Secretul (îngrijirea sănătății)

Cum de a rămâne sănătos și de a preveni riscurile și consecințele asupra sănătății și a sănătății publice. Bolile profesionale, riscuri industriale (azbest, poluarea aerului, undele electromagnetice ...), de risc companie (stres la locul de muncă, suprasolicitarea de droguri ...) și individual (tutun, alcool ...).
pb2488
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 837
Înregistrare: 17/08/09, 13:04




de pb2488 » 13/09/09, 17:47

Obamot a scris:
pb2488 a scris:
Deci, de ce această atracție a homeopatiei? Ar fi frumos dacă un medic homeopat ar fi fost de acord să-și dea punctul de vedere cu privire la acest lucru forum.

Opinia lui ar fi cu siguranță destul de imparțială ....

Ce sunt aceste insinuări? Esti un medic?
Nu văd cum părerea lui ar fi mai puțin imparțială decât a ta. Nu, dar.

:| Întrebați un brutar dacă mâncați pâine ....... :D
Dernière édition alin pb2488 14 / 09 / 09, 07: 09, editate 1 ori.
0 x
"Adevărul nu este definit ca opinia majorității:
Adevărul este ceea ce rezultă din observația faptelor. "
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

Re: Secretul (îngrijirea sănătății)




de abyssin3 » 13/09/09, 18:14

lejustemilieu a scris:bonjour,
Aproape nimic de-a face cu site-ul:
Vindecarea prin secret, (...)
Atât de mult încât centrele pentru arsuri grave din Elveția au o listă cu un număr atât de mare pentru a ajuta la recuperarea pacienților lor. (...)

Da, am mai auzit de asta aici. Și într-adevăr cunosc și oameni sau rudele lor care au fost tratați „de la distanță”, pentru arsuri în toate cazurile.
Personal, mă gândesc exclusiv la un efect placebo, chiar și pentru persoanele care nu cred în vindecările miraculoase (mult după ce în general cred în el).
Dar este ca homeopatia, până la urmă nu contează: dacă putem induce o vindecare, chiar parțială printr-un simplu efect psihologic, toată lumea este acolo: medicii (tratament mai puțin = efecte secundare mai puține), asigurări de sănătate (tratament mai puțin = mai puțin costisitoare decât „consultația la distanță”), pacientul (deoarece efectul psihologic este aparent destul de eficient). Și toate acestea fără riscuri semnificative.

PS: Pentru că am învățat despre homeopatie (științific vreau să spun, și nu despre „spunem”), personal, nu cred într-o virtute terapeutică a diluțiilor mari ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 13/09/09, 18:27

pb2488 a scris:- Recomandări Hahnemann:
"În general, este uimitor cât de mult acest medicament, ca oricare altul, își pierde puterea atunci când este luat pe zahăr, de exemplu, sau că, după ce l-a insuflat într-o băutură alcoolică, acesta nu este agitat. -acest. Dar nici nu este necesar, după ce ați agitat doza, să o lăsați câteva ore fără să o administrați: vehiculul, astfel liniștit, suferă întotdeauna o anumită descompunere, care slăbește sau chiar distruge medicamentele vegetale amestecate cu aceasta - ( citat: Samuel Hahnemann)"
- Este o afirmație fără fundament sau cel puțin bazată pe fundații care, pentru moment, nu sunt deloc imparțiale:
Cercetările lui Jacques Benveniste referitoare la „memoria apei” sunt parțial finanțate de laboratoarele Boiron (până în 1989), specializate în producția de medicamente homeopate.
Pe scurt, la un anumit stadiu de diluare, nu există nici măcar un singur atom de principiu activ, tot ceea ce rămâne este zahăr și apă.

