Proiect cazan de pelete sau aeroterme

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
ucigaș
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/11/09, 22:16




de ucigaș » 11/11/09, 14:00

Puteți obține o casă pasivă cu acest tip de izolație? Prin asocierea posibilă a unui flux dublu vmc și puț canadian?
0 x
ucigaș
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/11/09, 22:16




de ucigaș » 11/11/09, 14:44

Putem realiza o casă pasivă cu acest tip de izolație? Posibil de combinat un CMV cu flux dublu cu un puț canadian și o sobă cu peleți.
Mă întreb cum se realizează instalațiile sanitare și instalațiile electrice dacă nu sunt în partiții?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/11/09, 14:57

O căutare pe internet vă va oferi o multitudine de informații despre casa pasivă și conceptele conexe. Totul a fost deja scris.

„Casa pasivă” este o posibilă etichetare pentru casele cu cerințe de încălzire reduse. „Effinergie” este o altă etichetă.

Vă sfătuiesc să „asprați” deja aceste două standarde.

Apoi, o casă cu izolație extinsă nu este neapărat etichetată, deoarece aceasta are un cost. Acest lucru permite afișarea și validarea performanței.

Practic, ne învârtim în jurul:

- o izolație foarte bună (case pasive austriece, poate ajunge până la 60 cm de vată de sticlă; pentru cei care nu sunt alergici la aceasta; implică și geamuri triple cu argon cu emisivitate scăzută)
- piele impermeabilă
- ventilație cu debit dublu
- absența podurilor termice

Acesta este „minimul sindical”. Apoi putem adăuga:

- o doză de „bioclimatism” (gestionarea aporturilor de energie solară), dar ferește-te de inerție, altfel casa este un cuptor ...
- un indiciu de fotovoltaic dacă aveți mijloacele și ambiția de a merge spre o clădire „cu energie pozitivă” (care „aruncă”!)
- CESI (încălzitor solar de apă)
- tuneluri cu pietriș (stocarea căldurii de vară pentru a o refolosi iarna) sau fântâni canadiene ...

Și încălzirea va deveni perfect anecdotică!

PS: încă o dată, nu spun că „trebuie” să construim o „casă pasivă” (a mea nu este). Dar ne putem inspira din aceste tehnici pentru a o aborda. Și, în opinia mea, este o „plusvaloare latentă” (în limbajul economiștilor (adică o „creștere probabilă a valorii bunului” încă „ascuns” astăzi).
0 x
ucigaș
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/11/09, 22:16




de ucigaș » 11/11/09, 15:18

ok mulțumesc pentru informații, voi studia proiectul cu arhitectul meu, dar doresc deja să am eticheta casei mele de la promotelec în BBC. Dar încerc să planific viitoare instalații (nu aș face panouri solare chiar acum ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/11/09, 22:05

Da, planificarea este un lucru bun. Am în casa mea, un fel de „cutie tehnică” care îmi permite să merg de la subsol la mansardă ... Este foarte util: codat pentru CESI, etc ...
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 12/12/09, 15:10

Dacă casa nu a fost încă construită, important este să oferiți suficient spațiu pentru un încălzitor de apă „solar”, adică cu separarea lichidelor, dar integrarea căldurii.
Și cu cât încălzitorul de apă este mai mare, cu atât poți să stochezi mai multă apă caldă: un încălzitor de apă de 1000l pare cel puțin într-o casă.

Recunosc că voi încerca să pun pe lângă încălzitorul de apă, 1 sau 2 tampoane de 1000l de apă la 90 ° C (93KW fiecare :-) pentru a rezista câteva zile fără soare ...

De fapt, am ajuns la această concluzie când am descoperit colectoarele solare termice în vid, de exemplu:
[url] http://www.bysun.fr/panneau-solaire-smax.html [/ url]
sau, de asemenea, dar mai puțin avansat tehnic:
[url] http://www.bricodepot.fr/lempdes-clermont-ferrand/chauffage-production-deau-chaude/chauffe-eau-solaire/chauffe-eau-solaire [/ url]

În funcție de alegere, între 400 € și 800 € pentru 2m2 de senzor, adică vârf de 1200W cu eficiență de 60% în cel mai rău caz, nu am putea face mai bine ...

Și mai presus de toate, aceștia sunt senzori al căror principiu permite apă foarte fierbinte (de fapt sunt opriți înainte ca apa să se vaporizeze ...) și o creștere foarte rapidă a temperaturii imediat ce soarele este vizibil.

Nu mai rămâne decât să adăugați o sobă frumoasă cu peleți care să încălzească apa în plus,

Și, probabil, câțiva m2 de fotovoltaic, astfel încât încălzirea să poată funcționa fără electricitate în zilele însorite :-)

Un punct important: colectoarele solare termice nu ar trebui să se afle în sud, ci mai degrabă în sud-est și sud-vest și cu înclinație pentru iarnă, deoarece iarna trebuie să profităm de primul și ultimele raze de soare, vara avem prea multe :-)
0 x
Un bientôt!
Mirma
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 16/12/09, 12:28

Proiect cazan de pelete sau aeroterme




de Mirma » 16/12/09, 12:50

bonjour

Energia geotermală și aerotermică sunt două tehnologii de luat în considerare pentru casa ta. În cazul energiei geotermale, sursa de căldură este extrasă de pe pământ; acesta este cazul unei pompe de căldură geotermale. Pentru energia aerotermală, sursa de căldură este localizată în aer.

Prin urmare, energia aerotermală folosește aerul exterior pentru a permite, printre altele, să ne încălzească casa. În cazul temperaturilor negative, nu vă faceți griji, deoarece acest sistem rămâne valabil, chiar și la - 15 ° C / - 20 ° C, chiar dacă COP scade apoi periculos (vezi COP). Și dacă aruncăm o privire mai atentă la temperaturile ultimelor noastre ierni (sunt mai multe anotimpuri!), Ne dăm seama că nu ne temem mult folosind energia aerotermală ...
Dernière édition alin Mirma 16 / 12 / 09, 16: 35, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 16/12/09, 14:00

bonjour,

În ceea ce privește sistemul aerotermic care ar trebui să funcționeze până la -20 °, cei trei instalatori pe care îi contactasem mi-au indicat o modificare a abonamentului meu EDF pentru mai multă putere (24 sau 30 kva), una planificase chiar 380V.
Deci, nu foarte frig (cred chiar de la -5 ° C), electricitate ... Deci nu mai este nuclear ...
Mai mult decât atât, vom face bretonii să creadă că lipsesc pentru a-i încuraja să accepte centrale electrice din regiunea lor.
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 16/12/09, 14:01

Singura problemă este că continuăm să folosim electricitate în ambele cazuri pentru compresoare.

Cu solar termic + lemn, nu mai este nevoie de energie electrică sau doar marginal pentru gestionare.
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
manet42
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 631
Înregistrare: 22/11/08, 17:40
Locul de amplasare: Lorraine




de manet42 » 16/12/09, 20:13

Cu pelete și energie solară, am 67% din orele de vârf (pe care le voi elimina) salvate și cu 17% mai puține ore întregi
sau 40% din total ..
Nu este posibil cu PAC ... :D
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155