Casă nouă pentru a-mi transforma viața, eco-cazare pe FR3

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Casă nouă pentru a-mi transforma viața, eco-cazare pe FR3




de Christophe » 14/12/09, 21:08

Pentru moment:

O casă nouă pentru a-mi transforma viața
Luni 14 decembrie la 20:35

Au optat pentru eco-cazare. Pentru că în Franța, clădirile sunt responsabile pentru 25% din emisiile de gaze cu efect de seră: clădirea verde a devenit un gest esențial pentru planetă. Timp de 20 de luni, am urmărit trei proiecte de eco-habitat.


Un documentar regizat de Mériem Lay
Produs de Tony Comiti, cu participarea France Télévisions

Prezentat de Marie Drucker

Au optat pentru eco-cazare. Pentru că în Franța, clădirile sunt responsabile pentru 25% din emisiile de gaze cu efect de seră: clădirea verde a devenit un gest esențial pentru planetă.

Timp de 20 de luni, am urmărit trei proiecte de eco-habitat.

În Bretania, Yannick și Sandra au ales să construiască prin reciclare. Vor construi singuri o casă din containere marine uzate.
În Saint-Denis lângă Paris, în inima betonului, casele din lemn se vor ridica de la sol. HLM-urile sunt atât de bine concepute încât locuitorii lor cu venituri modeste nu vor cheltui mai mult de 80 de euro pe încălzire pe an.
În Provence, Jean-Luc, Sylvie și cei trei copii ai lor vor folosi soarele, o sursă de energie regenerabilă, pentru a-și încălzi casa bioclimatică. O clădire în stil contemporan proiectată din materiale naturale.
Construirea verde are avantaje pentru planetă, sănătate și portofel, cu condiția să se evite multe capcane ...

POST SCRIPTUM

Dezbateți în jurul autorilor, regizorilor, martorilor sau experților.


http://programmes.france3.fr/documentai ... rticle=685
0 x
cheagurile
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 15/12/09, 15:56




de cheagurile » 15/12/09, 16:00

bonjour,

O mică întrebare pe care am crezut că am auzit-o în acest program „peste 20 de ani cota din bugetul alocat construcției reprezintă 13% din cheltuieli, restul de 87% fiind dedicat cheltuielilor cu energia” ???

Am auzit corect? Dacă cineva poate confirma (sau nu) pentru că nu găsesc acest videoclip în flux

Va multumesc anticipat : Lol:

Bonne Journée
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/12/09, 16:57

Nu mai știu ce am auzit. Am reținut că cele 83% erau celelalte cheltuieli (încălzire, impozite, impozite) ...

La mine, ecuația nu funcționează ...

Dar mass-media uneori își scapă limba. În această după-amiază, pe France-Info, despre scăderea veniturilor fermierilor: „un crescător câștigă doar 9 de euro pe lună” (cred că este de 000 de euro pe an, sau cam așa este cifra de afaceri a operațiunii, dar nu și venitul!)
Dernière édition alin Did67 15 / 12 / 09, 19: 39, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 15/12/09, 19:12

Da spectacol interesant.
1- Opțiunea container, de ce nu, dar deja 11000 € pentru cele 3 containere second-hand și raw, bla + tavan jos, ... bla bla.

2- Opțiunea casei de paie .... lux, mai mult de 300000 € dacă am înțeles corect, bine, bla bla.

3- Opțiunea de locuințe sociale din lemn bine izolat cu sobă masivă, proiectată de Chênelet. Acolo spun BRAVO.
Eco-construcția în serviciul locuințelor sociale
http://www.socialement-responsable.org/ ... e-Chenelet
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/12/09, 19:47

Parere destul de similară:

1) Container: întrebări privind aspectele termice; Cred că putem face mai bine cu același instrument, cam ca Lego; cost final: puțin peste 105 € (inclusiv 000 € pentru teren), dar la costul unei acoperiri / obligațiuni din policarbonat (îngălbenire după 25/000 ani ???)

2) Paie: da, prețul este discutabil; rezistența tencuielii, aș vrea să o văd peste 10/15 ani; paia pur și simplu s-a „lipit”, reținută de nimic (tatăl meu era fermier, când stiveam paiul sub presiune, de multe ori „scădea” ... încă mai am o mică îndoială.

3) ȘI ca tine, pălărie pentru locuințe sociale, aragaz cu piatră de săpun; cărămizi pentru inerție ... Nu am văzut imaginea, vina. Cu toate acestea, mă îndoiesc de 80 de euro de încălzire anunțată (pentru 4 sau 5 metri cubi de lemn, sau lemnul este mult mai ieftin la Paris ???). Nici depozitul pentru lemne nu am văzut ... aș fi optat pentru aragazul cu peleți.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 145