- Ar fi într-adevăr interesant să se facă teste pentru a compara medicamentele homeopate actuale cu cele prescrise de Hahnemann. Atâta timp cât acest lucru nu se va face, voi avea grijă să nu mă pronunț într-un fel sau altul.
- Faptul că Benveniste a găsit finanțare la Boiron nu mă deranjează deloc, așa cum consider că este normal ca cercetarea medicamentelor alopate să fie finanțată de laboratoarele convenționale.
- Toată lumea știe că la diluare mare nu mai există niciun principiu activ. L-am repetat suficient în unele dintre postările mele anterioare. Tocmai de aceea este desconcertant faptul că, în funcție de homeopatie, efectul este îmbunătățit. Desigur, toate acestea merită verificate fără idei preconcepute, mai ales dacă principiul ni se pare șocant!
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 13/09/09, 19:32

Când am început această postare, am avut în vedere că există metode bune și blânde de tratare a oamenilor și că medicina actuală (în general) nu le folosește.
Mi se pare foarte grav și foarte dăunător. :?
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 13/09/09, 20:54

Vine încetul cu încetul. Mai trebuie amintit că la începutul medicinei moderne, medicii erau considerați pe scară largă ca niște guru. Ignace Philippe Semmelweis, care a redus dramatic rata mortalității prin febra puerperală în rândul mamelor admise la maternitate, a cerut pur și simplu ca medicii să se spele pe mâini înainte de a ajuta femeile la naștere [wiki].
Și totuși cât de mult a fost criticat pentru asta în acel moment.

Medicina datează cel puțin din epoca preistorică (medicina pe bază de plante), în timp ce medicina modernă datează doar din secolul al XIX-lea. Aproape ai putea spune că suntem la început ...

În sfârșit, trebuie amintit că principiul similitudinii era deja folosit în sfințenie. Samuel Hahnemann (1755-1843), considerat tatăl homeopatiei moderne, a început să o studieze serios când și-a dat seama că scoarța de cinchona a provocat aceleași simptome ca și a treia febră. Și asta este perfect „reproductibil”.
0 x
pb2488
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 837
Înregistrare: 17/08/09, 13:04




de pb2488 » 13/09/09, 21:30

Obamot a scris:Și asta este perfect „reproductibil”.

Mai mult, există doar reproductibil în aceste lucrări ... :D
Deși nu există nici o bază științifică sau empirică pentru „principiul similarelor” ... este o presupunere.
Un placebo, dacă este prescris în același context cu homeopatia, are aceleași efecte, cu excepția faptului că poate fi gratuit ... dar toate acestea beneficiază în continuare de credulitatea pacienților ...
Homeopatia este un medicament pentru persoanele sănătoase care se ignoră reciproc ...

http://www.academie-medecine.fr/detailPublication.cfm?idRub=27&idLigne=1534.
Dernière édition alin pb2488 13 / 09 / 09, 22: 59, editate 1 ori.
0 x
"Adevărul nu este definit ca opinia majorității:

Adevărul este ceea ce rezultă din observația faptelor. "
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 13/09/09, 22:55

Mai multe lucruri sunt certe:

1) ministerul reacționează „foarte bine” la presiunile lobbyiștilor din industria farmaceutică (trebuie spus că multe remedii homeopate sunt fabricate „în negru” de către farmaciști și nu raportează nimic statului

2) dacă unii mari clasici homeopati funcționează foarte bine pe patologiile standard (Nux Vomica, Arnica, Echnicea, calendula), alții necesită un obicei franc din partea practicantului și cineva are impresia că nu lucrează la toate lumea. Acesta este și motivul pentru care homeopatia trebuie practicată de un medic, pentru că trebuie să îi cunoști limitele și să poți spune în anumite momente: „oprește-te, există o urgență, folosim metodele vechi bune”

3) nimic (cum ar fi utilizarea pastei de dinți de mentă sau utilizarea anumitor condimente) nu poate împiedica homeopatia să funcționeze

4) deoarece rentabilitatea pieței este limitată, nimeni nu dorește să finanțeze cercetarea: medicii care văd un succes rezonabil continuă să o folosească și să-și îmbunătățească abilitățile.

5) deși sunt convins ca mulți că memoria apei este o teorie fumurie, este probabil ca homeopatia să pună în mișcare fenomene pe care nu le cunoaștem încă și din motive întemeiate

Dar când vedem eficacitatea spectaculoasă a anumitor pregătiri pentru copiii mici, ni se permite încă să punem întrebări.

