Lămpi fluorescente compacte sursă de câmpuri electromagnetice

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

de Did67 » 31/05/09, 17:27

Și eu m-aș înclina mult mai mult spre anumite pesticide și / sau obiceiuri alimentare și calitatea lor ...

Merită ceea ce merită, acest extras din Doctissimo:

De la începutul anilor 1990, mai multe studii epidemiologice1,2,3 au subliniat influența proastă a anumitor obiceiuri alimentare. O dietă care conține prea multe grăsimi ar putea favoriza astfel apariția cancerului de prostată. În doc, grăsimile animale ar fi cele mai dăunătoare.

ȘI pentru distracție (că iau din nou aceste informații):

Periculos! Scandalos! Masturbarea a fost mult timp considerată mama tuturor viciilor. Iată însă un studiu care ar putea face cu siguranță ravagii asupra acestui mit. Practicile solitare frecvente previn cancerul de prostată, care este responsabil pentru 10 de decese în fiecare an.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

de Christophe » 02/09/09, 10:10

2 videoclipuri produse de Delnoram care confirmă teza transformatorului:

https://www.econologie.com/ondes-electro ... -4132.html

Prin urmare, transformatorul de curent emite un câmp magnetic slab și care nu este „mai rău” decât orice alt dispozitiv transformator !!

Am găsit acest lucru și în arhivele datând din 2005: https://www.econologie.com/lampes-econom ... -1053.html

Un studiu realizat de Fundația pentru Cercetare în Comunicare Mobilă în numele Oficiului Federal pentru Energie (OFEN) și al Oficiului Federal de Sănătate Publică (OFSP) arată că radiația electromagnetică a lămpilor de economisire a energiei se află în aceeași ordine de mărime ca și radiația lămpilor incandescente tradiționale.


Pentru mine subiectul este închis: este transformatorul care „pune problema”, afectează becurile cu led și orice alt produs cu transformare curentă !! Vedea https://www.econologie.com/ondes-magneti ... -3832.html
et https://www.econologie.com/pollution-mag ... -4134.html

Aceste emisii sunt foarte limitate în cazul becurilor și în cele din urmă acest transformator poate fi protejat la nevoie (de către utilizator) fără probleme (ecranarea tuburilor este mai problematică ...).


Deci, vă rog, opriți această controversă! Și luați un dispozitiv de măsurare în loc să transmiteți o astfel de otravă ... există cu adevărat alte lucruri mult mai serioase de care să aveți grijă! : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
Dernière édition alin Christophe 22 / 10 / 09, 19: 20, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

de abyssin3 » 17/09/09, 20:47

Christophe a scris:2 videoclipuri produse de Delnoram care confirmă teza transformatorului:
https://www.econologie.com/ondes-electro ... -4132.html

Pentru mine subiectul este închis: este transformatorul care „pune problema”, afectează becurile cu led și orice alt produs cu transformare curentă !! Vedea https://www.econologie.com/ondes-magneti ... -3832.html
et https://www.econologie.com/pollution-mag ... -4134.html
Aceste emisii sunt foarte limitate în cazul becurilor și în cele din urmă acest transformator poate fi protejat la nevoie (de către utilizator) fără probleme (ecranarea tuburilor este mai problematică ...).

Ne pare rău pentru a reînvia subiectul. De fapt, am putut vedea doar primul link de la Delnoram. Oricine știe cum măsoară câmpul magnetic (unitatea)?
Pentru că tocmai am văzut acest videoclip în care este măsurată la valori mult mai mici (dacă este și mGauss), dar încă prezentă.
La fel în ultimele două linkuri pe care nu le-am văzut, cât este poluarea electromagnetică a transformatoarelor (în cifre)? Ar fi interesant să încercați încărcătoarele de laptop apropo (transformatoare și convertoare) ...

Dezavantaje, întrebarea „ecranare”, nu pare super eficientă în videoclipul acestui jurnalist.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2

de delnoram » 17/09/09, 21:36

Dacă este vorba despre videoclipul cu postul de radio, arată doar că anumite becuri LED emit frecvențe radio la fel de mult sau chiar mai mult decât un CFL.

Al doilea, măsurătorile sunt în Volt / metru la o distanță de 30 cm.
Rezultatul acestei serii de măsurători dă:
-frecvența rețelei de 50Hz domină în toate cazurile, chiar și în cea fără becuri.

-Frecvențele radio (în kHz) nu sunt vizibile pe detectorul meu, deoarece sunt mai mici decât frecvența rețelei.

-În Gauss sau mai degrabă nanoTesla pentru dispozitivul meu (100nT = 1mG) măsurătorile magnetice sunt semnificativ diferite,
14nT pentru un bec cu LED de 1 W (tip led chinezesc 28).

77nT pentru un bec incandescent de 40W

327 nT pentru LFC 13 W

455 nT, un bec tip led "Luxeon" de 2 W

Acum, singurul lucru pe care îl elimin de la aceste măsurători, cu excepția faptului că sunt destul de diferite de cele din videoclipul lui Annie Lobé, este că becurile cu led nu sunt pentru unele dintre ele atât de diferite de CFL-urile .
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

de Christophe » 17/09/09, 22:13

Abisinian ne abuzezi de răbdarea noastră acolo!
Relansezi acest videoclip de rahat realizat de un pacient paranoic ... : Evil: : Evil:

Nu este jurnalistă, este o „pseudo-om de știință” care încearcă să-și facă publicitate cărților de „pseudo-știință” ... e rău! În cele din urmă, este deosebit de rău faptul că un astfel de videoclip nenorocit a făcut „turul netului” ...

