Construcția metanizatoarelor în Africa

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Rantamplan
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 18/09/05, 22:31

Construcția metanizatoarelor în Africa




de Rantamplan » 01/10/05, 10:21

le putem da vaci altfel?
Cel care cade cel mai mult ??
: Blink:
rantamplan
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 01/10/05, 16:27

salut
Eric este minunat proiectul tău; iubesc Africa și te susțin 100/100; dar ai grijă să nu greșim (putem repede cu mult bine să ucidem un sat). Am văzut în postarea ta că ai spus să regrupezi vitele, să faci intensiv; îi aduci dacă te urmăresc la dezastru. Văzut starea sanitară a vitelor din Camerun; în săptămânile următoare vei avea epidemii care vor decima turmele.
Nu vreau să te descurajez în niciun fel (fac și eu la mada); dar în trecut am făcut și am văzut greșeli care i-au costat pe oameni pe care am venit să-i ajutăm scump, așa că devin extrem de atent atunci când un contribuția modifică tehnicile folosite sau modul de viață (așa cum spui tu nu ești con, există un motiv pentru toate).
face ca metanul să fie minunat.
contactați-mă prin e-mail Vă pot pune în legătură cu persoanele care fac acest lucru în Madagascar (mult mai sărac decât Camerun)
@+
ZAC
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
aidiv
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 20/12/04, 18:57




de aidiv » 02/10/05, 15:37

salut, un link către un tip care a făcut un metanizator în Africa, el explică pe site-ul său că funcționează foarte bine, dar unele comunități africane nu vor să atingă excrementele, sunt sacre.

http://membres.lycos.fr/grisar/id34.htm
0 x
eric florantin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 13/06/05, 22:18




de eric florantin » 27/10/05, 18:46

Aș fi fericit dacă aruncați o privire pe site-ul meu
www.biogasproject.skyblog.com
și atunci putem vorbi oricând
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 170