Economii de combustibil datorită acetonului?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 30/11/05, 12:12

André spune: și tu (tabără) ne-ai făcut moralitatea cu lichetul de acetonă, dar te informez cu privire la petroliere și vei vedea ce rahat îl pune în super, notația benzolului
și nu brusc 4 onzes și multe alte produse pe care nu le va spune.
Uită-te, de asemenea, ceea ce pune în uleiuri de motor ....


Îți cer scuze dacă te-ai simțit ofensat.
Cu tot ceea ce se spune despre acetonă, am crezut că adaugă "un rău pe un rău" ..
Îmi amintesc zilele când am avut o fabrică de parfumuri, departe de casa mea, cu un coș de fum negru; de fiecare dată, în țară că unii oameni s-ar putea simți vinovați de un act individual de poluare, ei au spus: "Și cu el, cu coșul său, nu poluează mai mult!" ... nu este vorba de raționamente de acest gen care ne vor face să se întâmple ... Sper că nu aveți această mentalitate sub acoperirea de a face niște economii sărăcăcioase.
Pentru mine, cea mai bună economie este să lași mașina în garaj și să eviți călătoriile inutile ... bineînțeles, cât mai mult posibil.
La nivelul meu încerc doar să fiu cât mai respectuos posibil, răspunzând pentru deșeurile mele. Unii colegi agricultori nu fac atât de mult atunci când aruncă petrolul lor drenat lângă piscina de lemn sau iau mașina pentru a face contoare 100!
Știu lumea țărănească ca buzunarul meu și acțiunile unor persoane nu sunt frumoase pentru a vedea (adăugând motorină în tratarea cireșelor, de exemplu, la momentul pickup-ului), dar aș spune că nu mai discreditez profesie.
Și la nivelul conștiinței, însămânțarea OMG-ului pentru a face bani este în ochii mei iresponsabilă (din ce în ce mai mult în sud-vest).
Aceste zile voi avea un pantone instalat pe mașina mea, foarte fericit dacă îmi pot economisi costurile de combustibil, dar și fericit dacă pot reduce emisiile poluante.
Pe de altă parte, am refuzat întotdeauna să conduc cu HVB, este nevoie de 1,2 L de păcură pentru a produce 1 L de ulei (nu foarte ecologic) mai mult diferența de preț este în ochii mei nu suficient de mare pentru a toate problemele pe care le generează acest produs (depozitare departe de frig> 4 ° C, alimentare obișnuită deoarece regiunea noastră nu produce nici o, pompă de combustibil inoperantă pentru acest tip de produs, filtrul de combustibil trebuie schimbat mai frecvent, nu este legal pentru mașini: cu pantonul care este 2!, un produs fără viitor în ochii mei, având în vedere tehnologiile emergente etc.)
Cât despre unchiul Sam care a respins întotdeauna acordurile Kyoto, ce vrei să fac? Acești oameni și-au bazat economia în jurul valorii de petrol, cu un texan la putere este mai rău!
Cu uraganele pe care le-au primit pe față, încă nu păreau să înțeleagă că ceva merge prost ... de asemenea, ordinele unor glaciologi eminenți.
Ori de câte ori omul își concentrează toate interesele asupra banilor, el ajunge la pierderea lui ...
Acesta este André, mă cunoști puțin mai bine și îmi pare rău dacă te-ai simți nemulțumit.

PS: nu aveați nevoie să mă insultați: ("Tabarnacle") unul dintre oamenii civilizați : Wink:
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 30/11/05, 12:48

Prin cons, am refuzat mereu să conduc HVB, necesită ulei 1,2 L pentru a produce ulei 1L (nu foarte ecologic)


Această valoare este archie false și vine de la detractorii HVB... pentru a vă convinge, calculați cât de mult combustibil ar cheltuia un țăran pe an în creștere cu 50 hectar de rapiță / floarea-soarelui.

O ha produce aproximativ 800 L per hectar? * * 50 800 1.2 48 000 = L .... este un cost de aproximativ € 28 000 cu combustibil a fost € 0,6 când uleiul este vândut (cel mai bun) € 0,7 un câștig de € 28 000 ... !! 28 - 28 000 0,00 =!

Deci, dacă valoarea dvs. era adevărată, costul petrolului = profitul brut (fără taxă) al fermierului ... luând în considerare celelalte cheltuieli (mulți), agricultorul ar pierde astfel banii de lucru ... Ce nu este în mod evident, nu este adevărat (chiar dacă nu câștigă bcp / ore din trecut)

Băieții care vă trag astfel de valori sunt doar LIDERI care au undeva să mintă.

Cred că realitatea trebuie să abordeze valoarea de 10 din această valoare ... pentru combustibil ... vorbim de consolare de ordinul 50 la 100L pe an.

