plan

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
popaul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 16/10/05, 17:48
Locul de amplasare: La nord de Lyon> Villefranche




de popaul » 22/10/05, 11:10

O.K ! mulțumesc !
Nu vom vorbi prea mult despre politică (ar dura prea mult și nu acesta este scopul acestui lucru forum.
În ceea ce privește repetiția pentru începători, știu asta, pe un subiect complet diferit (calculatorul Textas Instrument). Sunt de acord că este dureros să repet, dar hei, trebuie spus că este de dragul celor comutați (care sunt interesați de subiect) mai ales pentru motorul cu apă care câștigă să fie popularizat.
Înainte de a posta, am făcut multe cercetări și am analizat subiectul forum, dar am găsit câteva lucruri contradictorii. Cel mai bun mod de a afla este să încerci. Aceasta este ceea ce intenționez să fac în timpul sărbătorilor Toussin (sunt în termenul S).
Alte intrebari :
- Ar exista algoritmi matematici sau tabele pentru a putea dimensiona reactorul în funcție de puterea motorului pantonizat?
- Benzina nu riscă să se evapore înaintea apei (cu bule)?
- A existat vreun feedback de experiență cu privire la motorul de 2 cai putere? (cu oameni activi în acest sens forum )
Va multumesc pentru tot!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 22/10/05, 11:19

Benzina nu riscă să se evapore înainte de apă (cu bule)


Problemă rezolvată prin utilizarea a 2 bule.

;)
0 x
popaul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 16/10/05, 17:48
Locul de amplasare: La nord de Lyon> Villefranche




de popaul » 22/10/05, 14:18

ah bine o esență și o apă?
Încă nu am găsit aceste planuri și acest sistem. Unde există planuri pentru asta?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 22/10/05, 14:38

Benzina care clocotește are un dezavantaj: cele mai volatile părți ale benzinei se evaporă mai întâi, caracteristicile combustiei se schimbă atunci când ajungem la reziduul care are proprietăți diferite. Pentru a evita acest dezavantaj, păstrăm carburatorul pentru benzină și buleți doar apă injectată la admisie (dopaj cu apă).
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 22/10/05, 16:32

salut Popaul
Un clocot pentru dopajul apei pe o mașină este perfect, dar un clocot pentru combustibil nu este prea mult pe o mașină, reglarea este foarte complexă, un carburator sau o injecție. este mai recomandat, un amestec de apă și benzină într-un bubbler este doar bun pentru un experiment și, în realitate, nu dovedește nimic și nu aduce mult, în afară de a face un spectacol, dar științific, e de rahat doar pentru jurnaliști, așa cum am spus după spectacol când toată lumea a văzut mașina funcționând cu 20% benzină 80% apă ... coca cola urină ect ..
trebuie să scurgeți acest poo care rămâne în bule și, dacă măsurați, veți vedea că nici măcar nu puteți arde volumul de benzină pe care l-ați pus în bule, repetați același experiment cu un carburator mic în fața reactorului. vezi că îți vei petrece toată esența și, dacă măsoare timpul de funcționare, este mai avantajos decât barbotorul.
Nimic nu te împiedică să încerci dacă ai timp în față. dar dacă doriți experiență, faceți-o pe un motor fix.
André
0 x
popaul
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 16/10/05, 17:48
Locul de amplasare: La nord de Lyon> Villefranche




de popaul » 23/10/05, 23:18

vă mulțumesc,
Nu am înțeles acest lucru în timp ce citeam diferite pagini web. Este adevărat că bea pentru a fi mai fezabil.
Aș vrea să încerc să pantonizez un motor fix și apoi să o fac pe un tren !!
într-adevăr, fac parte dintr-o asociație care construiește trenuri de 38 cm (cu motoare de 2cv).
Îmi spun că dacă funcționează cu adevărat și nu este prea restrictiv, se poate juca ...
Calea 38
0 x
ditaza
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 21/10/05, 11:18




de ditaza » 26/10/05, 23:36

Și eu sunt în căutarea unor planuri detaliate cu coaste precise. pe quanthomme există doar reactoare pentru cositoare. g a golf II gtd și aș vrea să știu ce dimensiuni pentru reactor trebuie să pun ce diametru pentru diferențialele ar și de plecare trebuie să pun. să treacă gazul obținut prin intercooler? etc ... dar nu gasesc nimic foarte precis pe net

prietenii
ditaza@caramail.com
0 x
Avatar de l'Utilisateur
rezut
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 191
Înregistrare: 01/12/04, 14:58
Locul de amplasare: chalon pe saone
x 2




de rezut » 27/10/05, 09:48

și ce sunt mașinile de tuns iarba : Lol:

http://perso.wanadoo.fr/quanthommesuite/au...aut6peug405.htm
http://perso.wanadoo.fr/quanthommesuite/aut5R21.htm
http://perso.wanadoo.fr/quanthommesuite/aut9bx.htm
http://perso.wanadoo.fr/quanthommesuite/aut2.htm
http://perso.wanadoo.fr/quanthommesuite/aut4C15.htm

rezut
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 138