TPE conducta cu motor Pantone, bubbler

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 25/01/06, 00:23

bonjour,
Pentru un motor pe benzină cu intrare sub supapa de accelerație în galeria de admisie.
Rolul principal al supapei în circuitul reactorului este de a tăia inactivitatea pantalonului, nu numai atunci când bobul este rece sau când reactorul este rece, chiar și atunci când totul este cald, nu trebuie să existe o intrare în conductă să nu mai vorbim să treacă apa prin motor.
Acest lucru duce la consumul excesiv de combustibil și la erori
a motorului.
Pentru cei care au încercat să pună supapa ERG (injecția unei mici părți a evacuării) deschisă permanent pe un motor, ralantiul devine instabil și consumul crește.
Nu trebuie uitat faptul că injectarea unei părți din gazele de eșapament înseamnă și injectarea unei cantități mici de vapori de apă, foarte mici, dar care joacă un rol asupra poluării și a consumului. pentru a opri supapa ERG în poziția închisă pe un motor pe benzină și a testa consumul.
(Trebuie doar să deconectați tubul mic de vaccin.)

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 25/01/06, 01:40

Andrew

Puteți explica care este supapa ERG (este aceeași ca și supapa EGR pe care am avut o dezbatere aprinsă în subiectul „adevărul despre GPL”, care a greșit ieri?).
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 25/01/06, 06:44

bonjour,
Nu știu ce să te numesc porcul acesta în Franța,
în America de Nord în limba proprietarilor de garaje
Robinet ERG Recirculare gaze Exaust
C, este o revenire a unei cantități mici de gaz de evacuare în admisia motorului pentru a reduce (Nox), scade temperatura de ardere, este un mod simplist și economic prin care producătorii au pus pe toate vehiculele pentru respectă standardele de poluare, acest lucru are un anumit
de succes pe motoarele pe benzină, dar pe motoarele diesel
asta nu merită diavolul, aș spune chiar că majoritatea vehiculelor pe care le-am văzut pe această supapă sunt condamnate discret închise
(o mică lovitură de fier de lipit pe conducta de depresiune din plastic) Este de preferat să nu deschideți o dezbatere în acest sens
supapa, singura analogie pe care am adus-o este aceea că aduce și o cantitate mică de vapori de apă în motor.
În asamblarea mea am eliminat această supapă, aveam nevoie de această gaură pentru a face intrarea pantonului meu.
Acum, mă întreb dacă nu ar trebui să mențină tot controlul și supapa pentru a trimite doar ceea ce iese din pantaloni în motor, condițiile sunt aproape identice cu nevoia motorului, se taie la ralanti și se deschide care are o anumită putere. (chiar și pe motoare mai elaborate funcționează modulat)

André


André
0 x
MichelM
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 411
Înregistrare: 14/02/05, 13:13
Locul de amplasare: 94 Val de Marne




de MichelM » 25/01/06, 08:39

Bonjour à tous
Supapa ERG este aceeași ca și EGR sau supapa de reciclare a gazelor de eșapament, a fost din nou la modă în ultimii ani. Pe motorină, se pare că îngheață destul de repede (se umple cu funingine, depuneri) în câteva zeci de mii de km și sufocă în mod mizerabil motorul și salut poluare! Probabil că unii mecanici îi vor bloca și ... Deși, înlocuirea acestora cu altele noi plătește!
Michel
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 25/01/06, 09:59

De aici interesul Pantone pentru dopajul în apă, care curăță motorul și îl face să-și recapete performanțele originale ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 25/01/06, 11:13

OK André, mulțumesc ..... :D

Am înțeles că este supapa EGR, dar am vrut să fiu sigur.