Sper că ai făcut măsurători ÎN CARE te îndoiești?

Pentru că este amuzant, dar singurii care au făcut-o aici (delnoram și cu mine) am înțeles înșelătoria lansată de nextup (nu este clasificată ca sectă? :D): există câmpuri EM oriunde ... și nu mai mult în luminile fluorescente decât în ​​alte dispozitive electrice! Există și mult mai rău: toate transformatoarele mici ... Cf videoclipurile mele !!

De fapt, pe net: cu cât este mai mult cu atât este mai difuzat ... disperat ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

de abyssin3 » 18/09/09, 01:11

Christophe a scris:există câmpuri EM oriunde ... și nu mai mult în luminile fluorescente decât în ​​alte dispozitive electrice! Există și mult mai rău: toate transformatoarele mici ... Cf videoclipurile mele !!

Despre asta vorbeam ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

de Christophe » 18/09/09, 08:14

Deloc: parca apari argumentele pipovideo-ului! : Evil:

Doar linkerul (deja făcut mai sus) nu este foarte serios din partea ta ...

Dacă doriți să cunoașteți scara măsurătorilor mele, numărați ledurile pe acesta, este acest dispozitiv: https://www.econologie.com/shop/detecteu ... p-143.html

- Indicare prin LED-uri: 1, 3, 6 și 10mG (adică 0.1, 0.3, 0.6 și 1 microTesla).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

de abyssin3 » 18/09/09, 09:57

Abyssin a scris:cât este poluarea electromagnetică a transformatoarelor (în cifre)? Ar fi interesant să încercați încărcătoarele de laptop apropo (transformatoare și convertoare) ...

Într-adevăr, deloc ...
Imi pare rau sincer. Știu că vindeți acest tip de bec și acest tip de întrebare nu este bună pentru afaceri, dar nu a existat nimic intenționat din partea mea. Pot sa te asigur.

În afară de asta, mulțumesc Delnoram pentru cifre, se pare că au trecut ~ de 10 ori pe lună de la valorile măsurate de acest jurnalist (adică ~ 3-4mGauss). dar dacă ați făcut măsurătorile la o distanță mai mare, ar putea explica faptul că acestea sunt puțin mai mici.

Mi se pare că este indicat să nu le păstrezi sub 30 sau 50cm (nu știu exact), potrivit unei organizații al cărei nume nu-l amintesc. Știind că trebuie să fie valabil pentru aproape toate dispozitivele electrice. :şoc:
Este întotdeauna bine să știi ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

de Christophe » 18/09/09, 10:11

????

a) Acțiunea mea (noastră) împotriva acestui lucru nu are nicio legătură cu „afacerea” mea așa cum spui (dacă crezi că va schimba ceva ... te înșeli)!

b) Să știți că nu apreciez deloc această remarcă pentru că puneți la îndoială imparțialitatea mea științifică (și cea a forum in acelasi timp) !!!! Acționează pe cont propriu dacă nu ai încredere în a noastră !! : Evil: : Evil:

c) Vorbiți despre întrebare ... cu excepția cazului în care v-am răspuns mai sus ...

Eu (noi) pur și simplu lupt împotriva mincinoșilor, hoaxerilor și otrăvurilor de mediu !!

Deci, întreabă-i pe „prietenii tăi paranoici” care îți transmit acest gen de rahat pentru a găsi studii universitare referitoare la așa-numita nocivitate a undelor EM ale becurilor fluorescente dar mai ales pe tuburile fluorescente (neon) care sunt folosite de 80 de ani?

Nu au (deși există deja zeci de telefoane mobile și telefoane pe piață de aproximativ 20 de ani) și, prin urmare, modul lor de gândire este fascismul intelectual !!

Spun bravo tuturor simpatizanților fascisti care retrăiesc intoxicația! Dar sunt pur și simplu prea prosti (de multe ori se întâmplă și cu fasciștii ...) pentru a lua un dispozitiv de măsurare ... ȘI VERIFICĂ informațiile!

Toate acestea pot fi dorite și susținute de unii pentru a se îndepărta de problemele reale ale undelor (GSM, transformatoare ...)

Vă mulțumesc că mi-ați pierdut timpul și cel al cititorilor acestui lucru forum !! : Evil:

Iată o sursă OFICIALĂ și provine din ȚARA DUMNEAVOASTRĂ: https://www.econologie.com/lampes-econom ... -1053.html

PS: ACEST VIDEO NU ESTE FĂCUT DE UN JURNALIST ESTE SURD SAU DORIȚI SĂ MĂ DEZVOLT? Ascultarea concluziilor ative pe care le face asupra cancerului la sfârșit ... este suficientă pentru a o clasifica în „pericolele” societății noastre!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12

de abyssin3 » 18/09/09, 11:05

Christophe a scris:Deci, întreabă-l „prieteni paranoici” cine tu înainte acest tip de rahat să găsim studii universitare referitoare la așa-numita nocivitate a undelor EM de la becurile fluorescente, dar mai ales la tuburile fluorescente (neon) pe care le folosim de 80 de ani?


1 ° Care „prieteni paranoici”? Nu sunt informat.
2 ° Cine mi-a transmis „ce” fel de rahat? Nici eu nu știu, nimic nu mi-a fost transmis până acum.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 118