........
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 19/11/08, 10:14

RTE tocmai a fost condamnat, în centru-vest, pentru daune aduse sănătății ... animalelor de fermă!

http://www.enviro2b.com/environnement-a ... ticle.html
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Bougonnator
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 07/06/06, 11:06
Locul de amplasare: Ile de France




de Bougonnator » 19/11/08, 16:06

Se pare că lignardele care mențin liniile suferă mai mult decât boli medii (altele decât porcii de reproducție, vă văd venind).
Este interzis să amplasați orice sub liniile de 400kV, nu de teamă de pradă de energie, dar mai ales pentru că este imposibil să garantați că întrerupătorul va declanșa dacă linia cade, se rupe. 400kV și câțiva kilo-amperi fac o descărcare frumoasă, suficientă pentru a transforma un experimentator plăcut de curent într-o grămadă mocnită de carbon. Nu te juca la asta!
Unii oameni deștepți au încercat să înțepe cablul de masă al pilonei. Unii au reușit, alții nu. Și acolo sancțiunea nu este dată de justiție.
În ceea ce privește teoriile afumate ale producției locale, este un vis dulce, nimic mai mult. Producția hidroelectrică presupune o cascadă suficientă și un debit adecvat și constant.
Este simplu, nu mai există site-uri potrivite în Franța! Rinul sau Rhone-ul sau Durance, ele nu trec în toate grădinile. Trebuie amintit că industriile nu sunt mulțumite de puterea necesară pentru ca o lampă cu led să producă toate bunurile pe care le consumăm cu fericire. Și nu pentru că pun becuri la un consum redus, nu consum nimic altceva. De exemplu, izolarea casei mele nu s-a întâmplat spontan. A trebuit să colectăm materialul de bază, să-l transformăm, să-l producem, să-l depozităm și să-l transportăm. Toate acestea consumă energie. Chiar dacă nu acasă este consumat direct, trebuie să fii conștient și că oricum a fost consumat.
Pentru aceasta, puterea mijloacelor de producție a crescut până la concentrarea asupra alternatoarelor nucleare enorme: fluxul local cu roata bucolică din lemn nu a fost suficient pentru a furniza energia turnătoriei sau chiar pur și simplu pompa turnului de apă al satului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 19/11/08, 16:52

bonjour

wirbelwind262 a scris:bonjour
sub linii sau în apropiere, nu putem recupera câmpul electric radiat cu un sistem de tip bobină Tesla montat în tensiune redusă?
Mult noroc!


Ideea de a săpa, o măsurare nu ar trebui să fie prea riscantă și ușor de realizat pentru cei cu o linie de înaltă tensiune în apropierea casei lor

jeff
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 20/11/08, 10:29

desigur că este posibil și de aceea bougonnator reacționează! : Lol:
rar am auzit un discurs atât de aburitor!

da, este posibil să o faci, responsabilitatea tuturor, dar a pune spectrul liniei care se prăbușește la pământ este oricum o prostie ... bineînțeles că nu ar trebui să te pui sub „explică că chiar și de la distanță este rău pentru sănătatea ta ...

„nu trebuie să joci la asta”! Deci, jucați un alt joc: la fiecare stâlp de iluminare, există o copertă accesibilă, de cele mai multe ori ținută de un fir sau bandă: aici trebuie să vă conectați! : Cheesy: preferă cele de la sfârșitul liniei, pentru a le împiedica să cadă :P

pentru producția pe cursuri de apă, debitul nu trebuie neapărat să fie + constant!
deja, mecanica este cea care se ocupă de ea: supape de "ghilotină", ​​regulatoare cu bilă etc ... reglează 50Hz ... dacă este nevoie!
în caz contrar, un controler de încărcare se poate ocupa de restul.

dar iarna, unde apa este abundentă, nu are rost să reglezi viteza dacă vrei să te încălzești de exemplu!
o moară, un motor asincron (cele industriale numite banc de ferăstrău tip „cușcă de veveriță etc”) conectate (10% din viteza în +) și putem pune un radiator simplu, se va încălzi bine!

acesta este doar un exemplu, dar Bougonnator îl deblochează complet spunând că generatoarele de electricitate nu ar fi suficient de puternice!
acest lucru ar pune sub semnul întrebării utilizarea trecută a fabricilor electrice, și eu știu unele care produc bine și unde revânzarea este ușor de realizat. Nu voi vorbi despre turbine eoliene care fac în mare parte restul ... vorbind întotdeauna despre mini turbine eoliene și mini: DA, evident că este posibil, este chiar așa cum făceau înainte.

