Adunări Pantone în regiunea Centru

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Vinny
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 05/09/08, 21:40
Locul de amplasare: Touraine

Pantone Chenonceaux ... mai mult




de Vinny » 08/09/08, 12:18

Salut André, salut tuturor!

M-am grăbit atât de mult încât am uitat să urmez sfaturile unui kilometraj mai bun și să verific pământul motorului - un copil, în ajunul Crăciunului care vrea să se joace cu jucăriile sale…. :D

Eroarea este reparată, am testat doar masele motorului și ale șasiului. Totul este în regulă. Cu atât mai bine!

Aici ... Rămâne de văzut dacă gazele pantone sunt electrificate și dacă, în acest caz, putem avea încredere în semnalul de la sonda lambda ... Reflecții în perspectivă ...

La prima vedere, cred că, deoarece am verificat deja magnetizarea tijei reactorului meu de oțel.

Bună ziua tuturor și ne vedem în curând pentru vești
0 x
Vectra Pantonee
Vinny
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 05/09/08, 21:40
Locul de amplasare: Touraine

Pantone Chenonceaux ... mai mult




de Vinny » 09/09/08, 19:48

Buna seara tuturor !!!

Primul consum cu controlerul de avere: 6.35l / 100 în loc de 6.5l (și am avut un picior deosebit de greu ...)

0.15l / 100 mai puțin asta este deja!

Semnalul de la sonda mea Lambda, rămâne întotdeauna în jurul valorii de 0.5 V (Lambda = 1), indiferent de valoarea pe care o primește computerul ... doar frecvența intermitentă a LED-urilor mele variază (cu gaze mai calde, frecvența crește .. . nu s-ar electriza gazele? sau am o creștere a temperaturii, dar asta nu explică semnalul Lambda la 0.5V ...)
Chiar trebuie să văd un EGT!

În plus, trimit în galeria de admisie un „amestec” din reactor care trebuie să ridice temperatura gazelor de admisie cu 60 ° sau 70 ° sau mai mult ...

Nu cred că sonda a fost planificată pentru astfel de valori ... Prin urmare, voi analiza acest punct acolo ...

În caz contrar, indiferent de setarea semnalului „CR”, conducerea rămâne o adevărată plăcere! Ce flexibilitate a motorului și fără zgomot !!!

FYI, la 20 km / h în treapta a 3-a, cu piciorul pe podea: fără șoc și urcă la 80 fără probleme sau zgâlțâi (oricum nu fac asta prea des!)

Înainte de schimbare, i s-a întâmplat să zbiere. Acum s-a terminat.

O să mă văd mâine cu garajul să fac un test de emisie, s-ar putea să-mi dea câteva indicii ...

Apropo, pentru a tăcea niște sceptici ... mă plimb în apa de ploaie! (Am o rezervă de 300l în spatele casei pentru a face niște terminale ...).

Bine, vă voi ține la curent cu evoluția „lucrărilor” ...

Ne vedem în curând și să avem o „Pantonadă” bună

:D
0 x
Vectra Pantonee
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 10/09/08, 01:26

bonjour

Semnalul de la sonda mea Lambda, rămâne întotdeauna în jurul valorii de 0.5 V (Lambda = 1), indiferent de valoarea pe care o primește computerul ... doar frecvența intermitentă a LED-urilor mele variază (cu gaze mai calde, frecvența crește .. . nu s-ar electriza gazele? sau am o creștere a temperaturii, dar asta nu explică semnalul Lambda la 0.5V ...)


Dacă sonda este conectată la computer, veți măsura constant între 0, 5 și 0,45 volți

un sistem în buclă funcționează în acest principiu un semnal în computer, tensiunea precipitată la 0,45 v se opune semnalului sondei, atunci când răspunsul este zero, sistemul este în echilibru, când devine deasupra sau sub acesta face o corecție.

Dacă tensiunea precipitată este de 0,2 volți, mergi sărac dacă este de 0,6 volți, mergi bogat

Dacă vrei să ai plăcere, ajustarea ta trebuie să îți permită să treci de la foarte săraci la foarte bogați.


André
0 x
Vinny
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 05/09/08, 21:40
Locul de amplasare: Touraine

actualizări de rezultate ....




de Vinny » 28/09/08, 23:57

Salut tuturor !!

