Mașina viitorului

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 06/10/09, 08:45

citro a scris:Da, o mașină este un instrument ... Cumpărați o buldoexcavatoare pentru a planta o tufă de trandafiri sau o lopată simplă. :?:
Într-un automobil, cumpărăm buldoexcavatorul, spunându-ne că „s-ar putea ca într-o bună zi să facem o gaură mai mare” ... Și apoi, între timp, asta îl va impresiona pe vecinul tău ...


Ha, de aceea vecinii mei se uită mai mult la mine de când mi-am schimbat Picasso cu Logan și Laguna Nevade cu Panda !!! : Lol: : Lol: : Lol:
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/10/09, 09:53

Targol a scris:
citro a scris:Ha, de aceea vecinii mei se uită mai mult la mine de când mi-am schimbat Picasso cu Logan și Laguna Nevade cu Panda !!! : Lol: : Lol: : Lol:
Și mai rău un inginer de calculatoare, ar merge bine în Prius ... Mașina are un mic computer care conduce în loc de șofer.
: Lol:

Voi fi informatician, voi încerca să îmbunătățesc calculul Prius ...
Dernière édition alin Am citro 06 / 10 / 09, 13: 05, editate 1 ori.
0 x
netshaman
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 532
Înregistrare: 15/11/08, 12:57
x 2




de netshaman » 06/10/09, 10:29

Da, un pilot automat într-o mașină, visul!
În cele din urmă, să pot dormi și să nu vă mai faceți griji cu privire la călătorie.
Sunt sigur că este posibil datorită unui GPS de urmărire și a unor senzori, precum și a unui bun software de recunoaștere a mediului.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 06/10/09, 13:20

netshaman a scris:Da, un pilot automat într-o mașină, visul!
Lucrăm la asta. :D
Nu încă la punctul de a putea dormi, ci deja în direcția eficienței energetice.
Pe fenomenala mașină sport electrică TESLA, care, să ne amintim, are performanțe Ferrari de 4 ori mai puțin, există un ecran multifuncțional mare pe consola centrală care încorporează un GPS. Corelează datele GPS ale călătoriei programate cu datele de autonomie ale vehiculului și le actualizează în timp real.
8)
TESLA are o raza de acțiune care poate depăși cu mult 350 de km, dar se poate topi dacă tachinați accelerația.
:P
În cadrul bursei de valori Créhange care a avut loc recent, a participat un TESLA. Proprietarul, venit de departe, a explicat că în lunga călătorie pe care o făcea (cu viteză regulată) pentru a ajunge la Créhange, afișajul indica o autonomie mai mare decât călătoria sa. În mai multe ocazii, a fost depășit de vehicule puternice, care l-au frământat pentru un pic de alergare. Trebuia să rămână corect și să aleagă între a ajunge la destinație dintr-o singură dată sau a opri să reîncarce ...
:?
0 x
parfaitelumiere
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 79
Înregistrare: 05/08/09, 14:39




de parfaitelumiere » 07/10/09, 16:51

Citro, ai dreptate, luăm o mașină și ne spunem într-o zi că voi avea 8 copii și vom pleca în vacanță în Spania, așa că luăm o nouă locuri, care va fi folosită la 12% pentru 90 % din viața noastră.
De aceea am început cu această idee de monoplaz, văd această mașină pentru uz personal.
Întotdeauna este posibil să adaptați o remorcă la ea în viitor pentru a transporta lucruri.
Mă gândeam și la un motorhome elegant, cu geometrie variabilă, pentru a reduce zona frontală și a îmbunătăți aerodromul în timp ce conducea, și pe care îl desfășurați o dată în repaus.
Pentru rampa farurilor, de fapt a fost ideea inițială pentru iluminarea din față, prin punerea unei rampe verticale pe roată, dar grinzile principale rămân, iar LED-urile nu vor fi suficiente.
Idealul ar fi o poziție de fază lungă centrală și de fază scurtă sub formă de rampă, cu o putere variabilă în funcție de necesitate, prin aprinderea mai multor LED-uri mai puțin sau mai puțin, idem pentru toate celelalte iluminări.
Dacă ledurile reușesc să ofere suficientă luminozitate, desigur aș fi fericit să pun ledurile pe faza lungă!
0 x
Sap cine poate!
candas1
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 87
Înregistrare: 24/10/08, 10:21
Locul de amplasare: Mulhouse




de candas1 » 08/10/09, 16:54

0 x
A4 1.9 tdi 90 CH - 300 000 km
Înregistrarea consolei - 4.15 L / 100
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 08/10/09, 23:35

Nu le lipsește aerul la Nissan, pompează fericit LUMENEO SMERA. :şoc:
Imagine
Cel puțin asta dovedește că conceptul este relevant, lucru de care nu ne-am îndoit niciodată. Problema SMERA constă în poziționarea prețurilor ...
0 x
Michel Kieffer
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 716
Înregistrare: 21/12/08, 18:25
Locul de amplasare: Strasbourg
x 7




de Michel Kieffer » 09/10/09, 08:08

citro

Scump în special (dar nu numai), deoarece este complex din punct de vedere tehnic. Sau vor să vândă la un preț ridicat și, prin urmare, sunt obligați să-și justifice prețul prin „sofisticare”, indiferent de ce este. Al cărui interes este mai mult decât discutabil.

De aici și întrebarea, este cu adevărat necesar să ai o mașină care să se aplece în viraje? După părerea mea, jocul nu merită lumânarea. Mai ales că complexitatea are și o greutate în kilograme ... ceea ce se traduce în cele din urmă în mai mult combustibil, fie că este lichid sau în baterii grele și scumpe.

Michel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 09/10/09, 09:13

Revenim la comportamentul uman. Viteza de viraj rezonabilă pe un vehicul ușor cu un centru de greutate destul de scăzut nu necesită înclinarea în colțuri.

Deci, un vehicul ușor, centrul de greutate scăzut (grupul (grupele) cu propulsor redus + rezervoarele cu energie redusă (combustibil sau gaz sau baterii)) aliat la o viteză corectă rămâne cheia tuturor.

Restul excesiv de sofisticat, care poate fi doar problematic.

Dacă ceea ce este mic este frumos, ceea ce este simplu este minunat. Când este complex, provine dintr-o minte răsucită.

Dar motivul motivant al companiei noastre este motivul pentru care îl simplificăm atunci când puteți vinde complicat.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Michel Kieffer
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 716
Înregistrare: 21/12/08, 18:25
Locul de amplasare: Strasbourg
x 7




de Michel Kieffer » 09/10/09, 09:39

Foarte bine ! Iată cuvinte frumoase

Putem adăuga că sofisticarea este inutilă în 90% din cazuri ... și inovația reală (care are sens) este rară.

Problema este că suntem păcăliți de hipertecnologie și „lucrăm ca nebunii” pentru a plăti pentru asta, tot arată mai șic ...

Despre acest subiect, citiți documentul „ reduce costurile » http://cocyane.chez-alice.fr/aeronautique.html

Michel
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 169