Filtre Brita

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 17/08/08, 11:28

bonjour,

salut lejustemilieu

text foarte frumos într-adevăr .. plin de înțelepciune și recunoștință ..

Este mai bine să-i iei pe ceilalți așa cum sunt și să vezi ce este bine și bine în ei.

opinie comună ...
trebuie doar să-l cunoști pe celălalt pentru a putea separa lucrurile ...

Învață să apreciezi imperfecțiunile altora

dassss.... :D

și, mai important, să învățăm să ne apreciem propria noastră.

ah ... acolo, pentru mine ... este puțin mai dificil ....
Sunt de stilul ... perfecționist ... maniac .... meticulos .... cer (prea mult!) Cu mine .... intolerant la eroarea (mea) ....., deci pentru spune „să apreciez” imperfecțiunile mele ... mhmmmmm ... nu este ușor ... să spunem mai degrabă că încerc continuu să le cunosc, să le stăpânesc, să încerc mai bine să le corectez ...!

Dar recunosc, de asemenea, că uneori tinde să se „frece” de alții ...
și, așa cum o trăiesc în fiecare zi cu mine ...
dar dacă îmi dau seama (sau dacă se face pentru mine), încerc și eu să repar ...

deci, dacă a fost cazul = mea culpa ..

dar într-un caz ca acest trecut ... ei bine, nu suport să mă las călcat nici pe mine ...
acolo, latura mea impulsivă și rebelă vorbește, spunând că a 3-a oară ... se sparge ... dar din fericire am și un minim de toleranță pentru a o lăsa să curgă prima dată și a preveni a 1-a oară ...
> lăsându-și propriile responsabilități celuilalt ...

rezultatele cursei:
toată lumea și-a făcut efortul și totul rămâne OK .....

Cu toate acestea, din moment ce mi s-a reproșat aici că nu aduc nimic, nu împărtășesc nimic și nu demonstrez nimic ..., rămân pe ceea ce am spus: Prin urmare, las loc celor care consider tine un loc mai bun decat al meu .....

sfârșitul parantezei

* vă mulțumesc pentru acest text
(pe care l-am știut, dar întotdeauna mă pricep la lipirea conștiinței .. !!)

Cordialement
0 x
Bună ziua acasă! ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 17/08/08, 17:27

Buna lejustemilieu

Și vă mulțumesc pentru acest text ... superb ... 8) 8) 8)
M-a făcut să mă gândesc la înțelepciunea unora (Ahmed să nu-l numesc)
E ca un pic de aer proaspăt ...
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 19/08/08, 16:04

[MOD ON]
Am șters ultimul mesaj din jonule și aș face acum același lucru pentru orice mesaj de tipul „Te țin de goatee” între jonule și p'tit pierrot (sau între oricine altcineva în afară de cine nu nu a înțeles că conturile personale sunt decontate în MP).

Sunt răbdător ca un tip, dar acum începi să mă conduci serios. : Evil:

Așa că oprim concursurile de căutare și ne reorientăm asupra subiectului.

Mărfuri.
[MODUL OPRIT]
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 19/08/08, 17:03

ok ... să nu insistăm asupra proprietății (intelectuale), textul nu este al meu:
ideesmaison.com/Installer-une-tuve-de-recuperation.html#filtration.

și să rămânem obiective:

pentru filtre de 20µm nu vorbește despre filtru lavabil ... ce sugerați în lavabil? compatibil cu un suport clasic de cartuș?

în caz contrar:
membrana de osmoză este extrem de subțire, trebuie clătită continuu pentru a preveni înfundarea. Pentru un litru de apă consumat, trebuie respinse 4 până la 5 litri.
acesta este mai ales motivul pentru care denigrează unitatea de osmoză (marcă înregistrată, apropo! -).
pentru comunitățile care colectează apă de ploaie pentru uz sanitar, cred că ar trebui să fie obligatoriu, pentru a da un exemplu ca pentru alte NRJ regenerabile.

în plus, pentru o ofertă mai bună (mai degrabă decât o parte):
Dacă utilizați apa de ploaie pentru utilizare colectivă (escala, ...), din punct de vedere „legal”, va fi de preferat să adăugați un dispozitiv de tratare UV în aval de filtrele de 20 și 10 microni pentru a distruge toate organismele vii din apă.
Acest dispozitiv nu este necesar pentru uz familial, deoarece bacteriile din apa de ploaie nu sunt patogene.


da, se pare că o comunitate este un loc colectiv, nu neapărat public, bun.

pentru a termina de a cita mai bine:
Cercetătorul Joseph Orszagh care a recomandat anterior filtrarea prin osmoză (veți putea vedea aceste informații pe site-urile web neactualizate) recomandă acum filtrele ceramice și cu cărbune activat de acest tip Doulton.


cineva știe despre aceste filtre doulton?
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 19/08/08, 17:21

Ahhh, ei bine, iată-l !!!
Acest lucru este constructiv Imagine
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Carlii
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 10/10/08, 18:01




de Carlii » 11/01/09, 18:35

bonjour,
Am cumpărat un decantor de la un alt brand decât cel pe care îl vizitați pe site și cred că nu are nimic de invidiat
Se potrivește ușor în frigider, este solid și, mai presus de toate, nu este nevoie să schimbați singur cartușul complet în interiorul acestuia, acest lucru se schimbă.
Și este mai ieftin, dacă sunteți interesat de acest produs, îl vând pe acesta [FĂRĂ RECLAME]
0 x
Kaul
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 16/12/08, 13:40




de Kaul » 03/03/09, 13:25

carlii a scris:bonjour,
Am cumpărat un decantor de la un alt brand decât cel pe care îl vizitați pe site și cred că nu are nimic de invidiat
Se potrivește ușor în frigider, este solid și, mai presus de toate, nu este nevoie să schimbați singur cartușul complet în interiorul acestuia, acest lucru se schimbă.
Și este mai ieftin, dacă sunteți interesat de acest produs, îl vând pe ...


Pub detectat! 2 mesaje, 2 reclame ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 03/03/09, 14:05

kaoul a scris:Pub detectat! 2 mesaje, 2 reclame ...


Într-adevăr, mulțumesc.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 168