Iată rezultatele experimentelor mele umile în curs:
Controlul poluării este în regulă
Data: 19/09/2008
320 991km
% vol Co________ 0.00
% vol Co corr _____ 0.00
% vol Co2 ________ 14.9
% vol O2 _________ 0.57
zbor ppm HC_______0015
Lambda 1.026 __________

De atunci, sunt la 322 km
Am trecut cablul ecranat, am re-lucrat CR-ul și ... nicio schimbare vizibilă ...
Până când primesc un colector second-hand echipat cu sonda lui.
L-am testat pe ultimii 200 km, am alimentat doar și ghicim ce: 6.12l / 100 pe 280 km - este în jos!
Indicatorul sondei lambda mi se pare că reacționează și mai bine ...
Așa că vechea sondă mi se pare falsă în urmă (ar trebui să încerc cu o nouă sondă ...)
320 km cu sonda lambda, suntem departe de cei 000 km recomandați pentru înlocuirea sa!

În orice caz, un alt lucru mă tachinează: cu viteză constantă, în jur de 100 km / h, valoarea lambda este mai importantă decât atunci când sunt pe autostradă sau în plină accelerație (mai ales în sus).
Sarcina motorului mi se pare un factor cheie și, prin urmare, tipul de flux pe care îl primește sonda.

Permiteți-mi să explic: la sarcină maximă cred că fluxul de gaze de evacuare este laminar și sonda oferă o indicație corectă (în orice caz, apropiată de valorile pe care le caut) ...

La 100 km / h, cu viteză constantă, bănuiesc că debitul va fi vortex și, prin urmare, sonda nu oferă decât o valoare aproximativă a amestecului real. Prin urmare, calculatorul corectează prea mult datorită acestui flux de vortex?
(Acest lucru îmi amintește de o reflecție pe care mi-am făcut-o cu ani în urmă cu privire la consumul de combustibil care mi s-a părut mai mult decât onorabil la 140, în comparație cu cel observat la viteze mai mici.)

A făcut cineva vreodată același gând?

Deoarece în mod logic, puterea necesară pentru menținerea a 140 km / h este mai mare decât cea necesară pentru 100 km / h.
În mod similar, glisarea crește bine cu pătratul vitezei (dacă îmi amintesc corect)? Deci diferențele de consum ar trebui să fie evidente ...

Sau, colectorul este studiat pentru a avea performanțe optime la sarcină completă, care cuplat cu reactorul, dă rezultate atât de bune atunci când motorul este încărcat ...

Așa că voi vedea dacă pot îmbunătăți acest punct!

Un alt gadget: un generator de semnal dreptunghiular (baza NE 555 - să fie indulgent, abia încep în electronică) :D ) reglabil în amplitudine și frecvență, întotdeauna cu un indicator lambda.

Acest lucru îmi va permite să șterg sondele (să le compar valorile) și ansamblul meu anterior ...

Poate o să văd ceva mai clar 8) !!

În ceea ce privește bunul meu vechi Vectra, săptămâna aceasta, îi schimb garnitura chiulasei (din momentul în care a trebuit să o fac!).

În curând 7000 km cu ansamblul Gillier-Pantone, îmi va permite să verific vizual (ah Saint Thomas!) Beneficiile sistemului asupra curățeniei motorului - camera este gata!

Ne vedem curând pentru știri

Din punct de vedere economic,

Vinny
0 x
Vectra Pantonee
Vinny
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 05/09/08, 21:40
Locul de amplasare: Touraine

opel vectra - garnitura schimbată a chiulasei




de Vinny » 13/10/08, 10:02

Salut tuturor !!

Garnitura chiulasei este schimbată! :D
Era timpul !!!!!
Primele observații:
-Există mai puțin carbon decât aș fi crezut ...

- Am avut piese simple din oțel pe sistemul meu GV și reactor - Acest lucru trebuie evitat! rugina la sfârșitul a 7000km este mai mare decât ceea ce mi-am imaginat ... Așa că refac întregul din oțel inoxidabil 316L (am doar asta pe mână ...)

- Conduc pentru moment fără panton, iar motorul chiar dacă „trage” mai bine, îi lipsește grav flexibilitatea ... Schimb constant de treaptă, unde, cu pantonul conectat, nu este nevoie de niciunul!
-Voi încerca să „sparg” un sistem în paralel cu supapa EGR ... Acest lucru îmi va permite să am un debit variabil în funcție de sarcina motorului și, prin urmare, să optimizez consumul de abur. Trebuie să încerci totul dacă vrei să ajungi acolo! :P

Dacă mă descurc bine, ar trebui să mă termin diseară.
Rezultatele urmează să vină ...

