Cum se protejează un rezervor de lumină și îngheț

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
treker
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 10/03/09, 16:56

Cum se protejează un rezervor de lumină și îngheț




de treker » 27/08/09, 16:13

Buna ziua tuturor,

copil nou printre voi mă prezint. Sunt din regiunea Parisului, dar în mediul rural. o grădină mare de 1000 m² și un acoperiș graaaaande neutilizat pentru recuperarea apei de ploaie. 8)

Așadar, primul meu proiect va fi, după cum vă puteți imagina, colectarea apei de ploaie pe care o fac deja în magazia mea de grădină cu 2 rezervoare de plastic verzi (LM) de 300 de litri.
Mergem la viteză pentru că am putut cumpăra 4 rezervoare de plastic albe (ca multe) la un preț scăzut. Cu toate acestea, trebuie să-i protejez de fenomenul fotosintezei și apoi de îngheț. Pentru asta experiența ta îmi va fi foarte utilă .... Putem vopsi rezervoarele în negru ?? Înconjurarea lor cu un film negru sau prelată verde va funcționa, de asemenea ??

În cele din urmă, dacă creez un fel de mică magazie / cameră pe partea laterală a casei cu blocuri de beton și dale deasupra, va fi suficient pentru a le scoate din lumină? Dar protecția împotriva înghețului? Putem folosi o izolație de tipul utilizată în pantele acoperișului ?? Lână de piatră ?? ...

Vă mulțumim pentru răspunsuri,
trekker
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 27/08/09, 19:58

Buna drumeț,
Oamenii cred adesea în mod eronat că izolația va proteja o conductă de apă sau un rezervor de îngheț.
Pentru a evita înghețarea, trebuie fie să îngropi, fie să încălzești, sau ... să pui un antigel, cum ar fi un stoc excesiv de whisky sau vodcă : Cheesy:
Al doilea răspuns cade automat; deoarece este necesar să îngropăm, mai multă lumină.
În plus, un rezervor îngropat va dezvolta bacteriile urâte mai puțin repede (+ - 14 ° C) cu o ladă :D
Iată-l
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
treker
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 10/03/09, 16:56




de treker » 28/08/09, 10:50

Vodca blestemată este exclusă pentru uzul meu : Cheesy:

Ei bine, mai serios, îngroparea nu o puteți face cu aceste tancuri, nu sunt destinate acestui lucru dacă nu mă înșel. Cadrul nu este conceput pentru a rezista presiunilor pământului .. pe scurt, fără alegere, trebuie să rămână în aer ... :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/08/09, 14:17

Pentru gel, părinții mei aveau căzi de fibrociment afară. La suprafață, tatăl meu pusese sticle de plastic goale (precum baloane chimice), ușor ponderate (să plutească la jumătatea drumului).
Când îngheța, presiunea era asupra sticlelor
Rezervoarele sunt încă acolo!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/08/09, 14:21

treker a scris:Vodca blestemată este exclusă pentru uzul meu : Cheesy:

Cadrul nu este conceput pentru a rezista presiunilor pământului .. pe scurt, fără alegere, trebuie să rămână în aer ... :D


Ce se întâmplă dacă sapi o gaură mai mare și beton în jurul ei?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636




de Macro » 28/08/09, 14:22

Pentru recipientele IBC Este absolut necesar să le protejăm de soare și de frig, coace plasticul și ajunge să se deterioreze și să se străpungă. .Pentru jeleu, sticlele de plastic ponderate sau polistirenul au scufundat pe jumătate, o face pentru o jeleu de suprafață ... Dacă cubul îngheață în bloc ... E mort ...
0 x
treker
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 10/03/09, 16:56




de treker » 28/08/09, 15:16

Mă gândesc să le înconjur și cu, de exemplu, izolație cu mai multe straturi. Apoi închideți-le într-un adăpost de zidărie sprijinit de un perete. Voi dubla pereții cu vată de piatră și brusc ar trebui să fie o izolație bună, tipică a unei case, dar fără încălzire :)

Ce crezi??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/08/09, 15:23

Macro a scris:Pentru recipientele IBC Este absolut necesar să le protejăm de soare și de frig, coace plasticul și ajunge să se deterioreze și să se străpungă. .Pentru jeleu, sticlele de plastic ponderate sau polistirenul au scufundat pe jumătate, o face pentru o jeleu de suprafață ... Dacă cubul îngheață în bloc ... E mort ...


suntem de acord: când iarna a promis că va fi prea severă (o dată la 10 ani), ne-am scurs.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
treker
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 10/03/09, 16:56




de treker » 28/08/09, 15:55

elefantul a scris:
Ce se întâmplă dacă sapi o gaură mai mare și beton în jurul ei?


Ce vrei să spui?? Deja 2m3 doar pentru toalete apoi 2m3 pentru grădină, ar trebui să fie bine nu?
într-adevăr ideea de a face un fel de cameră de jur împrejur mi se pare înțeleaptă. mică cameră tehnică atașată casei cu lână de piatră .. Mă voi gândi la asta ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103