Atenție, pe de altă parte, dacă luăm în considerare toate produsele petroliere (de exemplu îngrășământul) care intră în cultură ar putea aborda probabil valoarea dvs. (și totuși mă îndoiesc ...) ... dar ar trebui să o facă și pentru PRODUSE PETROL (luând în considerare: războiul petrolului, prospectarea, extracția, rafinarea ...), dar politica actuală oferă CO2 km.vehicles releases ... atât de erect ...

Fie că suntem cinstiți, fie că nu suntem!

Sunt sigur că veți găsi o valoare mai realistă pe aceste site-uri: https://www.econologie.com/annuaire/huil ... -0010.html
Dernière édition alin Christophe 10 / 06 / 08, 19: 19, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 30/11/05, 13:17

Ok! Încă să aflăm dacă nu există subvenții pentru semințele oleaginoase care pot vinde petrol la prețuri scăzute ... și deoarece petrolul nu suferă noi creșteri!
Când am spus că a fost nevoie de puțin mai mult ulei pentru a produce petrol, este produsul finit după presare și filtrare, dar recunosc că războaiele pentru ulei sunt inadmisibile.
În ziua în care am fost dezamăgit, atunci am citit un dosar despre asta (va trebui să-mi pun mâna), unde sa spus că dacă am cultiva toate terenurile arabile întreaga lume numai pentru a produce petrol pentru transport, care nu ar fi suficient pentru a înlocui petrolul.

Imagine
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 30/11/05, 18:21

bonjour,
Acesta nu este subiectul meu preferat, economiile și dacă am folosit limbi de lemn, care este o limbă foarte comună aici, este doar să te facă să reacționezi, nu să te insulți.
Sunt poziție foarte slabă pentru a vorbi despre economie, ard anual doar să se plimbe cu avionul niște benzină 3000 litri și nu te-ar recunoaște oricare dintre mașinile care depășesc capacitatea cilindrică litri 3, eu nu vorbesc cu tine nu mai Consumul de apă.
Am un raționament ca și ZAC despre starea noastră de viață, și asta pentru că trăim în contexte diferite.
Ceea ce mi se pare neobișnuit este că noi nu transporta toate sarcinile de pe ciytoyens simple, poluarea și cu atât mai mult încercăm să facem informatori care urmăresc și care îi denunță, problema trebuie stabilit la nivel de conducere, atunci când merge China s, toate țările industrializate, Europa se va confrunta cu o scădere a poluării, care va genera acea masă a omenirii ....
Dacă ai fi lucrat în industriile mari Acierie, topitoria de aluminiu, ai vedea cum gestionează poluarea, ia subvențiile să le investească în sistemele anti-poluare care le aduce înapoi, etc., ar fi prea lung ...

Toată iarnă, când vremea e drăguță, merg cu avionul în jurul lacurilor înghețate, iar comerțul cu frigul principal vine de la clienții francezi
În general, 1 săptămâna viitoare, toate cabinele sunt pline și rezervate în avans pentru unele c este (recompense de la angajatorii lor) A văzut mai întâi foarte puține sunt enclain de a folosi sania câine, doar un timp pentru fotografii , alții au urcat pe biciclete de zăpadă și o plimbare bine de la un capăt la celălalt al lacului, arde o benzină 100 litru pe zi, eu nu cred că el occuppe de polution.C " este bun pentru economia noastră, va fi în restaurante și să cumpere suveniruri vin înapoi în vara și se potrivește această rece de comerț.

Nu sunt sigur că toți concetățenii tăi cred ca tine,
Am deseori discuții cu acești turiști, le fac tururi cu avionul cu avioane.

Consumul și poluarea sunt relative
după o discuție strânsă cu un verde care ma susținut că o mașină de tuns iarbă poluait mai mult decât un semiremorcă camion mare!
Termenul de deșeuri este în continuare în urma abundenței materiei locale
Aici apa este abundență, folosită pentru a udă gazonul sau aerul condiționat, nu contează, dar tipul care trăiește în apa deșertului pentru el nu este nici măcar să se spele, el o ține să bea.
În ceea ce privește evaluarea depinde de poluarea ce compara dacă pe cap de locuitor sau pe suprafață de teren, aici însumăm locuitori 7000000 inconjurat de paduri si lacuri nu se poate compara o 60 000 000 pe teritoriul 3 ori mai mic.
Când mă uit la metoda de calcul mă întorc la aceeași mașină de tuns iarba și camion.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 30/11/05, 20:23

[HS] Ben-mă, dacă mă duc în vacanță în Canada, am închiriat un lucru mic nu departe de Andrew și am întrebat dacă mă acceptă ca ucenic (drumul spre casa) pantoniseur / Handyman :o
Aceasta este o vacanță utilă și autentică cu oameni reali.
Nu ca aceste excursii, unde ghizii ne iau de la o capcană turistică la alta, pentru un maxim de grâu (ghidurile trebuie să aibă o comunicație pe fiecare autobuz pe care îl aduc).
[/ HS]
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)




de binbins4 » 30/11/05, 21:26

lau! . stiti cat de mult ulei aveti nevoie pentru a obtine benzina 1lt la pompa, aproximativ 3lt (transport, rafinare, ...)
știți, de asemenea, că este posibil să crească biocombustibil în mare
cu alge, de aproximativ 6 ori mai mult decât pe pământ
dacă petrolierii și statele nu au pus roțile în roțile soluțiilor, ar exista unele.

