Extremismul există și în mediu

dezbateri și companii filosofice.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 31/07/09, 20:18

Scuze dacă am întârziat puțin, dar întrebarea de Sspid14 este interesant.
Sspid14 a scris:
Și dacă nu, cine sunt oamenii puternici ai acestei lumi care sunt interesați de ecologie? Oricum ce este acest interes?

Toți cei puternici din această lume au un interes primordial ca lucrurile să se schimbe cât mai puțin posibil sau în avantajul lor.

Stabilirea (sau recuperarea/încurajarea) unei ideologii verzui corespunde perfect acestui obiectiv: dacă toată lumea devine + sau - verde, atunci nu mai există ecologie în sensul unui gând. critic.

Pentru a răspunde concret la a doua întrebare, sunt 2 elemente de luat în considerare.
1- Rentabilitatea sistemului productiv tinde să scadă (de unde financiarizarea economiei), dar o nouă „economie verde”, prin învechirea unui număr de echipamente (vezi bonus de casare pentru sectorul auto) și obligatoriu implementarea unor noi standarde (cine va refuza „să facă un gest pentru planetă”?), oferă oportunități senzaționale marilor companii. În discuția sa din 8 iulie la „Le Monde”, Jacques le Cacheux consideră, în timp ce se bucură, că este echivalentul unui război, fără morți.
2- Pe termen lung, făcându-i pe cetățeni să se simtă vinovați de problemele de mediu (cum este cazul taxei pe carbon), încet, încet, pregătim opinia publică pentru o declin experimentat (dar nu de toți!), făcută inevitabil din cauza declinului fizic al resurselor. Prin această „pedagogie” insidioasă s-ar pune la punct condițiile de creștere a inegalității (deja la locul de muncă), care va limita și mai mult recurgerea la violența de stat extremă, de altfel inevitabilă, dacă cursul Istoriei ar trebui să urmeze acest drum.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
GGR
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 04/08/09, 14:11

Voi, verzi.




de GGR » 04/08/09, 14:44

Voi, oameni verzi, ceea ce mă deranjează pe voi este că credeți că rezonați ca și cum ar fi bine să împingeți energia nucleară înapoi, în timp ce până la 50 va fi esențial, deoarece cei verzi spun că sunt de acord cu voi pentru energia solară. dar aici este clar că vedem că obiectivul nu este de a produce energie ecologică, ci de a da naibii de buzunar. De fapt, atunci când ne gândim bine dacă vreun ecolo ar ajunge la putere ar fi pur și simplu o dictatură jurată că doar un chiwgume lansează în prezent este de 50 de euro amendă și luna nu vă spun cum 50 de euro se va schimba la faptul că un chiwgume a aterizat pe drum publică.


Ascultă-mă, sună ecolog sâmbătă seară, acest cântec nu merită un cui, dar eu îl cânt doar pentru tine ...
0 x
pb2487
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 121
Înregistrare: 03/08/09, 23:44




de pb2487 » 04/08/09, 15:20

Aș merge chiar până acolo încât să spun că în comunitatea verde există o proporție semnificativă de extremiști, dar nu în sensul neo-nazist.
Dar toate aceste mișcări, fenomene de modă la marginea societății, demonstrează uneori intoleranță față de cei care nu gândesc ca ei, una dintre caracteristicile extremismului.
0 x
camille42
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 25/07/09, 12:31




de camille42 » 04/08/09, 16:36

Deja am avut dificultăți să te citesc pentru că mesajul tău este plin de greșeli de ortografie.
Și vei ști că trebuie să atingă portofelele oamenilor pentru că doar așa îi poți face să înțeleagă ceva, atâta tot.
0 x
econolog, încerc la maxim ... plânge, plânge planeta ...!
camille42
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 25/07/09, 12:31




de camille42 » 04/08/09, 16:38

de fapt, mă creștinez, lucrez în mediul medical, dar nu el, riscă să nu fie potrivit lui, îngrijirea trebuie să fie acordată doar celor care au banii pentru acest tratament și să înceteze să încerce să reușească pe toată lumea, prin urmare chiar vedeți la acest nivel nu zboară foarte sus ... înțelegeți mai bine dorința mea de a veni la lovituri și fața mea roșie lol
0 x
econolog, încerc la maxim ... plânge, plânge planeta ...!
vertderage
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 13/02/09, 15:27




de vertderage » 04/08/09, 16:42

Ei bine, eu spun că cei mai răi dintre cei mai răi ecologisti nu sunt foarte răi... Sincer, energia nucleară anti-primară este iluzorie, dar nu face niciun rău. Sa zicem ca daca toata lumea l-ar fi citit pe JM Jancovici inainte de a ne certa nebunesc am economisi timp. În ceea ce privește așa-numitul „fascism verde”, este o prostie. De exemplu, interzicerea vânzării de mașini care emit mai mult de 200 g de CO2/km înseamnă a nu priva pe nimeni de nimic și ar fi un mic pas în direcția bună. De asemenea, trebuie să decidem să înțelegem că, fără a forța nimic sau pe nimeni, schimbarea va fi atât de slabă încât rezultatul va rămâne neschimbat. Trebuie să ne schimbăm masiv, rapid! Mai puține deșeuri, materialism, individualism, mai multă inventivitate, schimburi și contacte sunt mai degrabă foarte umaniste în opinia mea.
0 x
camille42
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 25/07/09, 12:31




de camille42 » 04/08/09, 19:54

+1 vertderage, dar chiar crezi că francezii sunt gata să se schimbe, nu cred, pentru că trebuie să-și schimbe rutina zilnică.
În cele din urmă, dacă o mână de oameni se schimbă, ar putea fi mai bine decât nimic!
0 x
econolog, încerc la maxim ... plânge, plânge planeta ...!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 04/08/09, 22:03

Ahmed a scris:Toți cei puternici din această lume au un interes primordial ca lucrurile să se schimbe cât mai puțin posibil sau în avantajul lor.


Cred totuși că au un interes în ... menținerea sistemului în loc, adică evitarea unui dezastru „major” ... indiferent dacă este de mediu, economic sau social ... (cele 3 sunt înrudite)

camille42 a scris:de fapt, mă creștinez, lucrez în mediul medical, dar nu el, riscă să nu fie potrivit lui, îngrijirea trebuie să fie acordată doar celor care au banii pentru acest tratament și să înceteze să încerce să reușească pe toată lumea, prin urmare chiar vedeți la acest nivel nu zboară foarte sus ... înțelegeți mai bine dorința mea de a veni la lovituri și fața mea roșie lol


Hm, nu ai spus că e „coleg”?
0 x
camille42
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 57
Înregistrare: 25/07/09, 12:31




de camille42 » 04/08/09, 22:16

ah scuze la noi acasa in st etienne colega inseamna si cerc de prieteni!lol
0 x
econolog, încerc la maxim ... plânge, plânge planeta ...!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 04/08/09, 22:21

Arrrrggg, un Saint-Etienne...AJUTOR!!! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 152