înainte ... lampa cu incandescență, etc ... da, lămpile cu consum redus se aprind astăzi fără nimic și lucrurile chiar se vor îmbunătăți.

este aproape jalnic când se concentrează atâta ignoranță, trebuie să reacționez, deoarece nimeni nu o face.
1) enormele reactoare „nucleare” (adică montate în centrale nucleare) funcționează cu vapori de apă simpli, încălziți de un atom instabil modificat și periculos, dar se pot folosi pe baraje hidraulice, chiar turbo-alternatoare puternice.
2) o turnătorie funcționează cu căldură și aer, nu electricitate, fondatorii înainte nu foloseau un curent pentru a face metalul de care aveau nevoie.
3) pentru a ridica apa dintr-un turn de apă puteți folosi tehnici care nu consumă nimic: berbecul hidraulic de exemplu.

nu, crede-mă, nuclearul este pentru ignoranți și leneși, nimic mai mult, și ne vom aminti așa.



Pentru izolare, voi vorbi doar despre un singur exemplu: balotul de paie, fabricat local din deșeuri, eficient, ignifug (CSTB) etc etc ... energie cheltuită? de la câmp la casa mea, la țară, lângă oraș. dar hei, tractorul funcționa cu ulei vegetal! produs la fața locului, râul rezidual fiind dat vacilor de lapte ...

atunci cine spune că nu este posibil să nu fi existat niciodată și că este absolut necesară o producție de masă capitalistă globalistă nucleară (care o să-și rupă gura așa cum am văzut-o de 100 de ori)?
0 x
Bougonnator
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 07/06/06, 11:06
Locul de amplasare: Ile de France




de Bougonnator » 20/11/08, 15:01

Pentru atenția lui Jonule și a tuturor celor care îi împing pe ceilalți să-și pună viața în pericol:

Un forum este făcut să schimbe și să-și dea ideile, să argumenteze și despre ele. Ai dreptate să nu fii de acord dacă acestea sunt convingerile tale cele mai intime. Și ceea ce este important este că le poți exprima chiar și cu toată pasiunea care te conduce.
Nu le împărtășesc și nici nu te insult, chiar dacă consider argumentul tău științific foarte ușor.
De asemenea, puteți încuraja alte persoane să înșele, să fure elec în rețea, dacă doriți: nu-mi pasă. Trebuie clasificat în domeniul criminalității mărunte, fantezia unui visător dulce, a ceea ce vrei de fapt. Dar asta nu va face pipi foarte departe.
Dacă cineva este răsturnat, primește o prună, plătește și se oprește acolo.

Puteți crede că berbecii hidraulici permit apei să crească cu 20 de metri mai sus decât dealul local: dacă doriți, nu contează ...
La urma urmei, imaginându-ne, inventăm și sporim.

Aici, mai degrabă decât să spuneți lucruri rele, deoarece vă place hidraulica, faceți un calcul și găsiți debitul mediu și capul pentru a produce chiar și 5kw / oră continuu timp de 1 an. Și apoi vii și-mi spui dacă toată lumea are asta în grădina lor.

Și apoi, da, mulțumesc, cred că știu cum funcționează un grup electric. Pentru că ați lucrat la EDF (și da! Și după ce ați demisionat de la aceasta, veți putea să vă dedicați conținutului inimii voastre) timp de 10 ani, în domeniul producției-transport și mai ales în producția de flacără hidraulică, apoi termică, Cred că știu puțin despre asta. Si tu ?
Am participat chiar la un curs de instruire privind riscurile electrice în care antrenorul a povestit cum a găsit rămășițele colegului său după ce a suferit un arc în timpul unei intervenții pe o linie de 400kV. După ce apa din corp s-a vaporizat de la temperatură ... Nu mai spun nimic, vă las să vă imaginați.

Ceea ce este grav este acela de a induce alte persoane să-și asume riscuri de moarte pentru a face interesantul pe un forum : este iresponsabilitate totală.
Vom spune, într-un mod oarecum satisfăcător, că nu este o ignoranță a subiectului.
Faceți-o dacă doriți, încercați să nu provocați un arc electric și, dacă sunteți încă aici, veniți să ne spuneți despre realizări! Nu suntem în locul de joacă aici, ceea ce oferiți cu alții este cu adevărat periculos.
Vine un moment în care trebuie să îți pui exaltarea, visele, între paranteze și să te comporti ca un adult pentru a nu pune în pericol pe ceilalți. În ceea ce vă privește, faceți ceea ce doriți.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 20/11/08, 16:03

Îți mulțumesc și, de asemenea, pentru sfaturile tale, bougonnator. faci bine să previi, dar nici nu ar trebui să te sperii!?

subiectul pleacă de la pericolul ca aceste replici să-i influențeze pe cei care locuiesc acolo nu departe și sunt sigur că ai fi putut contribui la acest subiect într-un alt mod ...
Așa că vorbeam despre efectul nociv asupra sănătății și îmi dădeam ideea că cei care suferă de el, dacă studiul este dovedit, ar trebui să aibă dreptul să pretindă ceva, nu crezi? și că, dacă EDF nu vrea să le dea gratis, că o iau ... este, desigur, un concept, la care fiecare se poate gândi în felul său, nu am încurajat pe nimeni să facă nimic.

