Ramjet ... știi?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 14/01/06, 22:22

Ar putea fi și „distribuitorul de aprindere”, nu știu cum se numește, este lucrul care distribuie scânteia către cilindrul potrivit. Nu am una pe mașina mea actuală, dar am avut una pe vechea mea Renault. Și când știftul central unde ajunge scânteia este uzat, merge prost și provoacă aceste defecte, mi s-a întâmplat deja. Și ea avea probleme să înceapă.

Dacă aveți doar o bobină de aprindere, există șanse mari să aveți una.
Dacă cunoscătorii cunosc numele exact ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 14/01/06, 23:56

Delco ...

Degetul delco poate fi schimbat, unde poate exista umezeală sau apă în capul lui Delco (am avut pb în trecut din cauza asta pe un BX cu care condusem într-un torent de flotă în timpul unei furtuni - moștenire proastă dintr-un 305SRD care mergea peste tot ...)
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 15/01/06, 00:39

bonjour,
Econologie Jetul Ram a fost plasat în secțiune
Miracle Saver 3 ianuarie 2006 postare (încă unul)
Deoarece este distribuit în Quebec și majoritatea testelor par să fi fost făcute pe vehicule americane și sunt foarte conștient de modul în care funcționează aceste tancuri (de la mile la galoane)
Voi încerca să găsesc pe cineva, unul de încredere care să ne dea adevărul.

O mică entorsă asupra subiectului, dar utilă pentru depanare

În ceea ce privește testele la aprindere, vă voi oferi sfaturi simple pe care să le folosiți de către cei ingenioși care trăiesc izolând departe de garajele mari.
1 deconectați firul central care se îndreaptă spre mijlocul distribuitorului, țineți-l la 25 mm de masă, dați starterului o lovitură, scânteia trebuie să se usuce în albastru, cu ramificații mici de culoare roșie galbenă (dacă nu, este bobina sau modulul sau sfaturile lipsă)
2 reconectați firul central și scoateți un fir dintr-o bujie și cu un știft de fier țineți starterul la 10 sau 15 mm de fier
scânteia este puțin mai slabă decât testul anterior, dar țâșnește ușor, dacă nu, poate fi degetul distribuitorului, umed sau crăpat sau murdar cu carbon sau capacul distribuitorului
Modul de depanare temporară este să ștergeți și să curățați degetul cu un țesut klenex uscat, să nu îl atingeți cu degetele, să îl puneți înapoi ținându-l în hârtie și pe drumul către civilizație (nu uitați să îl schimbați) )
3 Dacă sistemul are o energie electronică ridicată și scânteia a devenit slabă, din mai multe motive, modul de depanare temporară este dezasamblarea bujiilor și setarea jocului la 0,5 mm în loc de 1,2 mm trage mai puțin și este mai puțin economic, dar măcar poți ieși din pădure.
Acum nu uitați să schimbați din când în când bujiile, în timp electrozii se uzează și jocul poate ajunge la mai mult de 1,4 mm, motorul folosește aer comprimat și un izolator în condiții de umplere maximă. Scânteia nu poate zbura și nu durează foarte mult până când modulul electronic primește un impuls invers și sare, eșec complet, la fel pentru un fir de bujie care a devenit neconductiv,
(Odată ce scânteia este comandată, aceasta trebuie să iasă, altfel deteriorează bobina, modulul sau chiar capacul distribuitorului, ceea ce face o urmă de carbon.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 15/01/06, 01:21

De asemenea, gândiți-vă la firele lumânărilor. Se întăresc în timp și în cele din urmă nu mai lasă curentul să curgă. Pe bancă se vede acest lucru, deoarece vârfurile sunt mai mari pentru firele cablajului defect.

Am primit asta pe o mașină nouă care ieșea din Renault. Pentru prima recenzie le-am spus că alergă pe 3 picioare :strigăt: . Mecanicul a agățat o clemă, a pus o sondă în oală și după 15 secunde mi-a spus că funcționează „ca și cum ar fi părăsit fabrica” :şoc: . Evident cu 1000 de km pe ceas. Am luat bilele : Evil: și m-am dus să văd adevărați profesioniști independenți care au diagnosticat 2 fire defecte, dintre care unul nu conduce greu. Am schimbat fasciculul și Super5 GTR a ieșit rotindu-se corect. În ceea ce privește Renault, deoarece nu au vrut să mă ramburseze pentru control și ham, au pierdut un client pe viață. 8) .

Deci, între bujii și delco, gândiți-vă la cablajul de aprindere!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

merci




de jean63 » 15/01/06, 11:42

V-am citit corect soluțiile, dar se pare că este mai complicat, bujii noi, cap de distribuitor nou, rețea de aprindere (fire) verificate, pb este mai degrabă în partea electronică sau în corpul clapetei de accelerație sau în presiunea de benzină a regulatorului (intrarea injectoarelor) devine defect cu vârsta (bunica are 16 ani și 300000 km + adăugarea de GPL care poate „purta” această parte prematur dacă comutatorul GPL nu taie pompa de benzină. ...... Am aflat asta ieri). Așa că voi schimba această cameră.
Te voi tine la curent. : Idee:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
iepure
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 823
Înregistrare: 22/07/05, 23:50
x 2




de iepure » 15/01/06, 12:20

Vă gândiți să reglați supapele? În timp ce conduceți pe GPL
acest lucru trebuie făcut mai des dacă reglajul nu este automat.
Potrivit tatălui meu vitreg, acest lucru trebuie făcut la fiecare 20 km în
combustibil la GPL, dar pe măsură ce mă umflă să fac asta afară
iarna sau în ploaie aștept să fiu forțat când R19-ul meu nu vrea
nu mai începe. Oferă aproximativ 30 km. Pentru Clio, R000 și
R9 c a fost același lucru, Megane are o reglare automată.

Aveți aceleași probleme de combustibil cu GPL sau benzină?
Dacă nu, ar putea fi membrana regulatoare
care urmează să fie înlocuit. Nu prea scump și nu este complicat de realizat.
greu este să găsești o afacere dispusă să vândă una.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Probleme R25 rezolvate




de jean63 » 20/01/06, 11:38

Bonjour à tous,

După această lungă întrerupere a forum, Vin să vă informez că R25 ronronează ca nou.
Mulțumesc unui vorbitor de ecologie (voi găsi pe cine și îi mulțumesc) care mi-a dat numele unui site foarte complet, unde se găsesc printre altele diagramele și explicațiile detaliate ale sistemului de aprindere electronică RENIX + informații găsite pe site-ul R25 club, sâmbătă motorul funcționa normal.
INTERNET LIVE!!!
De fapt, a fost un element care nu depășea controlul prizei de diagnostic: regulatorul de presiune la ralanti care se află pe conducta de combustibil a injectoarelor. A trimis benzină în colectorul de admisie printr-o conductă mică care creează în mod normal un vid! De aici și supraîncărcarea benzinei în admiterea în modul benzină sau GPL, ceea ce explica bogăția excesivă și poluarea la ieșirea evacuării. :D
Dacă am putea rezolva reglajul pantone atât de repede, ar fi minunat.
Dă-i drumul, băieți. În ceea ce mă privește, nu voi călări niciodată cu pantone pe 25 de GPL ... : Mrgreen:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 329