Pompa fluvială, soluții simple?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 17/07/09, 16:36

Sunt atât de prost încât nici nu înțeleg întrebarea ...! :|

„piscina” de fapt este o gaură de apă în pârâu ... care este cu aproximativ doi metri mai jos decât pârâul și cu aproximativ 12 m mai jos decât bambusii

(Am răspuns acolo ???)
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 17/07/09, 16:47

BJR,
Nu!
Înălțimea dintre nivelul bazinului și fluxul dintre cei doi pereți din fotografie.
Deci, curge diferența de nivel => cât ??

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 17/07/09, 16:51

ah ok, bine nu mult ... Aș spune că mai puțin de 20 cm diferența de înălțime nu este uriașă (o să fac o fotografie, va fi mai semnificativă)
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

berbec sau pompă cu impulsuri




de oli 80 » 17/07/09, 16:56

buna, daca nu reusesti sa construiesti, poti sa mergi si pe youtube si sa introduci "berbec hidraulic" in motorul de cautare, vei avea deja o idee pe ansamblu
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 17/07/09, 18:41

bonjour,
Câteva legături pentru a vă face o idee despre ce este o pompă RAM;
Există chiar și un producător, mi se pare scump, dar există încă câteva informații interesante.

http://www.onpeutlefaire.com/fichestech ... belier.php

http://www.etyc.org/ecologie-caledonie/869

http://pagesperso-orange.fr/energies-no ... h12-71.htm

http://www.walton.fr/fr/cadrebelierprefr.htm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 18/07/09, 11:32

:|
ca să fiu sincer, am citit fiecare lucru conceput pe internet, am urmărit fiecare film de pe youtube, dar nu de asta am înțeles ceva ... :|
acesta este motivul pentru care v-am cerut ușurința de a face un plan special pentru neofiti (cum ar fi să faceți o pompă de apă pentru manechine ....)
: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 18/07/09, 18:13

marieagnes a scris::|
ca să fiu sincer, am citit fiecare lucru conceput pe internet, am urmărit fiecare film de pe youtube, dar nu de asta am înțeles ceva ... :|
de aceea ți-am cerut ajutorul pentru a face un plan special de neofite (cum ar fi să faci o pompă de apă pentru manechine ....)
: Mrgreen:


Fără panică, marie, vom ajunge acolo, Christophe a instalat unul într-un flux mult mai puțin robust decât al tău și, prin urmare, funcționează, puțină răbdare, sugerez că întrebarea rămâne deschisă până când omul din apare situația care ne va oferi o indicație utilă pentru instalare și implementare ...

Este vacanță deocamdată și sunt sigur că unul sau altul va veni să ne ajute minunata pasăre de paradis ...



miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

pompe cu roată cu palete




de oli 80 » 17/11/09, 21:56

buna seara, iata ce am gasit, dar din pacate este o companie braziliana http://www.zmbombas.com.br Dacă numai acest tip de companie ar putea fi înființată peste tot, această companie este cea care produce aceste pompe, despre care am pus deja videoclipuri mai sus și într-un alt subiect dedicat pompelor râurilor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 17/11/09, 23:53

marieagnes a scris::|
ca să fiu sincer, am citit fiecare lucru conceput pe internet, am urmărit fiecare film de pe youtube, dar nu de asta am înțeles ceva ... :|
acesta este motivul pentru care v-am cerut ușurința de a face un plan special pentru neofiti (cum ar fi să faceți o pompă de apă pentru manechine ....)
: Mrgreen:



Ei bine, mă mir că nimeni nu răspunde la nimic aici ...

Ai găsit ceea ce căutai Marie-Agnès?


miau
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 18/11/09, 11:35

:P Salut !
da mi-am găsit fericirea, dar nu aici ..... mai degrabă în creierul meu înmuiat ....

Am ridicat toate capetele libere ale țevilor, le-am lipit împreună (da da cu bandă mare maro) și am pus o pâlnie la capăt. apoi cu picioarele, am urcat în amonte și mi-am înfipt pipa între două pietre mari.

brusc în grădina mea am o țeavă care curge permanent. când nu am nevoie de apă pun furtunul înapoi în râu și când vreau îl folosesc la apă!

un sistem care are meritul de a fi complet gratuit! : Cheesy:

couack couack!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 165