ați urmărit videoclipurile cu padawan care aprinde luminile de neon sub liniile HV, la începutul subiectului? a luat 400 KV?

dacă ești expert, cu o mulinetă putem obține suc de la distanță sub o astfel de linie?

rețineți că argumentul științific este adesea folosit ca armă decisivă și nu-mi place să-l folosesc, deoarece este prea imperfect.

s-ar putea să fi fost șocat de tipul care s-a ars, pentru că asta a făcut probabil parte din riscurile muncii tale zilnice, dar nici nu este un motiv pentru a teroriza oamenii.
Este sigur că nu putem spune niciodată suficiente lucruri rele despre aceste linii periculoase de înaltă tensiune, dovezi ale pericolelor unui sistem de circulație în masă, este reprezentativ.

un alt exemplu: cum să blochezi un contor electric: îl știi (și eu bine): prin urmare, poți informa pe alții. vei face asta? Ei bine, nu, care ar fi interesul tău? cu teama de a fi bătut și clasificat ca un delincvent mic, înțeleg ... dar nu înțelegi că există oameni care nu își pot plăti factura ... și că nici tu nu dai naibii. acest sistem de distribuție electrică are abuzuri. a face pe oameni să plătească și să explice înseamnă să abuzezi, nu mai este imaginea zânei electrice din anii anteriori ...


Un berbec hidraulic poate ridica apa la o înălțime de 10m de la o diferență de înălțime de 1m. sunt unele + sau - eficiente, le poți cumpăra noi cu pielea feselor și să spui „e mai bine să cumperi o pompă electrică, e mai ieftin”, dar prefer să dau planurile să o construiești singur , fără a utiliza nicio altă sursă de energie! Sunt sigur că înțelegi.

Nu am spus că toată lumea are electricitate (care provine din apă) în grădina lor, dar spun că sunt unii care o au și că putem micro-centraliza și micro-distribui . trebuie doar să vă mutați. apa este pentru toată lumea (iar nivelul nu va înceta să crească). dacă se face bine, există un sat pe râu. este suficient să amenajați golfuri de deviere și alte lacuri de reținere pentru a avea suc, este o parte semnificativă.

> Dar oricum ce vrei să faci cu 5kW / H? să folosiți un uscător de păr electric, cuptor cu microunde, încălzitoare electrice? cu un contract de 12kW? Ei bine, asta depinde de tine, există o mulțime de oameni care trăiesc cu foarte puțin. a face să creadă că este nevoie de mult înseamnă a înșela oamenii pentru a le vinde mai bine ceva.

Știați că cei care locuiesc în rulote confortabile / telefoane mobile trăiesc pe 12V, cu toate echipamentele pe care le include acest lucru și nu prezintă NICI un risc de electrocutare?

Nu văd de ce voi încerca să fac interesantul: nu eu sunt cel care este interesant, este ceea ce fac, ce fac cu el și de aceea încerc să-l transmit.
0 x
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6

A




de Olivier22 » 20/11/08, 17:03

Sunteți amuzant Jonule, explicați că, cu lucrări titanice, am putea trăi doar din energii regenerabile.
Dar asta știe toată lumea de multă vreme! Dacă doar pentru că ne trimite soarele nu știu de câte milioane de ori consumăm puterea, toate energiile combinate ...
Singura problemă „mică” este tocmai munca titanică de făcut pentru a ajunge acolo ... La fel și costul utilizării sistemelor.
Dacă puteți convinge guvernul să avanseze câteva sute de miliarde pentru a trece țara la energie 100% regenerabilă, nu vă privați! Dar deja îl costă să meargă la 20% până în 2020! O centrală nucleară este ieftină ...

În caz contrar, despre clientul nefericit, săracă victimă a sistemului, care are dreptul să fure electricitate dintr-o rețea care nu este a lui, argumentul este mediu. Cine are dreptul să judece dacă o companie îi datorează ceva? Într-o democrație nu faci dreptate singur.

În cele din urmă, în ceea ce privește siguranța unei bobine de inducție plasate la poalele unei linii de înaltă tensiune: este sigur că nu este lipsită de pericol. Dar ce zici de liniile care trec VERTIC de case sau drumuri, așa cum se arată în fotografiile de pe site, așa că am pus linkul anterior?
Nu cred că siguranța este adevăratul motiv al interdicției de a plasa receptoare la poalele liniilor; în caz contrar, ar fi suficient să aveți dispozitive cu un întrerupător integrat aprobat și să impuneți o distanță minimă față de piciorul liniilor ... Reglați chestia, ce. Dar ar fi întotdeauna să FURI energia de la companii : Mrgreen:
Deci este și va rămâne interzis, siguranță sau lipsă de siguranță
0 x

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Robob și oaspeții 240