Vapori de apă => efect de seră

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
Gerald
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 04/09/05, 07:51
Locul de amplasare: lac mic de munte

Vapori de apă => efect de seră




de Gerald » 15/11/05, 19:14

hi
Tocmai am citit astăzi că vaporii de apă sunt o parte importantă a efectului de seră. Va fi suficient să proiectăm țevi de eșapament care să condiționeze vaporii dacă sistemul este eficient, ar fi posibilă filtrarea acestei ape pentru a o utiliza la nesfârșit în timp ce se recuperează poluarea din filtru. Rezervorul de apă ar fi inexistent sau foarte mic.
Gérald
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/11/05, 20:27

Nu este nevoie ... am discutat deja subiectul și Jean Marc Jancovici a calculat estimarea emisiilor de vapori de apă din arderea hidrocarburilor în raport cu capacitatea de evaporare a oceanelor.

Ei bine, rezultatul cantității de apă provenită din hidrocarburi este de ordinul 0,0005% (am mai mult cifra exactă în minte, dar a fost în aceste ape) din cea a oceanelor.

Deci, în general, este foarte neglijabil ... pe de altă parte, poate crea tulburări regionale.

De exemplu, în Schiltgheim, unde se află cea mai mare fabrică de bere din Europa, este obișnuit să existe mai multă ceață (vezi ninsoarea) decât în ​​restul Strasbourgului. Acest lucru provine evident din vaporii de apă din procesul de fabricație.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gerald
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 04/09/05, 07:51
Locul de amplasare: lac mic de munte




de Gerald » 16/11/05, 08:13

În cazul motoarelor „pantone” sau motoarelor cu hidrogen, mi se pare că vaporii de apă emiși ar fi neapărat mai mari decât pentru funcționarea cu hidrocarburi ... ??? NU?
Gérald
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 16/11/05, 10:13

Ei bine, în acest caz mergem la 0,00051% .... rămâne foarte neglijabil.
Apoi, dacă vaporii sunt un gaz cu efect de seră mult mai puternic decât CO2, „durata de viață” medie este cu 2 săptămâni înainte de a cădea înapoi ca ploaie.

Cel al CO2 timp de 120 de ani.

Hei, este amuzant, este, în plus, unul dintre argumentele detractorilor motorului de apă (presupunând că acesta există): care ar fi consecințele unor astfel de descărcări de apă în atmosferă ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 120