Proiectul HVB ​​Pantone econolomobile

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
dje41
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 04/11/05, 17:48




de dje41 » 07/11/05, 17:59

Bonjour à tous,

Sunt nou la forum, dar citesc destul de multe articole despre HVB și pantone de ceva vreme.
Am proiectul de a-mi echipa ZX 1,9D cu un dublu combustibil HVB ​​/ Diesel, precum și un sistem pantone, totul gestionat cu un PC (program aproape gata) pentru controlul diferitelor electrovalve, temperaturi, nivel de apă, etc ... datorită unui card de ieșire de intrare.
Sistemul pentru combustibil dual a fost deja pe deplin gândit. Dar nu sistemul pantone.
Pentru aceasta am decis să folosesc un bubbler a cărui temperatură va fi termoreglată de lichidul de răcire datorită unei electrovalve.

Dar am încă unele probleme cu anumite alegeri ale sistemului pantone.

- 1 mențiune: Ce fluid să trimit în bule (aer sau gaze de eșapament), m-aș apleca mai mult pentru ca gazele de eșapament să reducă poluarea la ieșirea din oală. Dar există o problemă este temperatura acesteia. Într-adevăr, mi-e frică să nu pot controla temperatura bulei, dacă gazele de eșapament sunt prea fierbinți. Mi se pare că este necesar să rămâneți sub 90 ° C în bule pentru a evita evaporarea apei.

- 2ment: Este util să dublezi sau chiar mai mult numărul de reactoare? Pentru a crește eficiența sistemului pantone.

Dacă cineva a făcut deja o integrare pe mașina sa sau dacă cineva are sfaturi de dat, mă interesează.

Vă mulțumim anticipat și trăiți site-ul www.econologie.com

Cu respect Djé41
0 x
djull
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 03/02/05, 19:26




de djull » 07/11/05, 20:12

Bună ziua
Nici eu nu sunt foarte bătrân forum!!
Pot să-ți dau părerea mea cu privire la anumite întrebări ... Pentru prima, aerul sau gazul, mă voi apleca mai mult spre aer.1 după cum spui, trebuie să fie mai greu să reglezi temperatura în jurul valorii de 85 ° dacă gazele sunt încă 200 ° (mai mult sau mai puțin), două, după cum spune M. David, gazele ech. încă mai conțin azot care nu ne este foarte util în motor, de ce să-l reintroducem în el?!
Pentru a doua întrebare, cred că două (având în vedere și capacitatea cubică a mașinii dvs. 1,9) pot fi în mare măsură suficiente, ideea este aceeași pentru a face să urce în t ° „reactoarele”, atunci cu cât acestea sunt mai numeroase cu atât t ° se împarte între ele (mă înșel?) ...
Iată ce vă pot spune pentru moment, :P . Păstrați-ne informați despre progresele în utilizarea HVB și pantone ... La rândul meu, amestec și HVB direct în rezervorul camionului meu (608 MERCEDES) .... miroase puțin prăjit, dar asta funcționează, nu se înfundă mai mult decât înainte și mi se pare că chiar cere mai mult! Pentru pantone ca noi toți lucrez acolo :D ciao ju.
0 x
dje41
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 04/11/05, 17:48




de dje41 » 08/11/05, 13:48

Vă mulțumim pentru răspunsul dvs. Djull

Bine, așa că aici mă gândesc să realizez un sistem de acest tip, folosind în biberon fie aer, fie gaze de eșapament sau ambele. Gazul de evacuare trece într-un rezervor de expansiune cu aripioare pentru a crește răcirea acestuia. Mă gândesc să automatizez complet deschiderea electrovalvelor, pentru a regla proporțiile gazului panton și a amestecului de aer / gaze de eșapament din bule.

Spuneți-mi ce părere aveți, toate criticile sunt binevenite.

Cu stimă Djé41
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 08/11/05, 13:58

Proiectul dvs. este foarte bun! Dopajul cu apă + HVB este cel mai bun în opinia mea! (unele tractoare ... inclusiv faimoasele 22 funcționează deja conform acestei rețete)

Pe de altă parte, conform diagramei dvs., nu cred că reinjectarea gazelor de eșapament vă aduce cu adevărat ceva (și așa cum ați desenat-o, probabil că va funcționa doar în aspirație ... deci va pur și simplu " poluează „apa care clocotește) .... mai ales dacă le răcorești. Practic este folosit pentru a promova barbotarea? Problema cu reinjecția evacuării sunt 1) setări foarte dure și 2) supresii și coliziuni precise ... cu risc de strângere hidraulică (de exemplu, dacă timpul de reacție / sensibilitatea supapei dvs. este prea mic ... )

În opinia mea, puteți elimina toate componentele de reinjecție a gazelor de eșapament

VE de încălzire cu bule este de asemenea inutil. Bubblerul nu va fi niciodată prea fierbinte crede-mă :)

Ultimul EV în aer: în locul tău îl voi pune pe orificiul de barbotare ... Este mai sigur.

Ce vei folosi oricum ca EV? (tip, diametru, marca ...)
0 x
dje41
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 04/11/05, 17:48




de dje41 » 08/11/05, 14:14

Vă mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră.

În opinia mea, puteți elimina toate componentele de reinjecție a gazelor de eșapament

OK, dar nu am crescut poluarea cu acest sistem, m-am gândit să scurg din când în când butoiul.

VE de încălzire cu bule este de asemenea inutil. Bubblerul nu va fi niciodată prea fierbinte crede-mă

OK.

Ultimul EV în aer: în locul tău îl voi pune pe orificiul de barbotare ... Este mai sigur.

Ok, bine, asta economisește bani și timp :D .

Ce vei folosi oricum ca EV? (tip, diametru, marca ...)

Nu știu încă, dar mă gândeam să merg la o mașină de spălat mai mare sau la un magazin de piese electrocasnice de tip EV, vechiul meu vecin la un magazin de piese profesionale, așa că nu știu încă.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 08/11/05, 14:26

Nu știu încă, dar mă gândeam să merg la o mașină de spălat mai mare sau la un magazin de piese electrocasnice de tip EV, vechiul meu vecin la un magazin de piese profesionale, așa că nu știu încă.


Ei bine ... pb este că lucrați cu gaz și nu mai cu apă lichidă ... trebuie să reduceți cât mai mult căderile de presiune, acest lucru necesită vehicule electrice destul de scumpe cu dimensiuni destul de mari. .. cu excepția recuperării, desigur. Acordați atenție și rezistenței la temperatură ... și hidroizolației.

Ok, bine, asta economisește bani și timp


-> https://www.econologie.com/comment-soute ... s-328.html :)
Dernière édition alin Christophe 03 / 04 / 15, 12: 29, editate 1 ori.
0 x
dje41
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 04/11/05, 17:48




de dje41 » 09/11/05, 10:23



Promit că dacă va funcționa voi dona.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/11/05, 11:03

1) va funcționa :D
2) Vorbeam în principal despre vizite la sponsori
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 76