O turbină eoliană orizontală pe vehicul

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6




de Olivier22 » 10/12/08, 18:05

Bună, bine tonul crește!

Am identificat lucrul pe care nu îl înțelegeți este că o turbină eoliană + compartimentul motor frânează aerul mai mult decât compartimentul motor singur.
Exemplul dvs. de parașută îl ilustrează.
Compartimentul motor nu oprește complet aerul (imposibil), îl deviază; Deci rămâne un flux și, cu cât sunt mai multe obstacole în acest flux, cu atât este mai încetinit ...

Fie turbina eoliană frânează foarte puțin și recuperează și o mică putere ; fie frânează mult proporțional (dacă de exemplu întoarceți motorul în spate : Mrgreen: ) și se recuperează mult ...
Există o relație directă între frânarea cauzată de turbina eoliană și puterea pe care o furnizează: și, randamentul fiind neapărat mai mic de 1, acest raport favorizează frânarea.

Văd că nu mă credeți, dar acum studiez mecanica fluidelor și aerodinamica la școală de 3 ani și am și permisul de pilot (care include o bună parte din aerodinamică), deci cred că „îmi ating mingea” puțin ...
Este puțin disprețuitor să iei oameni pentru oameni ignoranți, pentru că nu iei în seamă ceea ce spun ei.

Dacă aș avea software-ul de simulare a fluidelor pe computerul meu, aș face un pic de modelare pentru tine, dar, din păcate, am doar tastatura mea pentru a te convinge ...
0 x
Iridiu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 110
Înregistrare: 14/10/08, 11:12




de Iridiu » 11/12/08, 09:48

mi se pare că highflyaddict a luat mănuși să-ți răspundă cerându-și scuze înainte de ton etc.
pe de altă parte, răspunsul tău ...

Pentru că pentru tine, luarea mănușilor îți permite să-ți iei niște libertăți!?!?!?
Nu cred, de altfel nu este înregistrat pe cartea forum.

Compartimentul motor nu oprește complet aerul (imposibil), îl deviază; Deci rămâne un flux și, cu cât sunt mai multe obstacole în acest flux, cu atât este mai încetinit ...

Sunt total de acord cu tine și am înțeles acest punct de vedere.
Acum trebuie să vorbim despre cifre.
cu o suprafață precum cea a barei de protecție sau a grilei, ce putere poate fi extrasă de la o turbină eoliană.
acest obstacol adăugat este total neglijabil în comparație cu frâna reprezentată de restul vehiculului.
În plus, reprezintă într-adevăr o frână doar atunci când trebuie pusă în inerție, adică în faza de accelerație a vehiculului la viteză constantă, frânarea rămâne neglijabilă.
o dată în rotație frâna este practic zero.
este că testele mele până la moarte mi-au arătat nodul.
Sunt de acord că aerul continuu a circulat într-un fel sau altul, dar forța pe care o pune asupra vehiculului este enormă înainte de a-și face drum.

Ieri am efectuat teste cu un ventilator simplu montat pe o placă de carton în scopul cântăririi acestuia.

Cântărirea a fost imposibilă, cântarul nostru exact până la cel mai apropiat 1/1000 de gram nu poate depăși 100gr de cântărire.

dar în ceea ce privește primul test, cutia se mișcă înapoi mai palidă blocată sau apoi plină, decât ventilatorul gratuit.

Următorul test:
Modelat simplu, cu o cutie de carton perforată în spate, un compartiment motor întotdeauna cu ventilator frontal și fără ventilator „pe toată suprafața”

Ultimul test pare suficient de bine modelat pentru tlm înainte să îl fac ????

Văd că nu mă credeți, dar acum studiez mecanica fluidelor și aerodinamica la școală de 3 ani și am și permisul de pilot (care include o bună parte din aerodinamică), deci cred că „îmi ating mingea” puțin ...
Este puțin disprețuitor să iei oameni pentru oameni ignoranți, pentru că nu iei în seamă ceea ce spun ei.

meaculpa pentru ultima propoziție, ai dreptate chiar dacă nu este în intenția mea.
Dar te rog nu-mi da statutul tău așa cum ai făcut-o.
Au trecut 5 ani când lucrez în învățământul universitar național ca tehnician vulgar și văd profesori care nu știu nimic despre electronică și care predau studenți ca tine.
statutul nu înseamnă nimic, contează doar rezultatele!

http://www.univ-valenciennes.fr/~etu/ac ... 519-1.html

Pe de altă parte, dacă ați putea modela acest lucru chiar mai târziu, a oferit un serviciu excelent pentru tlm și, de asemenea, pentru mine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

turbină eoliană pe mașină




de tigrou_838 » 11/12/08, 11:57

salut, am găsit asta așa că am vorbit cu tine, știam că am văzut-o undeva.

raportează găsirea pe net, prin google, prin căutarea mașinii cu turbină eoliană Mitsubishi.

Tocmai am făcut o copie rapidă a articolului, uitând adresa site-ului. scuze pentru drepturile de autor.

