prima mea cositoare

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
campion
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 29/12/04, 08:41




de campion » 08/11/05, 22:10

bonjour,

azi am condus prima noastră mașină de tuns iarbă. Este montat în dopaj cu apă cu un rezervor care înconjoară reactorul.

motorul pare să funcționeze corect. Am câteva îndoieli cu privire la asamblare. La un moment dat apa fierbe, ar putea acest lucru să împiedice funcționarea corectă punând prea multă apă în motor?

Motorul se oprește după 25 de minute de funcționare. Am curățat bujia care părea umedă (erau și urme de ulei, e un motor care nu mai merge de câțiva ani) și am plecat din nou. Auzeam apa fierbinte în rezervor.

Din evacuare a ieșit întotdeauna puțin fum alb cu intermitență, dar în general era clar și mirosul nu este același ca în funcționarea convențională.

Deci nu știu cu adevărat dacă am făcut ceea ce trebuie și dacă a funcționat. ..

O sa fac un test cu un volum de benzina si altul cu acelasi volum si apa sa vad cat dureaza.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 08/11/05, 22:34

Bună seara
E doping apa? (doar apă în barbotor și carbohidrații în loc de original)

sau un pantone 100% cu apa si benzina in acelasi barbotator si amestecul care trece in reactor inainte de a fi aspirat direct in admisia motorului?

În al doilea caz, calarea motorului este normală.
În primul caz, este posibil să folosiți prea multă apă în cazan și apa trece în reactor. Cum faci barbotarea?
În aer liber? evacuare?
Nu ai o diagramă; o fotografie; un desen...
0 x
campion
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 29/12/04, 08:41




de campion » 09/11/05, 10:01

bonjour,

este intr-adevar un ansamblu de dopaj cu apa, am pastrat carburatorul care este alimentat de benzina si admisia pantone este in amonte de carburator chiar inaintea admisiei de aer. Barbotarea se face în aer liber
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 09/11/05, 10:13

Bună ziua Champ
Daca am inteles bine, gazul Pantone fierbinte care iese din reactor ajunge imediat dupa filtrul de aer si intra in carburator? Manerul carburatorului este incalzit asa?
0 x
campion
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 37
Înregistrare: 29/12/04, 08:41




de campion » 09/11/05, 10:47

iata cateva poze pentru a explica mai bine

partea superioară a barbotorului
Imagine

priza reactorului
Imagine

filtrul de aer

Imagine
0 x

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105