în orice caz, adăugarea de acetonă la golful meu
co reduce cu 60%
HC 40%
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 30/11/05, 21:45

Pentru algele de biocombustibil, este aici: https://www.econologie.com/les-micro-alg ... -1860.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 30/11/05, 22:10

Acetona este mai puțin toxică decât benzenul, dar totul este toxic în funcție de concentrație.

De exemplu, dacă beți prea mult alcool hidrogen, de exemplu DHMO, aveți scurgeri de electroliți prin rinichi și acest lucru poate duce la moarte. În mod similar, dacă îl respirați în formă lichidă ...

Pe scurt, totul este ca de fiecare dată când se pune o întrebare de dozare (cum ar fi alcoolul într-o băutură) și alegerea.

Prioritatea este reducerea poluării cauzate de transport. Majoritatea șoferilor vor spune că sunt îngrijorați, dar câți vor acționa.

Încercați-din moment ce eu sunt în faza de testare a consumului de impact direct asupra cantitatea emisă în atmosferă-CO2 reduce emisiile de CO2 datorită încorporarea unor compuși foarte toxice în combustibil, poate conduce unele conducătorul auto să acționeze.

În mod similar, voi încerca apoi turbulator între filtrul de aer și injecție pentru a îmbunătăți evaporarea combustibilului și pentru a reduce consumul și pentru a indica de fiecare dată efectele asupra consumului meu. Este și o soluție simplă, care poate motiva șoferii să ia măsuri.

Cred că trebuie să găsim soluții simple care să permită fiecăruia să scape de "grupuri mari" pentru a elimina o mică doză de CO2 din atmosferă. În plus, este simplu și ușor de înțeles și de instalat sau de gestionat și vor exista mai mulți actori. Cu cât suntem mulți și vom avea greutate să adopte o atitudine diferită reprezentanților noștri aleși (prin mijloace legislative, printre altele impozitarea vehiculelor care emit multe CO2 și scutirea de impozit pentru cei cu emisii reduse) și grupe majore pe care le mai mult impun acțiunile lor fără să putem face nimic.

Pe scurt, poate părea utopică, dar dacă mi-am turnat câteva litri de acetonă în combustibilul meu și mi-am urmărit treptat drumul, astfel de gânduri mi-au trecut prin minte ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 30/11/05, 22:20

binbins4 a scris:lau! . stiti cat de mult ulei aveti nevoie pentru a obtine benzina 1lt la pompa, aproximativ 3lt (transport, rafinare, ...)
știți, de asemenea, că este posibil să crească biocombustibil în mare
cu alge, de aproximativ 6 ori mai mult decât pe pământ
dacă petrolierii și statele nu au pus roțile în roțile soluțiilor, ar exista unele.

în orice caz, adăugarea de acetonă la golful meu
co reduce cu 60%
HC 40%


De aceea frecventez acest tip forum și site-ul în special: de a învăța :!:
și în ceea ce privește alternativele:
https://www.econologie.com/forums/decouverte ... t1225.html

o întrebare: este golful dvs. un motor diesel? cât de mult economisiți combustibilul? ce ar fi cu sistemul pantone (combustibil / acetonă + geet de gaz)?

André, mă alătur „MisterLoXo”, ar fi îmbogățitor să te cunosc ...
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 30/11/05, 22:44

Cred că consumul unui vehicul are un minim teoretic, funcția motorie, toate rezistență pentru a depăși (aer, deformarea anvelopelor, frecarea în transmisiile în cutia de viteze și motorul), performanța motorului , vârsta conducătorului auto (gluma) ...

Motorul din fabrică este mai mult sau mai puțin îndepărtat de acest minim, iar diversele dispozitive pe care le vom adăuga vor permite să se apropie asimptotic de acest minim, reducând în același timp poluarea motorului (emisiile CO2, CO, HC , NOx).

După aceasta, este o chestiune de ușurință sau de cost pentru a instala în vehicul.

Exemplu, dacă minimul teoretic al vehiculului meu este 5L / 100km

Prin condusul meu, am consumat între 6,24 și 7,5L / 100km

Folosesc un dispozitiv 1 care reduce consumul meu de 10%, voi consuma între 5,6L și 6,7L / 100.

Eu adaug un dispozitiv 2 care reduce, de asemenea, consumul 10%, voi face intre 5,1L si 6L

prin adăugarea unui dispozitiv 3ème reducând, de asemenea, 10%, nu aș avea aproape nici un câștig, deoarece motorul teoretic minim este 5L / 100 km. Deci, voi consuma între 5L și 5,4L ...

Este vorba despre selectarea fiecărui dispozitiv, cei care vor obține cel mai bun câștig cu cele mai puține constrângeri - este econologic :P
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166