Un cappuccino!

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/12/09, 20:32

Ești liber să crezi că este spumă „naturală” ..... La rândul meu, merg la mare în zonă în fiecare an de mai bine de 50 de ani și sunt acolo de mai bine de 20 de ani. , și nu am văzut niciodată atât de multă spumă (spumă de mare ... de). Pe de altă parte, în fiecare an, mi se pare să mai văd puțin ... Pe măsură ce progresează lucrurile, să spunem că peste 10 ani spuma va acoperi orașele de coastă în timpul furtunilor ....... : Mrgreen:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 20/12/09, 20:38

Marea produce spumă în mod natural. Microstratul de la suprafața mării conține multe molecule organice care au proprietăți de surfactant, biosurfactanți (dacă sunt produși de organisme vii).
Cei care au acvarii cu apă de mare folosesc un skimmer care, prin barbotare, curăță apa de mare prin îndepărtarea acestor molecule de surfactant. Face o adevărată spumă.
Ulterior, nu este de neconceput că poluarea va crește acest efect, deoarece hidrocarburile vor apărea la suprafață și de îndată ce sunt parțial foto-oxidate (UV solar + oxigen - prima parte a lucrării mele de teză de Oceanologie) și, prin urmare, se vor comporta ca surfactant. molecule și, prin urmare, crește producția acestei spume de mare.
În orice caz, aceste fotografii sunt chiar impresionante, dar am văzut multă spumă pe iazul Berre care este supus unui Mistral puternic și deversărilor din industria petrochimică și orașele care îl înconjoară.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 290