Cerere de clarificare a vocabularului, vă rog

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 30/10/05, 19:47

Cerere de clarificare a vocabularului, vă rog

Sunt foarte conștient de faptul că prietenii noștri din Quebec trebuie să aibă și mai multe dificultăți de înțelegere, datorită dezvoltărilor, utilizărilor și schimbărilor limbii franceze de pe ambele maluri ale Atlanticului. (o galerie = un junk rack)

Când citești cu mare plăcere, explicațiile, comentariile și favoriteleAndré savurăm, savurăm, apreciem. Dar când căutăm un punct specific, îl citim din nou, facem un pas înapoi, pentru a evalua sau a ghici sensul exact al delicatese al expresiilor sale.
Când vine vorba de o explicație tehnică, este păcat să scriem sau să citim un paragraf întreg și, la sfârșitul lecturii, ne întrebăm întotdeauna dacă am înțeles corect un lucru sau opusul său ...
Adăugați la aceasta interpretarea și înțelegerea personală a cititorului, astfel încât, în cele din urmă, explicația primită de cititor poate fi complet deviată de la ideea originală emisă de șeful proiectantului.
În limbajul tehnic, pe cât posibil, trebuie să folosim cuvinte care nu se pretează interpretării sau confuziei și care se opun abordării educative generoase și universale a vorbitorilor.
Acest lucru ar permite, probabil, noilor membri să evite să pună aceleași întrebări de bază, deoarece, chiar dacă ar face efortul de a citi arhivele, în mintea lor, totul este amestecat, încurcat, nu clar.
Două exemple:
--1-- „Deasupra” sau „dedesubt”; exemplu generic: " carburatorul este deasupra conductei de admisie ".
- Considerăm direcția fluxului de fluide într-o conductă?
- Sau, considerăm poziția sa fizică, ridicată în comparație cu cealaltă componentă?
În această expresie, ambele răspunsuri sunt adevărate, dar care dintre cele două a vrut să spună autorul?
Pare evident chiar și pentru cei mai puțin pricepuți, dar un mecanic mi-a spus că a coborât din mașini cu carburatorul dedesubt. Asa de…

--2-- „Înainte” sau „înapoi”; exemplu care apare des: " venturiul se află în fața carburatorului Prin urmare, încă nu suntem informați ...
În acest caz, ne referim la direcția de curgere a fluidelor.
- Ar trebui să înțelegem „înainte”?
- Ar trebui să înțelegem „după”?
Când un grup de oameni se mișcă într-o direcție și mergem „în fața” grupului, în general, îl trecem și ne găsim „după” ... Nu? Înțelegi problema?

*** Pentru a localiza o poziție, ideal ar fi să folosiți cuvinte specifice care nu sunt confuze.

++ Dacă vrem să descriem o poziție fizică a unei situații în spațiu, în raport cu un referent: folosim cuvintele: înainte, după, în fața, în spatele, deasupra, dedesubt, în raport cu un alt obiect specificat sau în raport cu observatorul.

++ Dacă luăm în considerare o deplasare a fluidului (lichid sau gaz), într-o conductă; luând ca analogie imaginea unui curs de apă, în logica noastră, se prezintă ca direcție pozitivă, direcția progresiei în timp a fluidului menționat;
folosim cuvintele: în aval, în aval de, în amonte, în amonte de, obiectul referent.
" Venturiul este în aval de carburator ... "este o expresie care nu mai este confuză.

Și nu-mi atribui alte cuvinte sau intenții pe care nu le-am spus.
Pacat, daca Domnul de Molière (alias Fanfreluche) se întoarce în mormânt! În aceste discuții despre forum, oricare ar fi ortografia!
Și dacă scriem „înghiți” sau „hamon”, cititorului nu îi va păsa, pentru că va fi înțeles mai întâi semnificația primară a ideii tehnice ...