"" "Încheiem cu această minunată mașină de oraș cu 2 locuri. Este o mașină electrică. Capota sa este alimentată cu energie solară. Două turbine eoliene sunt amplasate pe radiatorul din față. O adevărată mașină a viitorului, compatibilă cu obiectivele de mediu Grenelle. "" "

Tigger
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tigrou_838
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 573
Înregistrare: 20/10/04, 11:25
Locul de amplasare: frontiera Lorraine luxemburg

turbină eoliană pe mașină




de tigrou_838 » 11/12/08, 13:08

salut, aici am găsit site-ul.

http://blog-auto-infos.lci.fr/100-index.html

vezi mai jos „mitsubishi”

Tigger
0 x
Iridiu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 110
Înregistrare: 14/10/08, 11:12




de Iridiu » 11/12/08, 15:06

mulțumesc tigger, pentru legăturile sale. 8)

pentru ceilalți!

un coleg la fel de alergic la tine cum mi-am imaginat că s-a răzgândit brusc când a văzut demonstrațiile mele.

Cu toate acestea, suntem încă de acord cu un singur lucru:

Câtă energie de recuperat cu acest sistem ???

Aș vrea să-i împing munca mai departe.
Ce există ca software de simulare a dinamicii fluidelor ????
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 11/12/08, 15:37

Am văzut și am citit articolele și discuțiile din forums Net despre i-Miev Mitubishi și cele 2 turbine ale sale din spatele grilei.
este un exemplu magnific de spălare verde, iar discuțiile oarecum științifice ale rețelei concluzionează că acesta este, fără îndoială, un capriciu verde al unui șef și că inginerii Mitsubishi încă râd despre asta pe coridoare.

faptele sunt încăpățânate!
când teoria este dură, experimentează. Acesta este singurul sfat pe care încă îl pot oferi.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 11/12/08, 18:36

Iridium a scris:Acum aștept de la tine dovada a ceea ce înaintezi când nu ești de acord cu mine!
dat fiind tonul pe care l-ați folosit este cel mai puțin așteptat de la dvs. :?:


: Lol:

Râsete! Fără glumă: aștepți dovezi de la mine? Că nu funcționează? L-ai văzut deja în fața ochilor tăi, dar tot trebuie să-l vezi ...

Aruncați o privire asupra tuturor vehiculelor cu motor: sunteți într-adevăr convins că sunteți primul care are această idee? Nu este cazul ... și dacă conceptul „dvs.” ar funcționa, atunci am avea deja turbine eoliene pe toate mașinile!

Dar dragul meu iridiu, tu ești cel care propune și care lansează subiectul ....

Prin urmare, ne așteptăm la un efort minim pentru a înțelege de la dvs. atunci când facem efortul de a explica (și a explica din nou) că ideea dvs. nu este valabilă.

NU „așteptăm” mai mult, dar nici mai puțin. În schimb, ne tot spui că nu am înțeles nimic, pe scurt: bravo!

În ceea ce privește tonul pe care îl folosesc, mi se pare că rămâne civil, ceea ce nu este cazul tău (micul pb de ego?).

Pe scurt, scap carcasa!


PS: Mulțumesc DIRK și celorlalți, se simte bine să nu te simți singur, noroc pentru viitor!
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6




de Olivier22 » 11/12/08, 20:10

Bine, Iridium căutați pe cineva care știe subiectul, dar puneți la îndoială abilitățile oricui, indiferent de experiența lor, este un pic contradictoriu.

Poate ai încredere în BERNOULLI? Își atingea mingea de mecaflu.

Așa că am făcut o mică foaie Excel pe baza teoremei lui Bernoulli, o să ți-o transmit dacă vrei (ei bine este OpenOffice dar o pot trece la Excel, spune-mi ce software ai).
Debitul este reprezentat într-un mod ultra-simplificat, printr-o conductă cu o viteză și presiune de intrare și o viteză și presiune de ieșire. În această conductă, 2 obstacole: turbina eoliană și compartimentul motorului. Fiecare provoacă o singură pierdere de sarcină de forma K.Ro.v² / 2 (puteți juca pe coeficientul K pentru fiecare obstacol).
Vitezele trebuie introduse manual deoarece depind de parametri necunoscuți (secțiune de trecere etc.). Este necesar să mergi acolo cu oală ce.
Valorile nu sunt reale, dar comportamentul lor este: de exemplu, pentru a face rapid am setat Ro = P (deoarece este proporțional).
Imagine
Am pus geamul de două ori pentru a putea compara cu / fără turbină eoliană.

Dă-mi e-mailul tău, îți trimit fișierul (excel sau openoffice?) Și te vei distra încercând să ai o pierdere reală mai mică cu o turbină eoliană ... Vei vedea.

Am luat un randament de 80% pentru turbina eoliană.

(P = Presiune, V = viteză, Ro = m. Volum, H = sarcină)
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 11/12/08, 20:37

măslin22,

Imagine

pălării, respect.

Vreau să-mi trimiteți foaia dvs. Excel de către deputat
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Olivier22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 178
Înregistrare: 06/11/08, 16:41
Locul de amplasare: 35 / 22
x 6




de Olivier22 » 11/12/08, 20:39

Nu putem trimite un atașament de către deputat sau nu știu cum să o fac
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 153