O casă octogonală pasivă din baloți de paie

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79370
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11063




de Christophe » 18/09/08, 23:23

Da, dar puteți contacta oricând autorul: https://www.econologie.com/forums/membre5237.html
făcând clic pe pictograma e-mail (sau PM)
0 x
Johnix
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 10
Înregistrare: 06/12/07, 11:10
Locul de amplasare: Hericourt, Franche-Comte

g




de Johnix » 22/09/08, 19:48

BIOMAN44 a scris:
johnix a scris:În același timp, o copie de rezervă a unei case pasive ar trebui să fie mai degrabă de tip „instantaneu” decât „inerție”; iar un sistem solar activ are sens numai dacă permite o schimbare de fază semnificativă (stocare între sezonuri), care este prea complicată și costisitoare pentru o copie de rezervă mică.

Puteți explica în detaliu cele 2 puncte de vedere menționate mai sus?


Un plus pentru o casă pasivă ar trebui să fie mai degrabă de tipul „instant” decât „la intertie”

O casă pasivă prin construcție nu are „pete reci” în pereți (poduri termice ...) și astfel se evită convecția și separarea maselor de aer „fierbinți” în partea de sus și „reci” în partea de jos. Dintr-o dată, diferențele termice dintre diferiții pereți și aer trebuie să rămână scăzute.

O sobă cu masă, la rândul său, radiază o temperatură mai ridicată și, prin urmare, mărește aceste diferențe și favorizează convecția.

În plus, o casă pasivă, datorită pierderii sale termice scăzute, permite încălzirea instantanee a aerului fără creșterea temperaturii prea ridicate, prin urmare fără introducerea defecțiunilor obișnuite ale convectoarelor sau ventiloconvectoarelor (aer uscat, mai cald decât pereții ...)

În cele din urmă, un ventiloconvector este mult mai ieftin decât o sobă cu masă.

Un sistem solar activ are sens numai dacă permite o schimbare de fază semnificativă

O casă pasivă este neapărat bioclimatică și, prin urmare, beneficiază de încălzire solară „pasivă” (veranda de sud ...) care permite încălzirea casei atunci când există lumină solară (aproximativ vorbind). Dacă nu există soare timp de o săptămână, temperatura casei va scădea și va fi necesar să se asigure încălzire suplimentară.

Dacă încălzirea auxiliară este de tip „solar”, atunci trebuie să poată restabili căldura după mai mult de o săptămână fără soare, altfel vine în redundanță față de energia solară pasivă. Acest tip de sistem există, dar este adesea greoi și complex de reglat (inerție bine pe canalul de perete cu circulație forțată a aerului ...) și / sau costisitor (podea de stocare solară cu rezervor foarte mare).

Dar întreaga idee a casei pasive este să investești în izolație pentru a evita investițiile în încălzire.

Încălzirea verde este super sexy, dar dacă ți-ai făcut treaba bine, devine de-a dreptul inutil - este chiar mai bine, nu?
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 02/10/09, 22:29

0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
parfaitelumiere
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 79
Înregistrare: 05/08/09, 14:39




de parfaitelumiere » 03/10/09, 09:27

ai folosit lemn pentru ramele ferestrelor de la baldachin, asta e foarte bine, se evită risipa de energie prin ramele ferestrelor.
este și ideea pe care o păstrasem.
Se încălzește cu geamuri triple?
Am crezut că în sud nu este necesar să punem geamuri triple.
Pe de altă parte, ceea ce mă surprinde este că există și alte deschideri?!
De ce ai făcut alte deschideri?
Mi-am spus că modul ideal de a aduce lumina spre nord fără a pierde căldura, a fost să folosesc o fântână cu lentile pe acoperiș și să facem fântâna din oțel inoxidabil, cu un filtru IR pe care l-ați pus vara pentru a transfera căldură și pe care o eliminați iarna pentru a aduce și căldura în același timp cu lumina.
Pentru geamurile sudice, mă gândeam la obloane exterioare în formă de jaluzele venețiene, cu unghiul variabil în funcție de sezon, oferă umbră vara, soare plin iarna și obturator pentru noapte.
În ideea mea, totuși, am păstrat doar geamul sudic, montat puțin ca dvs., între grinzile care ar fi canelate, cu cele mai mari ferestre posibile, dar cu geam termopan.
0 x
Sap cine poate!

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 129