Fântână

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 09/12/09, 21:31

Într-adevăr, astfel, lucrurile sunt clare: încă un mister rezolvat!
Ceea ce mi se pare, la examinarea acestor fotografii, este designul extraordinar de robust al acestor dispozitive în comparație cu producția actuală: asta sugerează...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

Fântână




de oli 80 » 09/12/09, 21:42

Buna seara, asta sugereaza ca ar putea fi o pompa avand in vedere robustetea terminalului, deoarece ar putea fi o simpla supapa cu putina mecanica, ceva ce mi-ar parea ciudat, pentru ca asa cum s-a spus anterior un buton era suficient, pacat ca compania bayard nu oferă nicio explicație despre cum funcționează
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2485
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 359




de Forhorse » 09/12/09, 22:28

nu pentru că împingătorul sau roata de întoarcere nu au exact aceeași funcție.
Împingătorul este instantaneu: îl apeși, curge, îl eliberezi, se oprește. Practic pentru a extrage apă, dar cum să te speli pe mâini?
Terminalul de la volan permite o întârziere: îl întoarcem curge, îl eliberăm continuă să se rotească prin inerție un anumit timp lăsând apa să curgă în același timp.

Oricum fotografia mecanicului nu lasă nici o îndoială, nu este o pompă.
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

Fontaine




de oli 80 » 10/12/09, 18:24

buna seara, pacat ca nu e pompa, asta ar fi fost frumos, de fapt deja activasem un terminal de genul asta nu e nevoie sa ne intoarcem, doar da-i putina impingere si presto se intoarce o vreme

ceea ce m-a făcut să mă gândesc la o pompă a fost un tip care ne-a spus că există o foaie de apă din care se trage hidrantul ăsta rotind volanul, sau ne-a spus orice.

era la piața de Crăciun din Strasbourg
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

împingători




de oli 80 » 18/12/09, 12:09

buna ziua, sunt doua tipuri de buton, cel pe care il apesi sau care curge cand il eliberezi se opreste putin ca butoanele de pe pisoarele anumitor spalari de toaleta fara rezervor

există împingătorul chiuvetei în toaletele publice, apăsați butonul care rămâne apăsat câteva secunde în timp ce vă spălați pe mâini și care revine de la sine în poziția inițială

prin urmare, unele conducte standp sunt echipate cu al doilea tip de buton

pai cineva pe care stiu ca locuieste la tara are un mic corp de apa din care trag cu o pompa de mana, aceasta din urma fiind sparta, vrea sa foloseasca o fantana sa o asocieze cu o turbina eoliana verticala, sper ca nu au facut-o. cumpără terminalul de pe ebay, așa cum i-am sfătuit

sunt sifoane cel al cărui capac se întoarce
http://images.google.fr/imgres?imgurl=h ... start%3D18

model pârghie http://images.google.fr/imgres?imgurl=h ... tart%3D108

model cu buton http://images.google.fr/imgres?imgurl=h ... %26hl%3Dfr
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

trop tard




de oli 80 » 27/03/10, 18:08

salut ,, persoana care a vrut să înlocuiască pompa de mână cu o fântână, a cumpărat încă una pe ebay la 150 € dacă nu este o pompă, va fi aruncat acești bani pe fereastră, acesta pentru mine a spus că a cumpărat-o la începutul anului, prima săptămână a lunii ianuarie, dar nu a avut timp să o monteze cu o turbină eoliană de tip soapius
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 27/03/10, 22:22

Am vazut acest fel de hidrant cand eram mica...nu stiu exact ce e in el dar imi imaginez o pompa centrifuga la presiune foarte joasa care pompeaza doar cu cativa centimetri mai sus apa.apa care ajunge prin alimentarea cu apa. , al cărei nivel este limitat la câțiva centimetri mai jos de o supapă cu flotor de tip curățare
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 27/03/10, 22:38

Mi-am imaginat o pompă centrifugă, dar dacă ai văzut pe descrierea ebay (care nu se mai vede) un mecanism centrifugal care deschide un robinet, nu te contrazic: e chiar funcția: atâta timp cât asta se întoarce se deschide și se deschide curge: poate rula destul de mult pentru ca nu consuma energie

ipoteza mea despre pompă centrifugă și supapă cu plutitor nu este cea corectă
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

pompă sau supapă




de oli 80 » 28/03/10, 11:28

chatelot16 a scris:Mi-am imaginat o pompă centrifugă, dar dacă ai văzut pe descrierea ebay (care nu se mai vede) un mecanism centrifugal care deschide un robinet, nu te contrazic: e chiar funcția: atâta timp cât asta se întoarce se deschide și se deschide curge: poate rula destul de mult pentru ca nu consuma energie

ipoteza mea despre pompă centrifugă și supapă cu plutitor nu este cea corectă


buna ziua mi se pare destul de ridicol o supapa de volant, un buton temporizat mi se pare mai potrivit, tot ma gandesc la o pompa dar care ridica apa de la inaltime mica

daca link-ul ebay nu mai este activ ar putea fi persoana despre care am vorbit mai sus care l-a cumparat, uh deja vad dezamagirea, mai ales ca i-am povestit despre aceste borcane, nu mi-am imaginat ca are de gand sa cumpere unul pe ebay
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

apasa butonul




de oli 80 » 03/09/10, 22:11

buna seara am vazut si robinete cu butoane cronometrate, deci apesi, curge un anumit timp apoi se opreste, deci acest sistem trebuie sa existe fara indoiala pe conducte verticale, de fapt de aceea au aparut robinete simple sau temporizate.

pe de alta parte nu am vazut niciodata un robinet cu volanta, asa ca afla mai multe pe acest site http://belcikowski.org/ladormeuseblogue/?p=922

ar fi suficient sa intrebi webmasterul, daca deja pe acest site vorbesc de pompa este pentru ca au demontat-o ​​deja
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 123