Turbină eoliană, 3 sau 5 pale?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 09/08/09, 14:32

trebuie să știți de ce turbina eoliană încetează să se mai rotească.
-turbulenta creata de 5 lame, nu-mi vine sa cred
-picătură de vânt: verificați cu un anemometru
- cuplul care trebuie produs: cum se face reglementarea?
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 09/08/09, 14:55

Reglarea se face cu un regulator electronic pe care l-am făcut conform unui plan de pe net, se pare că funcționează, la ieșirea regulatorului am setat 14,5 volți pentru o intrare care poate depăși 20 de volți când turbina eoliană funcționează bine.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 09/08/09, 15:05

Și amperajul?
pentru că atunci când amperajul crește bine, asta face frâna dracului.
o diagramă, o legătură?
un test: când turbina eoliană s-a oprit, deconectați și goliți apartamentele de pe ansamblu, apoi conectați-l din nou. poate că cererea nu revine bine.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 09/08/09, 15:56

Bună, Darwenn!

Ar trebui să încercați un raport diferit pentru a reduce și mai mult cuplul cerut, dacă cererea este prea mare și elicea nu se învârte suficient de repede creează o decolare a fluxului de aer din spatele paletei și pierderea cuplului.

Așadar, motorul durează mai puțin în comparație cu lamele.
:D
0 x
Hydraxon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 17/02/08, 17:07




de Hydraxon » 09/08/09, 19:27

Energia maximă care poate fi colectată depinde doar de zona scanată. Acesta este motivul pentru care punerea mai multor lame pare a fi un cost inutil.

Dar turbinele eoliene cu număr par de lame au prea multe turbulențe, iar o lamă cu contragreutate este destul de proastă.

Deci, din punct de vedere industrial, există doar trei dintre ele, nimic de câștigat mergând în altă parte.

Ulterior, dacă tehnica dvs. de fabricație a fost de așa natură încât realizarea lamelor a fost un efort ridicol în comparație cu restul, nu există regrete.

http://www.windpower.org/fr/stat/betzpro.htm
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 09/08/09, 19:45

Bună ziua Philippe, regulatorul nu este implicat deoarece fenomenul apare atunci când este gol (generatorul nu este conectat la o baterie sau la regulator) care a spus aici este diagrama pe care am făcut-o.

Imagine

Alain, ai dreptate în legătură cu raportul, deja vorbisem despre el și într-adevăr jucând cu rapoartele, am îmbunătățit foarte bine cererea de cuplu, am testat din nou în această după-amiază și am luat notițe între toate dimensiunile diferite ale fuliei și Vezi ce se intampla.

Am o întrebare importantă, deși poate o prostie. Neavând nimic de numărat ture (am încercat o asamblare cu ILS și un computer de bicicletă modificat, dar nu funcționează), am făcut un test în timpul manipulării fuliei mele în această după-amiază. Am măsurat tensiunile obținute pentru 1 tura de elice pe secundă și am vrut să știu dacă având de exemplu 4,5 volți pentru 1 tura într-o secundă (deci 4,5 volți la 60 de rotații / minut), dacă ar trebui să obțin 13,5 volți dacă Am avut 3 rotații pe secundă (4,5 volți * 3 rotații) deci la 180 rotații pe secundă (3 rotații pe secundă (13,5 volți) * 60 de secunde, așa că ar trebui să am 13,5 volți la 180 rpm). Este corect ? sau mă înșel? Practic 1 tura / secundă = 4,5 volți, 2 ture secunde = 9 volți, 3 ture / secundă = 13,5 volți ... este corect? În cele din urmă, aici vorbesc despre ture de elice, pentru 1 ture de elice, generatorul meu face 7 ture cu multiplicatorul meu x7, deci 7 ture de generator / secunde = 4,5 volți și 21 de ture / secunde de generator ar trebui să fie în mod logic egal cu 13,5 volți, corect?
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 09/08/09, 20:39

Bună seara!

Am probleme să aflu tensiunea față de numărul de ture pe care mi le dai, dar formula este destul de simplă.

Dacă pentru 1 turație / s aveți 4,5 volți, trebuie să multiplicați cu 60 pentru a obține turația / minute.

Acum viteza de producție a lamelor dvs. (prin ochi) este de 120 rpm.

60 de secunde Deci ar trebui să am 13,5 volți la 180 rpm). Este corect ? sau mă înșel


Deducerea dvs. este corectă.

Acum, care este tensiunea dvs. pentru 60 rpm?

Ansamblul lamă / motor prezintă rezistență dacă deconectați regulatorul și activați de vânt?
:D
0 x
darwenn
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 510
Înregistrare: 16/07/09, 17:43
x 9




de darwenn » 09/08/09, 22:43

Ansamblul lamă / motor prezintă rezistență dacă deconectați regulatorul și activați de vânt?


Mulțumesc pentru răspunsul tău Alain. Nu am verificat încă dacă faptul de a conecta regulatorul determină o rezistență la încărcare a generatorului deoarece momentan performanța turbinei mele e slabă din cauza lipsei de vânt din care suferă și a faptului că nu se întoarce de multe ori. Deci acolo nu am conectat generatorul la regulator și baterie pentru că este inutil atâta timp cât nu se întoarce corect când este gol. Pentru puținul pe care l-am putut verifica la o viteză redusă cu regulatorul conectat și o tensiune de aproximativ 10 volți pe care a generat-o, nu am observat nimic, elica să continue să se întoarcă fără marcarea frânei, cu atât mai puțin nu din cauza regulatorului , dar ar fi necesar să vedem cu o tensiune mai mare la intrare este sigur, sper să pot verifica asta în curând. Pentru moment, chiar și gol, performanța este slabă, trebuie mai întâi să am grijă de asta și apoi să avansez mai concret în sarcină și reglementare.
0 x
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 09/08/09, 23:04

Darwenn

Ați folosit o rolă cu arc de joasă tensiune așa cum am menționat anterior pentru a limita fricțiunea centurii.

:D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 09/08/09, 23:16

Da, știu acest model și este în regulă.
Vreau ca 5 lame să creeze turbulențe, dar de acolo să opresc turbina eoliană ...
Puteți verifica direcția vântului? dacă inversează și turbina eoliană nu urmează suficient de repede din cauza greutății sale, o va opri. de exemplu cu un fir de sac de gunoi atașat la catarg.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 200