Asociația: ideea, oamenii, statutele și mijloacele

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8

de renaud67 » 26/11/09, 16:30

: Cheesy: Aceasta implică subvenționarea plantării a câtorva mii de copaci pe an și apoi să nu uităm nici să crești câteva tone de alge. : Cheesy:
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16119
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5240

de Remundo » 26/11/09, 22:57

mai ales că CO2 cel mai bine captat este tot cel care nu este emis : Idee:
0 x
Imagine
dekerle
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 16/03/09, 13:41
Locul de amplasare: Douai

de dekerle » 27/11/09, 13:55

De fapt, nu cu câteva sute de contribuții la 18 euro vor permite proiecte majore!

Apoi, tot ce cer este să mă întâlnesc cu organizatorii asociației.

Trebuie să facem cercetări semnificative cu companiile pentru ca acestea să poată oferi asociației ceva de evoluat!
Ceea ce le va da sunt reduceri de taxe...

Apoi, găsiți o companie parteneră! ceea ce ne oferă posibilitatea de a experimenta procesul de tratare a aerului. exista intr-adevar unul in Franta care este pregatit sa investeasca chiar daca doar pe loc si cu un minim de bani!

În orice caz, nu discutând și imaginându-ne că mergem înainte! trebuie să mergi acolo, să organizezi colportaj!

studiem tehnica, cercetăm cum să îmbunătățim... și studiem costurile tratamentului
Și costurile! Nu asta ar trebui să fie problema! problema este: ce eforturi depunem pentru a gasi mijloacele de plata?!
0 x
Vreau să fac ecologie în fața economiei ... dar planifica, bineînțeles, proiecte viabile.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79313
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

de Christophe » 27/11/09, 14:06

dekerle a scris:De fapt, nu cu câteva sute de contribuții la 18 euro vor permite proiecte majore!


Exact, in general contributiile fac NUMAI acoperirea costurilor curente ale asociatiei...dar un numar mare de membri iti permite sa ai "greutate" in cererea de ajutor, donatii si subventii...dar o asociatie trebuie sa aiba alte mijloace de subzistență decât subvențiile!

Oricum nu suntem încă la câteva sute de membri!
0 x
dekerle
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 16/03/09, 13:41
Locul de amplasare: Douai

de dekerle » 28/11/09, 15:27

anunta-ma cand este o intalnire adevarata!! Aș putea veni, am plecat de ceva vreme

Mulțumesc Christophe
0 x
Vreau să fac ecologie în fața economiei ... dar planifica, bineînțeles, proiecte viabile.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79313
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

de Christophe » 10/12/09, 17:34

Iată, după multe luni s-a terminat: https://www.econologie.com/forums/associatio ... t8916.html

Cred că putem bloca acest topic, dedicat „creației” de când este creată asociația și ca să nu avem 2 subiecți gemeni!
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Gildas și oaspeții 301