Mult noroc tuturor!
în curând,
Vinny
0 x
Vectra Pantonee
krismoff
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 12/09/08, 00:52

pantone pe combi din 79




de krismoff » 30/11/08, 23:18

Buna ziua tuturor,
Sunt din reuilly în lumea interlopă și am un costum din 1979 ...
Sunt un fan al combisului, dar problema lor este că poluează foarte mult și consumă foarte mult ...
Motorul pantone mă interesează foarte mult, așa că nu știu nimic despre el, așa că ajutorul ar fi binevenit ......

Dacă proiectul interesează pe cineva capabil să mă ajute să realizez montajul, contactează-mă krismof@hotmail.fr

cordialement
0 x
Avatar de l'Utilisateur
yronitale
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 15/11/08, 14:52
Locul de amplasare: 63 franceză




de yronitale » 23/01/09, 18:02

Bună ziua tuturor, mă prezint: Simon (18) oraș: Riom (63)

aici pentru:
Aș dori să știu dacă cercetările pe acest nou motor au reușit cu adevărat (consum: -1L / 100km), auzim multe despre el, dar pentru a trage concluzii devine dificil.

Apoi, dacă funcționează, aș dori ca cineva să mă sponsorizeze în procesul meu pentru a-mi modifica motorul. Și dacă rezultatul este pozitiv, va fi rândul meu să mă implic și să mă dotez cât mai mult : Mrgreen:

vă mulțumesc pentru răspunsurile pe care le așteptați.

Îmi poți răspunde și pe adresa mea de e-mail: ziaillemone@hotmail.fr
0 x
Golfobricolo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 04/03/07, 09:34
Locul de amplasare: Blois




de Golfobricolo » 31/07/09, 08:21

Golfobricolo a scris:Salutare tuturor
Loic 27 de ani din Blois

Vindusem asta forum ieri și am avut un plan al acestui frumos sistem în urmă cu câteva luni.

Am un buget foarte mic, dar, fiind destul de echipat, intenționez să-l pun în practică pe una dintre mașinile mele!

Nu știu încă ce să aleg (golf 1.6 D sau 1.6 TD) sau ce să fac exact.

lipirea sau lipirea nu este o problemă și știu cum să folosesc instrumentele mele.

În primul rând voi merge la surfing pentru a vedea care va fi cel mai eficient în raport cu motorul meu și spațiul pe care îl am sub capotă.

LoïcImagine


altcineva motivat pentru balon?

Am tuburi și un nou arc de post
0 x
Golfobricolo
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 04/03/07, 09:34
Locul de amplasare: Blois

Re: opel vectra - garnitura schimbată a chiulasei




de Golfobricolo » 31/07/09, 08:26

vinny a scris:Salut tuturor !!

Garnitura chiulasei este schimbată! :D
Era timpul !!!!!
Primele observații:
-Există mai puțin carbon decât aș fi crezut ...

- Am avut piese simple din oțel pe sistemul meu GV și reactor - Acest lucru trebuie evitat! rugina la sfârșitul a 7000km este mai mare decât ceea ce mi-am imaginat ... Așa că refac întregul din oțel inoxidabil 316L (am doar asta pe mână ...)

- Conduc pentru moment fără panton, iar motorul chiar dacă „trage” mai bine, îi lipsește grav flexibilitatea ... Schimb constant de treaptă, unde, cu pantonul conectat, nu este nevoie de niciunul!
-Voi încerca să „sparg” un sistem în paralel cu supapa EGR ... Acest lucru îmi va permite să am un debit variabil în funcție de sarcina motorului și, prin urmare, să optimizez consumul de abur. Trebuie să încerci totul dacă vrei să ajungi acolo! :P

Dacă mă descurc bine, ar trebui să mă termin diseară.
Rezultatele urmează să vină ...

Mult noroc tuturor!
în curând,
Vinny

nu ar fi mai eficient să transferați direct sistemul EGR?
poate fi util să păstrați piesele pentru o altă adaptare, dar se dovedește că conectarea corectă a defectelor motorului duce la o supraîncărcare și la o scădere a eficienței ...
eu am un tdi egr și-a suprimat mersul pe care nu-l înfundă și mă duc la control.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 111