Turbine eoliene și vânturi puternice: pavilion sau frână?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 12/12/08, 13:13

Vă mulțumesc pentru aceste explicații dar sunt surprins că cu toate aceste dezbateri și studii asupra turbinelor eoliene nu găsim aproape nimic despre sistemele mecanice de siguranță ale turbinelor eoliene chiar dacă aceasta este principala problemă (prea mult vânt = oprirea totală a producției)!

Altfel, Looping, pentru a reveni la ceea ce eu numesc „pene”, asta e ceea ce numești tu „ștergere laterală”, nu?
Nu văd nuanța dintre cele 2.

Ideea mea de a schimba unghiul de atac al lamelor până la ștergerea totală (oprește lama în axa vântului) a fost o idee de genul acesta, dar cred că este destul de simplu de proiectat, fie la nivelul axei rotorului sau lamele, în plus, trebuie să aibă ca rezultat un efect de echilibrare (forța vântului / prinderea în vânt) care face ca turbina dvs. eoliană să funcționeze aproape întotdeauna. Voi studia cazul.

Mai am optiunea sa aflu cum sunt protejate vechile turbine eoliene, adica sa merg sa examinez una la fata locului: sunt cateva langa mine. Sunt evident foarte vechi cu multe palete si deci rezistenta la vant foarte puternica (plus ca aici este adesea un mistral puternic) ceea ce demonstreaza ca sistemul este eficient!

informatii de ultima secunda... tocmai mi s-a dat adresa unui site unde gasesti toate explicatiile tehnice. Nu am văzut încă tot ce se găsește acolo, dar iată link-ul oricum: http://www.ecolabenergies.fr/Francais/Frfr.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 12/12/08, 13:20

bonjour

Penemul este orientarea lamelor pentru a obține un unghi de incidență zero. Aceasta este formula adoptată la turbinele eoliene mari pentru a frâna/opri rotorul.
Nu este un dispozitiv pasiv, necesită control electronic și un actuator mecanic.

Ștergerea laterală este diferită. Este un adevărat sistem de siguranță pasivă (fără acțiune externă) care întoarce turbina eoliană spre 90° față de axa vântului.
Rotorul, astfel poziționat, încetinește și se reduce și forța de împingere.

A+
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 12/12/08, 13:57

În navigație, penele se numește a fi în aval.
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Corpse Grinder 666
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 148
Înregistrare: 17/11/08, 11:54




de Corpse Grinder 666 » 12/12/08, 14:50

0 x
manitou22
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 113
Înregistrare: 19/12/07, 22:37
Locul de amplasare: Bretagne




de manitou22 » 19/05/09, 01:21

hi,
pentru a regla unghiul de atac în funcție de viteza vântului, puteți utiliza un regulator WATT (James), este dispozitivul adecvat, preocuparea este reglarea. Pene se vor face la o anumită viteză a vântului (care urmează să fie determinată), dar în acel moment, elica dvs. nu se va mai roti și acest regulator idiot, va înțelege că este necesar să redeschideți unghiul de atac! Și aici suntem din nou pentru un ciclu vicios!, Așa că avem nevoie de un al doilea sistem bazat pe forța vântului (pentru a vă urmări optica) care blochează acest regulator atâta timp cât limita de viteză este depășită, trebuie să fie posibil să faceți acest lucru săpând puțin.
Te văd
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 19/05/09, 12:47

Gregconstruct a scris:Cred că depinde de modul în care este proiectată turbina eoliană, dar orice s-ar întâmpla va exista întotdeauna un moment în care nu ai de ales decât să pene.
Toujours ... :?
Ultima furtună de primăvară au anunțat 160 kmh de vânt.
Prietenul care este autonom cu o turbină eoliană Rutland, nu o așterne pentru că rezistă 180 kmh... de fapt a rezistat.
8)
Pe de altă parte, ea a sforăit puțin. Era fericit că bateriile lui erau bine încărcate...
: Lol:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139