STP, așa că accesați dezbaterile aprinse care au avut loc la subiectul „adevărul despre GPL” unde am fost ars pentru că, probabil, nu știam nimic despre asta, în timp ce raportam ce aveam citiți și auziți de la proprietarii de motorină și de garaj despre supapa EGR. Am văzut doar zece dezmembrate (foarte murdare cu funingine) și luate, mecanicul înfundă gaura cu o placă făcută de el.
Christophe a creat un subiect „supapa EGR” în care a pus copii ale articolelor din ziarele de specialitate (pe care le citisem deja) care arată aberația acestui sistem. S-a născut în Europa în 1993 pentru a îndeplini noile standarde europene de poluare (doar?), Pentru că cred că la acea dată convertizoarele catalitice nu erau încă montate pe vehicule diesel.
Ține-mă la curent cu ideile tale despre acest subiect.
Este într-adevăr o idee foarte bună să folosești această gaură pentru a pune reactorul cu pantone acolo ... dacă aș înțelege ce ai făcut. : Mrgreen:
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
asgard os tyr
My R21 Pantone pe TF1 :)
My R21 Pantone pe TF1 :)
posturi: 160
Înregistrare: 06/02/05, 18:21
Locul de amplasare: pretutindeni
x 1




de asgard os tyr » 25/01/06, 12:15

Am 40km pe odometru, cu panton (de ex.), Reciclez gazele de eșapament și se rostogolește pe partea de depoluare, este masiv pe vechiul meu diesel !!! ...! test pe bancă!
Este adevarat ca apa de la bubele se murdareste, dar este mai buna intr-o cutie mica decat in natura !!! si atunci nu suntem proprietarii combustibilului pe care il cumparam !!! :x dar nici risipa : Cheesy:
deci colectăm și când avem un pachet mare (nu ocupă mult spațiu odată filtrat), le returnăm proprietarului lor împreună : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 25/01/06, 13:13

Ok, problema de fapt nu este supapa EGR, ci faptul că nu este planificată nicio întreținere (demontare + curățare periodică ca și pentru schimbări de ulei).
Acest lucru nu este recomandat de către producători, deoarece ar crește prețul de cost al dizelelor (din ceea ce am citit) și pe anumite vehicule este foarte consumator de forță (confirmat de un diesel de la Clermont -Fd -Ets Sauret).
Tu ce crezi?
Cred că conduci cu un motorizant diesel nevada? Cunoașteți modelele cu motoare pe benzină F2N? Am unul care se află la 370000 km în spatele casei (vehiculul vechi al fiului meu).
Există un tip forum care mi-a spus că merge bine la acest motor, dar nu am auzit de la el.
Multumesc anticipat daca ai sfaturi.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Pantone tpe
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 08/03/06, 19:18




de Pantone tpe » 09/03/06, 20:48

PITMIX a scris:Repet ansamblul de bază 100% Pantone cu apă și benzină în același rezervor nu aduce nimic dacă nu este din spectacol.



Asta am probleme înțelegere !!!

De ce se întâmplă asta?

Și aș avea o întrebare cu privire la sistemul G, pentru că dacă am înțeles corect, există numai apă în balon și nu înțeleg cum apa se transformă în particule fine pentru a ajunge în reactor ??
0 x
mdelatte
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 20/02/06, 15:28
Locul de amplasare: Belgia, Rixensart

Sistemul G




de mdelatte » 10/03/06, 22:45

În acest sistem, există numai apă în bobină, dar aburul produs este introdus în intrarea "aerului" a motorului și nu la nivelul combustibilului.

combustibilul este nemodificat și își joacă în continuare rolul inițial: amestec de combustibil (benzină sau diesel sau ulei sau ...) și oxidant (aer dopat în acest caz).

vaporii de apă (ion H și O) trec prin reactor și sunt introduși de o conductă cu efect venturi în admisia de aer în amonte de carburator.

În ochii mei, acest sistem este mai simplu de instalat și de gestionat decât cu un balon de amestec de apă / ulei.

cfr întrebarea mea într-un alt subiect forum, este mai mult sau mai puțin eficient? Nu am făcut cele 2 montaje, deci nici teste convingătoare, nici date disponibile acasă
0 x
Michael Delatte
www.widearctic.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 136