Pentru comoditatea majorității, nu treceți neapărat peste bord, chiar dacă ideile prezentate sunt corecte.
Astfel, maxima poetului nostru Băutură cu apă (sursă, puțin zarb):
" Se ki ce konsoi bi1 Cnonse clérmen, élé mo pr le dir ariv ézémen "
un link util: http://s.billard.free.fr/referencement/ind...once-claire

Gegyx
0 x
Wish =>
Pentru a mă exprima în mod normal,
fără a fi atacați în permanență de unii oameni, care nu respectă nimic și asta, fără impunitate.
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 30/10/05, 20:36

Există, de asemenea, diferențe în vocabular:

Prietenii noștri belgieni vor vorbi despre frigolit (literalmente piatră de frigider) pentru polistiren expandat,

prietenii noștri din Quebec vor vorbi despre celuloid (dacă îmi amintesc bine) pentru transparențele proiectoarelor, ...

Dar hei, ne înfrumusețează discursurile și există întotdeauna cineva care să facă legătura.

Să ne gândim când știm că există mai multe cuvinte folosite pentru a le pune între paranteze. Ex:

Mașina mea are 68 CP (CP) ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 30/10/05, 22:28

bonjour
De fiecare dată j, scrieți pe forum Sunt conștient de faptul că majoritatea cititorilor vorbesc franceza franceză, așa că fac un efort pentru a găsi termenii tehnici potriviți, nu-mi pot nega originile M-am născut în Metz, dar cea mai mare parte a vieții mele este în Quebec, așa că atunci când fac explicație pentru un motor aici, ar exista o mulțime de cuvinte, care nu sunt nici engleze, nici franceze, adesea o combinație a celor două, atât de dificile pentru voi, alții.
Nu vă înșelați că cebecoisii care merg pe forum este pierdut în acest limbaj tehnic, Cap = chiulasă, supapă = robinet robinet = canelură, manivelă = arborele cotit, tigaie = carter, capac supapă = capac balansier, braț balansier = om, starter = șoc, bujie = bujie ect ..
am putea scrie o carte despre asta, dar ceea ce este important este să înțelegem mesajul și, pe deasupra, când explic verbal este în regulă, dar scrie-l
este mai complex. Reciteste-l, de multe ori șterg prea mult și nu mai pot urmări direcția explicației și, din nou, dacă computerul nu se blochează dacă este text lung, ajung la .... tabarnouche Expresie cebește
(o galerie = terasă sau un pridvor din jurul casei, locul în care ne balansăm pe un balansoar)
Mai mult, originea scaunului balansoar sunt primii coloniști, foști navigatori bretoni, le amintește de valurile de pe o barcă, bătrânii mi-au dat această explicație.
André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 30/10/05, 22:32

Poate că ar trebui să facem un subiect (subiect) cu postări (mesaje) care să traducă termenii folosiți în fiecare dintre țările vorbitoare de franceză implicate aici. Ați început deja și am putea adăuga mai mulți termeni încetul cu încetul.

Deci, oricine nu cunoaște un termen se poate referi la el ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 30/10/05, 23:25

Vă mulțumesc pentru răspunsuri, dar cred că încă o dată nu ne înțelegem.
Nu mă plâng de diferitele calificări regionale pe care să le argumentez în forum sau pentru a desemna obiecte; de obicei, ajunge să fie mereu de bună dispoziție.
De asemenea, nu cer nici un lexicon de sinonime regionale, nici vreun Esperanto.
Primul meu text a insistat asupra faptului că a frază simplă, prost folosit, într-un loc strategic, și tot conținutul textului a fost denaturat ...
De asemenea, pentru a elimina orice ambiguitate, vă recomand să utilizați sistematic " suport "Sau" în amonte », Când doriți să localizați o piesă în raport cu alta, într-o conductă unde curge un fluid.
Aș dori, de asemenea, să știu, vă rog, adevăratul sens al celor două propoziții standard pe care le-am citat în introducerea mea:

" carburatorul este de mai sus din conducta de admisie ".

" venturi este înainte carburator ".

Gegyx
0 x
Wish =>

Pentru a mă exprima în mod normal,

fără a fi atacați în permanență de unii oameni, care nu respectă nimic și asta, fără impunitate.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 208