Situația tinerilor absolvenți

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Situația tinerilor absolvenți




de Christophe » 13/11/05, 14:17

Dernière édition alin Christophe 17 / 11 / 05, 15: 48, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 13/11/05, 22:34

Și da din cele trăite.

După cum spune atât de bine ultimul, trebuie să muncești pentru a trăi ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 14/11/05, 12:02

Trăiesc și eu ... dar sunt „special”: mă îndoiesc că credințele mele de mediu și cercetările mele pe pantone mi-au facilitat angajarea ... chiar invers.

Cel mai rău este HRD-ul care nu înțelege de ce ai lucrat ca muncitor sau tehnician (acționează sau nu) când ai o diplomă de inginerie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 14/11/05, 14:30

Și nu-i înțeleg pe cei care persistă în căutarea drumului și sunt ani șomeri ...

Pe scurt, pentru a fi înțeles, trebuie să fii angajat chiar din școală sau școală. Dar atunci, nu avem experiență ...

Singura soluție, face stagii de ani de zile, în timp ce li se plătește o mizerie în timp ce se unge pe spatele nostru ...

Am refuzat acest tip de tratament, așa că unele uși s-au închis. Îmi spun că nu este mai rău, în spatele acestor uși trebuie să fi fost oameni care nu sunt în fază cu mine ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 14/11/05, 14:35

Într-adevăr, este necesar să știm concesii făcute, dar fără a scădea chiloții sau a devaloriza ... Cred că HRD văd oamenii care se autoevaluează ca fiind incompetenți ...

Acceptând personal meseria mea de 1er ca tehnician de întreținere la 1000 km unde am locuit cred că am făcut concesii ... dar nu a fost suficient pentru a mă face senin (prefer să nu intru în detalii. ..).
0 x
zero
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 298
Înregistrare: 12/02/06, 12:47




de zero » 14/02/06, 21:12

Mouarf, bine vorbim despre HRD.
Deja, cu excepția cazului în care sunt complet prost, nu cred că un HRD este capabil să spună dacă acest lucru sau persoana respectivă este capabil să lucreze la această poziție sau la aceeași poziție.
Luăm, de exemplu, o poziție de tehnician, cât de drh și pe ce bază poate decide dacă va fi sau nu de acord cu acest post? Este halucinant, domnul drh nu are competență tehnică, știe să nu facă diferența între o greutate și o masă, incapabil să spună în ce măsură energia electrică este periculoasă, etc.
Pe de altă parte, pentru a vă baza pe argumente de genul „ha sunt greșeli în CV-ul dvs., scrisoarea de motivație nu este în normă”

Pe scurt, toate acestea sunt pulbere în ochi, părerea mea este simplă, „comerțul” de dr a fost inventat pentru a reduce șomajul, iar persoanele care ocupă aceste poziții sunt glanderi incompetenți care nu au simtul prioritatilor sau nevoilor unei companii.
Cel mai bun mod de a recruta pe cineva este să evaluezi pe cineva, rămâne o perioadă de probă și va fi întotdeauna cea mai bună soluție.

Aceasta este concluzia pe care o pot trage din interviul meu pentru a găsi de lucru. Și am dreptate, sunt sigur.
Dacă mâine mă găsesc rmiste, în sfârșit, cred că aș face totul pentru a trăi în spatele acestei societăți ipocrite care nu vrea să-mi ofere o șansă.
În loc să fiu un bun cetățean, aș deveni un parazit pentru societate și nu va fi decât normal.
Și dacă, din fericire, văd rodul muncii mele născând într-o zi, este evident că nu m-aș orienta către Franța când vine vorba de crearea activității, aș prefera să fac țările străine să funcționeze fără scrupule .
Este mai bine să avem oameni care merită și care au nevoie, decât ipocriți care se gândesc doar să tragă păturile și să le supună unui sistem care duce la asfixie.
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 232