Energia eoliană - o întrebare pentru începători

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
a face
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 20/06/09, 19:27

Energia eoliană - o întrebare pentru începători




de a face » 20/06/09, 19:45

Bună ziua tuturor, sunt nou în acest sens forum

Sunt din ce în ce mai interesat de energia eoliană și mă aflu în etapa în care încerc cât mai bine să înțeleg cum funcționează acestea.

În afară de aceasta, mă întreb despre anumite puncte:

- de ce randamentul (în putere, vreau să spun) al turbinelor eoliene disponibile în comerț scade în general dincolo de vântul de 15 m / s, nu este tehnic posibil să se creeze turbine eoliene capabile să producă alergând cu vânturi de 80 sau 120 km / h?

- turbinele eoliene mici (cu diametrul mai mic de 2 m) au o putere redusă, am înțeles că acest lucru se datorează, printre altele, atât vitezei vântului, cât și zonei măturate.
Imaginându-ne un canal de 160 cm diametru în care aerul circulă la 90 km / h, nu ar fi posibil să se utilizeze o turbină eoliană de același diametru, dar cu un generator mai puternic decât cele planificate pentru vânturi de 12 m / s pentru a să mărești puterea acestuia?

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri și din nou scuze pentru naivitatea mea
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 20/06/09, 21:15

bonjour,

Și înțelege-ți întrebările ...

O turbină eoliană este o mașină fabricată pentru a extrage puterea maximă dintr-un flux de aer în mișcare.
Prin urmare, o vom calcula pentru o anumită viteză a vântului și vom încerca să facem compromisuri pentru a vedea ce oferă la alte viteze.
Un exemplu mai grăitor: aripile avionului, calculate pentru un interval de viteză optim. Nu este același lucru pe jumbo sau supersonic .....
Această viteză de calcul specifică este, prin urmare, cea mai frecvent întâlnită în regiunile în care doriți să vă vindeți produsul (în general, luați 10m / s).
O altă limitare a turbinelor eoliene este viteza la capătul palelor, iar limitele tehnologice sunt atinse rapid. Viteza luată în considerare în calcule este de 6 până la 7 ori viteza vântului cu un coeficient de siguranță. Dacă luăm un coeficient de 1.5 un vânt de 120 km / h și 7 viteze la capătul lamei 120 * 7 * 1.5 => 1280 km / h la capătul lamei foarte aproape de dezintegrarea de către bariera sonoră !!
Deci, pe scurt, totul este o chestiune de compromis pentru punctul exact în care intenționăm să instalăm mașina.

Pentru a doua întrebare, puterea este o funcție a zonei măturate și a cubului vitezei vântului.
Ideea de a pune turbina eoliană într-un tub la viteză constantă oferă o anumită putere indiferent de generatorul cuplat la această turbină eoliană. Poate fi calculat cu o suprafață măturată de 2 m² un "vânt" de 25m / s => 19 wați disponibili în fluxul de aer. Rămâne doar să calculați o turbină eoliană cu o performanță bună în general în jur de 150%, este un bun 40 wați care va trebui transformat în electric .....
Dar nu putem „trage” niciodată mai mult! Maximul teoretic posibil este de 16/27 din această putere dată de legea BETZ, sau aproximativ 11250 de wați. Dar nu am găsit încă o turbină eoliană care să se apropie de acest randament.

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 20/06/09, 21:25

Savalfaire

Bine ați venit la Econology! :D


- de ce randamentul (în putere, vreau să spun) al turbinelor eoliene disponibile în comerț scade în general dincolo de vântul de 15 m / s, nu este tehnic posibil să se creeze turbine eoliene capabile să producă alergând cu vânturi de 80 sau 120 km / h?


-Turbinele eoliene scad puterea deoarece este redusă intenționat pentru a proteja palele care, cu forța centrifugă, le-ar rupe, fie printr-o frână, prin sarcină rezistivă, prin orientarea palelor sau prin pene.
- Da, este posibil, dar nu este necesar, deoarece se întâmplă foarte rar și l-am pierde pe alte game de operare.
Rețineți că există unele care produc și rezistă dincolo de 200 km / h.

- turbinele eoliene mici (cu diametrul mai mic de 2 m) au o putere redusă, am înțeles că acest lucru se datorează, printre altele, atât vitezei vântului, cât și zonei măturate.
Imaginându-ne un canal de 160 cm diametru în care aerul circulă la 90 km / h, nu ar fi posibil să se utilizeze o turbină eoliană de același diametru, dar cu un generator mai puternic decât cele planificate pentru vânturi de 12 m / s pentru a să mărești puterea acestuia?


-Există deja, este principiul concentrației debitului într-o pâlnie dublă pentru a accelera viteza și a crește performanțele.
-Punctul dezamăgitor al acestui sistem este dimensiunea și costul total.

Aici sper să te-am luminat puțin.
:D
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 21/06/09, 01:34

buna seara, noua si eu, dar pot sa mai dau cateva explicatii.
În primul rând o mică precizie la 1280 km / h am depășit bariera sonoră care este de 1224 km / h sau dezintegrarea lamelor a avut loc deja la 1280 km / h.

Apoi, după cum sa explicat bine, Obelix a optimizat generatorul și lamele pentru a avea o funcționare nominală la o viteză dată a vântului, (viteza medie anuală la fața locului recuperată prin poziționarea unui anemometru!).
Știind că într-o regiune cunoscută ca fiind vândută ca în Bretania, vânturile medii sunt de ordinul 6 până la 7m / s, adică dacă turbina eoliană produce cu aproximativ 7 ms, va produce o mare parte a anului. Acum, luăm cazul unei turbine eoliene de dimensiuni pentru a produce vânt de 80 km / h (22.2 m / s), nu suntem pregătiți să vedem cel mai mic kilowat, cu excepția zilelor cu vânt puternic.
Putem produce turbine eoliene care produc cu vânt foarte puternic, dar în acest caz se vor transforma DOAR cu vânt foarte puternic.
Și scăderea producției este voluntară, producția este blocată înainte de deteriorarea mecanică sau electrică a turbinei eoliene, printr-un sistem fie de orientare a palei (pas variabil) prin decalarea turbinei eoliene lateral sau vertical sau altfel încărcăm motorul pentru a crea un efect de frânare dacă nu paf barieră de sunet și cea mai mare producție deoarece mașina HS.

cu cât lamele sunt mai mari, cu atât este mai mare vizeta la capătul lamei, deci cu atât mai puțin vor trebui să se întoarcă rapid.
Și nu trebuie să puneți o turbină eoliană acasă, atâta timp cât produce maximum nu numai în zilele furtunoase, știind că de multe ori avem vânturi slabe decât cele puternice ...

Aici sperăm, de asemenea, că ți-a fost de ajutor, savalfaire, iar o întrebare nu este niciodată naivă, crede că, fără a o întreba, vom avea răspunsul că este naiv !!

: Mrgreen:

ne vedem și noroc

Bidouille23
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

turbine eoliene cu pale rabatabile




de oli 80 » 11/07/09, 11:23

salut, iată o animație a unei turbine eoliene cu lamă rabatabilă
http://www.youtube.com/watch?v=5r26CBIy ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=s3RINNrI ... re=related

există, de asemenea, un subiect despre o turbină eoliană plan Robi în forums
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 249