Modificare Pantone pentru benzina Renault Laguna 2.0l

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Avatar de l'Utilisateur
Guidi
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 102
Înregistrare: 20/08/05, 16:53
Locul de amplasare: Belgique
x 3




de Guidi » 23/12/05, 11:46

Bonjour à tous,

nu avansează mult din lipsă de timp, dar va veni.
Familia, copiii, slujba etc .....

An Nou Fericit,
a +,
0 x
Patrick Guidi
www.pfgtechnologie.be
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 23/12/05, 13:12

Ai dreptate Guidi nu e ușor să testezi consumul pe autostradă. A face 200 sau 300 km necesită timp și, sincer, nu este ușor când lucrezi.
NLC bubblerul dvs. este foarte frumos, dar lipiți de tablă credeți că va rezista la vibrațiile din mașină?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 23/12/05, 13:53

Cred că da, deoarece după cum puteți vedea, ansamblul este foarte compact. Rezervorul în sine este foarte rigid, deci nu riscă nimic, cu siguranță.

Cea mai sensibilă este sudura dintre bobină și rezervor, precum și intrarea aerului. Dar am sudat bobina în mai multe puncte din interiorul cadrului bubbler, așa că totul este cu adevărat rigid.

Vom vedea!

În cel mai rău caz, dacă o lipire nu reușește după un timp, am pus din nou un lipitor.

Altfel ai dreptate, testarea consumului nu este ușoară, de aceea voi beneficia de computerul de bord și de afișarea consumului în timp real. Nu este nevoie să faceți 200 km pentru a vedea diferența.

A+
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 23/12/05, 15:41

bonjour,
Mi se pare că problema testelor de consum este ceva lung, dureros și pare o pierdere de timp, trebuie să combinați o mică ieșire pentru aprobare și testare, dar iarna este mult mai puțin interesantă pentru călătorii.
În plus față de măsurarea precisă a combustibilului de apă ect ...

Pe piață, un accesoriu a fost vândut pentru a măsura fluxul de combustibil care trece prin conducta de benzină pentru modele vechi de carburator care au fost vândute cu prețul de 150 USD, când am vrut să cumpăr câteva, mi-a spus să întrerup ...
La motorină ar fi nevoie de 2 una la exterior și una la retur
faceți scăderea.
Sau măsurați ceea ce trece printr-un injector multiplicați cu injectoarele.
Dacă există cineva care are idei cum să facă un ansamblu simplu pentru a măsura debitul în linia de benzină, mă interesează
A fost cineva care mi-a vorbit cu un instrument pe care umblătorii îl folosesc pentru a vedea km, dar nu am detaliile.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 23/12/05, 16:17

M-aș putea gândi la întrebare, nu este foarte dificil să faci un ansamblu care să citească comanda injectoarelor, pentru a le măsura timpul de deschidere.

De asemenea, putem obține semnalul de la senzorul de viteză și am putea realiza apoi un mini computer de bord care afișează viteza, distanța parcursă, consumul mediu și consumul în timp real. Am vrut deja să fac o astfel de asamblare cu vechea mea mașină.

Între pantone, electrolize, muncă și restul, voi încerca să studiez întrebarea ...
În principiu, nu este complicat, 1 intrare injector, 1 intrare senzor de viteză, un microcontroler, un afișaj și 2 sau 3 butoane, pentru a calibra dispozitivul.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 26/12/05, 21:19

Un fel de roată cu palete care se va roti mai mult sau mai puțin rapid în funcție de fluxul de combustibil care trece? : Lol: Am controla viteza medie de rotație sau curentul mediu livrat pe o anumită distanță. Apoi comparăm cu și fără reactor. : Roll: Spun ce-mi trece prin cap. Primesc informații de la profesioniștii din mecanică pe care îi cunosc. Sper că au niște idei. Mă gândeam să recuperez un sistem de computer de bord și orice altceva de pe o mașină veche casată.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 26/12/05, 21:55

Nu este cel mai simplu, este o cutie mică, cu un afișaj mic, care este transplantat la comanda unui injector și pe senzorul de viteză, care, în general, este scoas din cutie.

Apoi, prin aplicație, puteți afișa o mulțime de informații: turația, turația motorului, distanța parcursă, cantitatea de combustibil consumată, consumul mediu la 100 km, consumul în timp real.

Pe de altă parte, ar funcționa doar pe vehiculele gestionate prin calculator electronic.
Ansamblul electronic în sine nu este într-adevăr complicat, există doar 2 semnale pentru interfață și injectare într-un microcontroler, niște butoane și un mic ecran LCD cu 2 linii de 16 caractere, de exemplu.

Voi încerca să reflectez asupra întrebării săptămâna aceasta. Dacă poate ușura viața experimentatorilor, de ce nu.
0 x
laurent.delaon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 168
Înregistrare: 13/08/05, 17:49




de laurent.delaon » 28/12/05, 11:39

bonjour
folosiți un computer pentru biciclete fără fir
magnet pe roata cu palete
trebuie să funcționeze
în plus, putem regla / calibra reglând diametrul roții
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 28/12/05, 23:38

mulțumesc NLC să fi specificat că este pentru mașinile cu injectoare și calculatoare electronice pentru că pe Super 5-ul meu va fi fierbinte să fac ceea ce spui. Pentru fotografiile contorului de biciclete pare frumos că am pus un contor pe o roată Karting pentru a-i cunoaște viteza. Dar o roată foarte mică de pus pe conducta de benzină și fixând un magnet pe ea ?? !! BALAISE ... M-am gândit mai degrabă să-i lipesc un motor mic care să acționeze ca generator. Conectat la un voltmetru care ar putea da ceva ... Nu știu ...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 29/12/05, 00:41

bonjour,
Amintiți-vă că la motoarele diesel mai vechi
există o intrare și o revenire pe conducta de combustibil,
Deci, este necesar să treceți intrarea, pe o parte a roții și împotriva direcției de ieșire pe cealaltă parte a roții, pentru a măsura cantitatea consumată .. sau 2 roți și pentru a face subtrucția puțin complicată ..
Există un alt sistem cu rezistență la încălzire calibrat, trecerea lichidului tinde să-l răcească, un microprocesor transformă rezultatele în flux.
celălalt sistem este un efect Doopler, dar pentru aceste fluxuri mici mă îndoiesc de acuratețe ...
Când se măsoară pe un injector mecanic al motorinei, este de asemenea complex.
Pentru injecțiile electronice este mai ușor, durata pulsului ne oferă o bună indicație a consumului dacă filtrul de combustibil nu este prea murdar ...

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 135