Fiabilitate: lampă electrică mică, cu reîncărcare manuală

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272

Fiabilitate: lampă electrică mică, cu reîncărcare manuală




de Grelinette » 17/07/09, 09:48

Am cumpărat 2 lumini electrice mici pe care le reîncărcați cu o manivelă mică.

La început, au funcționat la fel de bine. După câteva luni de utilizare, se dovedește că cea pe care o folosesc în fiecare zi funcționează perfect, în timp ce cealaltă pe care o lăsasem în mașină și pe care cu greu am folosit-o nu mai deține încărca. În cele din urmă, acestea sunt lămpi care se uzează numai dacă nu le folosiți!

Cine ar putea să-mi dea o explicație pentru această „uzură” fără folosire?

Cum se face ca lampa care nu mai ține încărcătura să poată reutiliza corect?
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 17/07/09, 09:52

Ben, răspuns stupid: este legat de uzura bateriei interne pentru că presupun că atunci când spui că nu funcționează este că nu mai ține sarcina?

Nu știu ce model aveți (sunt atât de multe), dar de obicei sunt baterii NiMh.

Există, de asemenea, o diferență de calitate în aceeași serie de baterii.

Există șanse, din moment ce sunteți un muncitor, să puteți schimba bateria internă. De obicei, acestea sunt baterii generice cu conectori standard ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 17/07/09, 09:59

Voi încerca să-l dezmembr, dar când spun că nu mai funcționează, înseamnă că nu mai ține deloc încărcarea, deși cu greu am folosit această lampă.

Un prieten mi-a confirmat același fenomen: doar lămpile sale pe care le folosește în mod regulat funcționează bine, celelalte, depozitate într-un dulap sau în mașină, nu mai suportă încărcătura.

Ca și cum, este o greșeală să cumperi acest tip de lampă pentru a avea o lampă de urgență stocată într-un colț pentru a fi folosită din când în când.

Acestea fiind spuse, întrebarea pe care mi-o pun și eu este cum funcționează bine lămpile când ies din magazin, deoarece probabil că au fost depozitate pentru o vreme înainte de a fi vândute! ... dacă nu este sau în ceea ce privește fructele și legumele: trebuie să fie proaspete pentru a fi bune! : Cheesy:
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 17/07/09, 10:15

Bună Grelinette,

O întrebare, lampa stocată a fost încărcată sau descărcată?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 17/07/09, 10:22

grelinette a scris:Acestea fiind spuse, întrebarea pe care mi-o pun și eu este cum funcționează bine lămpile când ies din magazin, deoarece probabil că au fost depozitate pentru o vreme înainte de a fi vândute! ... dacă nu este sau în ceea ce privește fructele și legumele: trebuie să fie proaspete pentru a fi bune! : Cheesy:


Ei bine ... bateriile de curent alternativ se uzează ... iar utilizarea și depozitarea lor depind de tehnologia lor.

O baterie bine întreținută ar trebui să permită cel puțin 500 de cicluri de încărcare și descărcare.

Acest lucru necesită condiții de utilizare corecte care evită deteriorarea neașteptată a elementelor. În acest caz, o baterie Ni-Cd sau Ni-MH va pierde mai puțin de 20% din capacitatea sa după 500 de cicluri și aproximativ 40% după 1000. Această capacitate va fi păstrată timp de 3 până la 5 ani. Dincolo de aceasta, va scădea din cauza alterării reacțiilor chimice interne.


De exemplu NiCd-urile trebuie stocate ... goale!

Cu NiMh, plumb și Li-ion este opusul: trebuie să le stocați încărcate și să faceți taxe de întreținere la fiecare 2 până la 3 luni, dacă este posibil ... În manualul VAE pe care tocmai l-ați cumpărat ( li-ion) este recomandat să faceți o taxă de întreținere la fiecare 2 luni când nu este utilizată ... Nu este ușor de gândit!

Există „de toate” pe acest site: http://www.ni-cd.net/accusphp/theorie/c ... s/nicd.php

După ce nu vă feriți de defectele de fabricație.

Recent, o baterie cu plumb de marcă ne-a revenit cu o tensiune reziduală de 2V după 2 luni de utilizare ... ceea ce dovedește un defect, cu excepția cazului în care clientul a făcut ceva cu el, dar greu de verificat, l-am schimbat .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6515
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1637




de Macro » 17/07/09, 10:59

Cumpărasem 4 (fabricate în China : Evil: ) în același timp cu portalul meu solar într-un depozit brico ...

Una dintre ele (pe care copilul meu a folosit-o ca lumină de noapte pentru a adormi) a durat doar două săptămâni.
Cea cu care obișnuiam să joc în fiecare zi (sortându-mi uleiul, mecanica auto, arzătorul cu bile .....) a solicitat cu tărie să fie reîncărcată foarte des și a ajuns să nu funcționeze după o baie de ulei la 60 ° în vasul arzătorului cu bile : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen: Celelalte două încă funcționează în ciuda utilizării lor sporadice (în stoc în cutii de mănuși ale mașinilor) în timpul avariilor ... Dar trebuie spus că, cu vechile mele coșuri de petrol ... Avariile sunt moneda comună. ..
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 17/07/09, 11:02

Nu am văzut niciodată una care să nu fie fabricată în China știi ...

Ulterior, nu îl repetăm ​​niciodată suficient, există 2 tipuri de „made in China”:

a) externalizarea producției (design UE, SUA sau Japonia ...) = calitate destul de bună

b) 100% china = ... biiiipp

Dacă nu pentru a salva viața bateriilor lămpilor, gândiți-vă, data viitoare, să luați un model cu încărcător (rețea sau USB), cum ar fi acest model:

Imagine

https://www.econologie.com/shop/lampe-5- ... p-138.html

Permite încărcări complete regulate (bateriilor nu le plac ciclurile incomplete și există doar aproximativ 100% funcționare pe dinam)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 17/07/09, 12:10

Pentru uz profesional, mi-am găsit o „lampă de cap” care se reîncarcă pe brichetă și, în plus, când este descărcată, tragem de un șnur
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Corpse Grinder 666
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 148
Înregistrare: 17/11/08, 11:54




de Corpse Grinder 666 » 17/07/09, 16:03

aceleași griji de partea mea.
cumpărat la LIDL în același timp cu tatăl meu: fără griji la început și o perioadă de pauză în care nu știam unde o pus și, în sfârșit, când am găsit-o: nu mai sunt taxe ...
așa că ezit să-l cumpăr înapoi pentru că este un pic de junk ....
;)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
marieagnes
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 24/06/09, 15:13
Locul de amplasare: 83 - Var




de marieagnes » 17/07/09, 16:49

ai mei nu au funcționat niciodată: trebuie să vă mulțumiți pentru a avea lumină ... deloc amuzant, brusc avem ambele mâini luate pentru a face lumină la fel de mult ca folosind o brichetă! :D
0 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 339