Proiectul Pantone

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
elmire51
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 07/10/05, 11:21
Locul de amplasare: Angouleme (16)

Proiectul Pantone




de elmire51 » 07/10/05, 11:33

Anul trecut am făcut deja o cercetare cu privire la motorul pantone ca parte a studiilor noastre. După ce am convins juriul de interesul sistemului, anul acesta ne-au propus să continuăm proiectul pe o realizare ... așa că abia încep să strâng informații pentru a realiza studiul de fezabilitate.
Informații: - Motor plat cu 4 cilindri VW (cox)
- 1300 sau 1600 cmc
- Colector 4 în 1
Întrebările mele sunt: ​​este posibil pentru un buget limitat, fără modificări prea mari pentru a instala sistemul într-o buburuză? care sunt dimensiunile care trebuie realizate?
Cum se realizează polarizarea reactorului (funcționând în: 20 minute nord / sud orineté) și este posibil să-l forțezi cu un câmp magnetic creat de o bobină?

merci d'Avance
0 x
Dacă cineva locuiește lângă Angoulême (Charente), contactați-mă.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 07/10/05, 12:57

Întrebările mele sunt: ​​este posibil pentru un buget limitat, fără modificări prea mari pentru a instala sistemul într-o buburuză? care sunt dimensiunile care trebuie realizate?

Nicio problemă, vă sfătuiesc să citiți acest studiu (motor de 2 CP)
https://www.econologie.com/moteur-panton ... -1776.html

Polarizarea este goală, nu te deranja cu asta!
Creșterea câmpului prin magneți nu a arătat nicio diferență în comportamentul motor ...
Dernière édition alin Christophe 04 / 12 / 08, 11: 29, editate 1 ori.
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 07/10/05, 13:58

Și despre mine vorbești despre B) Mulțumesc pentru reclama :P

Dacă printr-un miracol nu ești prea departe de Montbéliard (nu știi niciodată), aș fi fericit să-ți dau câteva sfaturi. Sau chiar telefonic dacă ești departe. (contact de către PM)
După aceea, este adevărat că un motor cox se schimbă dintr-un Flat Twin ... dar hei, dacă este necesar ...

Pentru polarizare, picătură este pipo. Am lansat aparatul fără probleme fără să-mi pun cea mai mică întrebare despre orientare.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79330
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 07/10/05, 14:06

Ei bine, nu a existat un proiect pe Cox pe forum acum că mă gândesc la asta?

Folosiți motorul de căutare intern Google pe care tocmai l-am instalat în partea de sus :)
0 x
elmire51
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 07/10/05, 11:21
Locul de amplasare: Angouleme (16)




de elmire51 » 08/10/05, 22:53

scuze, dar mi-am spus că așa voi avea o postare pentru a-mi pune întrebările pe măsură ce merg ...
0 x
Dacă cineva locuiește lângă Angoulême (Charente), contactați-mă.
elmire51
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 07/10/05, 11:21
Locul de amplasare: Angouleme (16)




de elmire51 » 21/10/05, 21:10

îmi pare rău dacă este deja undeva în forum Am căutat o vreme fără rezultate ...

Caut dimensiunea unui reactor (sau două, în funcție de performanțele pe care le vom obține cu diferitele soluții), îmi amintesc că motorul este un cox plat cu 4 cilindri cu o cilindree de 1300 sau 1600cc.

vă mulțumesc anticipat pentru că v-ați dat grijă să mă ajutați în cercetarea mea.
0 x
Dacă cineva locuiește lângă Angoulême (Charente), contactați-mă.
elmire51
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 07/10/05, 11:21
Locul de amplasare: Angouleme (16)




de elmire51 » 24/11/05, 09:51

Deci, iată-l, modificarea proiectului.
Vom folosi un motor VW transporter 1.6 turbo diesel (aprox. 70 CP).
Așa că am găsit o mulțime de lucruri, dar dacă cineva are alte informații, mă interesează ...
0 x
Dacă cineva locuiește lângă Angoulême (Charente), contactați-mă.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164