Cum se face o mică moară de apă care produce electricitate?

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
louisemiches
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 30/03/08, 22:08

Cum se face o mică moară de apă care produce electricitate?




de louisemiches » 30/03/08, 22:23

bonjour,
Navig pe internet în căutarea unui plan sau a unor indicații care să permită mie și copiilor mei să construim o mică moară de apă conectată la o dinamă pentru a produce puțină energie electrică.

Am găsit pe tine forum câteva subiecte pe această temă, dar acestea sunt proiecte la scară largă, nu este deloc scopul meu!

Așa că fac apel la știința ta! dacă ai putea să-mi dai un link sau să-mi dai câteva oportunități ...

Pentru mai multe detalii despre acest proiect:

Avem un torent care ne învecinează cu pământul, cu un debit destul de puternic și câteva căderi frumoase (să zicem între 50 cm și 1m20).
Este o casă de vacanță în care nu avem electricitate. Foarte concret, copiii ar dori să-și poată reîncărca bateria Nintendo DS (iar părinții ar fi interesați să le reîncarce pe telefoanele lor mobile ...)!
Chiar dacă toate acestea se pot face cu mașina sau cu o instalație solară, construirea unei mori de apă ar fi foarte interesantă și ți-ar permite să înveți (sau să reînveți, din partea mea ...) elementele de bază ale electricității.

Sper că am postat în locul potrivit și că mesajul meu nu este prea „în afara pasului” în comparație cu nivelul tehnic ridicat al dvs. forum !
Cordialement,
0 x
vicacst
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 28/11/08, 18:55




de vicacst » 28/11/08, 19:12

Sunt, de asemenea, foarte interesat de construcția unei fabrici de apă care produce electricitate (model).
Dacă ne-ați putea ajuta în vreun fel, vă mulțumesc în avans.



Pentru un răspuns viitor vă rog postează direct pe aceasta forum
sau pe:ptidaxter@hotmail.fr
0 x
gulhemch
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 07/06/09, 11:20




de gulhemch » 07/06/09, 11:25

Buna ziua tuturor,

Aduc acest subiect pentru că eu însumi caut ajutor pentru construcția unei mori de apă.
Sunt în primul S, așa că am câteva noțiuni de electricitate.
Ideea este de fapt să producem energie electrică folosind râul situat la câțiva metri de cabina noastră :) .
Nu încerc să fac ceva care să alimenteze un televizor sau orice altceva, dar ar trebui să acționez câteva lămpi pentru a putea lumina interiorul.
Am căutat deja un pic pe web, se pare că pot folosi un motor electric înapoi, dar îmi este greu să înțeleg cum, în cele din urmă, mai presus de toate, cum să fac asta.
Voili voilu Sper că poți să-mi aduci câteva lămuriri și îți mulțumesc anticipat!

A+
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 07/06/09, 12:29

bonjour,

Pentru a răspunde solicitărilor dvs., trebuie mai întâi să cunoaștem câțiva parametri ai căilor navigabile.
1) Fluxul! Sau mai bine zis viteza apei și dimensiunile pârâului.
Viteza este determinată măsurând 10m de-a lungul pârâului, apoi aruncăm o bucată de lemn în amonte de la început și măsurăm timpul de parcurs pe acești zece metri. (de mai multe ori pentru a face o medie!) Și în centrul râului eh, nu pe o margine !!
Dimensiunile pot fi măsurate. Lățimea (ușoară!) Și adâncimea (udându-se puțin!)
2) Cea mai mare picătură, dacă există, sau suma picăturilor în care doriți să creați mașina.

Odată cunoscuți acești parametri, putem estima dacă jocul merită lumânarea! Dacă construcția va duce la ceva util, sau dacă va fi un exercițiu simplu .....

Aștept răspunsurile tale

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
gulhemch
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 07/06/09, 11:20




de gulhemch » 07/06/09, 12:33

Bună, vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsul rapid :)
Voi intra pe teren în această după-amiază pentru a măsura acest lucru.
Cu toate acestea, aș vrea să știu de ce este necesar să aveți o cascadă?

A +!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 07/06/09, 12:38

Nebun această motivație actuală pentru moara de apă dintr-o dată! Aceasta este a treia cerere formală în 3 săptămână. A existat un raport în mass-media sau ce? :şoc: Mult mai bine!

Deci, voi face același răspuns ca și pentru a doua cerere: https://www.econologie.com/forums/projet-min ... t7728.html

Christophe a scris:Totul este posibil dacă aveți potențialul energetic și câteva mii de euro de investit (precum și autorizația) sau sute de euro dacă aveți nevoie redusă.

Eu însumi am un proiect similar în mișcare (realizare în curs)

Un subiect similar a fost făcut acum câteva zile, începeți prin citirea acestuia și răspundeți (aici) la întrebările și observațiile care au fost făcute acolo pentru celălalt caz: https://www.econologie.com/forums/projet-min ... t7728.html


Și adaug linkul direct la proiectul meu actual:
https://www.econologie.com/forums/tambour-de ... t6303.html

Imagine
Tobele mașinii de spălat pot constitui o bază bună pentru o roată mică!
Dernière édition alin Christophe 07 / 06 / 09, 12: 39, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 07/06/09, 12:38

Bună ziua gulhemch

Eventual acest lucru poate „simplifica” construcția. O fotografie a site-ului nu va fi prea mare!
A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
gulhemch
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 07/06/09, 11:20




de gulhemch » 07/06/09, 12:43

Vă mulțumesc foarte mult pentru răspunsuri, voi face câteva poze și voi măsura debitul în această după-amiază, dar vă pot spune că râul este deja relativ mare (câțiva metri lățime)
++
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 07/06/09, 12:50

Dacă aveți mai mult flux decât scădere, vă aflați exact în aceeași situație ca mine și, prin urmare, puteți privi acest lucru în detaliu: https://www.econologie.com/forums/tambour-de ... t6303.html

Imagine
0 x
david24
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 16/10/09, 03:36




de david24 » 16/10/09, 03:42

Dar aș vrea să știu dacă putem produce electricitate cu cel puțin un castron umplut cu apă cu o moară?

De asemenea, cum să faci electricitate cu fire electrice, baterii și apă

Mărfuri.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 180