Și problema este: când vezi un copil cu dureri în gât intrând în biroul tău, nu-ți poți permite să-i dai un placebo.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
pb2488
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 837
Înregistrare: 17/08/09, 13:04




de pb2488 » 13/09/09, 23:28

elefantul a scris:Mai multe lucruri sunt certaines:

????
elefantul a scris:1) ministerul reacționează „foarte bine” la presiunile lobbyiștilor din industria farmaceutică (trebuie spus că multe remedii homeopate sunt fabricate „în negru” de către farmaciști și nu raportează nimic statului

Nu, farmaciștii nu au mijloacele de a „energiza” moleculele. Aproape toate pregătirile părăsesc laboratoarele Boiron și raportează statului (și cu atât mai bine marea majoritate a banilor statului ne revin direct sau indirect):
În Franța, activitatea homeopatică înflorește: Boiron este a 116-a cea mai mare avere, iar Pierre Fabre, al doilea acționar al laboratoarelor Boiron, a 17-a avere din Franța.

elefantul a scris:2) dacă unii mari clasici homeopati funcționează foarte bine pe patologiile standard (Nux Vomica, Arnica, Echnicea, calendula), alții necesită un obicei franc din partea practicantului și cineva are impresia că nu lucrează la toate lumea. Acesta este și motivul pentru care homeopatia trebuie practicată de un medic, pentru că trebuie să îi cunoști limitele și să poți spune în anumite momente: „oprește-te, există o urgență, folosim metodele vechi bune”

Pentru patologiile standard, „nimic” funcționează, de asemenea, foarte bine.
Dar, din fericire, nu înlocuiește medicamentele convenționale atunci când sunt necesare, ar fi periculos ...

elefantul a scris:3) nimic (cum ar fi utilizarea pastei de dinți de mentă sau utilizarea anumitor condimente) nu poate împiedica homeopatia să funcționeze

lol ... parcă întâmplător ...

elefantul a scris:4) deoarece rentabilitatea pieței este limitată, nimeni nu dorește să finanțeze cercetarea: medicii care văd un succes rezonabil continuă să o folosească și să-și îmbunătățească abilitățile.

profitabilitate limitată? apă și zahăr ... se pare că Boiron și Fabre nu se plâng.
Ce cercetare ar fi de finanțat? Poate că ar trebui să facem deja o campanie suplimentară de testare dublu-orb (deoarece cele efectuate, aparent, nu sunt suficiente)

elefantul a scris:5) deși sunt convins ca mulți că memoria apei este o teorie fumurie, este probabil ca homeopatia să pună în mișcare fenomene pe care nu le cunoaștem încă și din motive întemeiate

Poate, este probabil ..... dar din moment ce teoriile sunt fumurii, este mult mai probabil ca homeopatia să nu pună nimic în mișcare. Samuel Hahnemann descoperise cu siguranță efectul placebo ... :D și deja nu e rău.

elefantul a scris:Dar când vedem eficacitatea spectaculoasă a anumitor pregătiri pentru copiii mici, ni se permite încă să punem întrebări.

Ceea ce este spectaculos este capacitatea corpului uman de a se vindeca pe sine.

elefantul a scris:Și problema este: când vezi un copil cu dureri în gât intrând în biroul tău, nu-ți poți permite să-i dai un placebo.

De ce nu. Oricum, dacă angina este virală, așa cum se întâmplă foarte des, nu sunt multe de făcut .... trebuie să așteptați să treacă ... doar un pic de spray pentru ameliorarea la limită.
Cdlt
0 x
"Adevărul nu este definit ca opinia majorității:

Adevărul este ceea ce rezultă din observația faptelor. "
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 14/09/09, 09:07

Bun pb2488 are întotdeauna dreptate, în viitor nu voi participa la niciunul forum sau intervine. poate când va avea vârsta mea și experiența mea, putem vorbi cu el. : Evil:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 14/09/09, 09:15

Încă o dată nu a știut să se modereze ...

Pfff ... :strigăt:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Sănătate și prevenire". Poluarea, cauzele și efectele riscurilor de mediu

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : gegyx și oaspeții 343