Faceți diester sau biodiesel: rețeta

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 22/03/07, 21:27

salut

De asemenea, funcționează cu super 95 sau spirit alb.
pentru săpun când primiți trigliceride și sodă cu talc și este totul dulce; cu rumeguș este un săpun grozav de magazin.
pentru săpunul parfumat a se vedea mineralul sau puneți câteva picături de ulei esențial.

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
ludyc
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 22/03/07, 18:00
Locul de amplasare: Acton-Vale




de ludyc » 22/03/07, 22:14

multumesc mult o sa incerc experienta
ludyc
0 x
există trei tipuri de cunoștințe:
cei pe care îi știm,
cei pe care îi știm că nu îi știm și
cei pe care nu îi cunoaștem nu îi cunoaștem.
Vacherin
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 27/12/07, 20:54

o uzină de gaz ...




de Vacherin » 16/05/08, 09:05

: Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

bonjour,

este posibil să-și producă combustibilul? Buzzword-ul este rafinărie ...... mulțumesc pentru toate informațiile.
salutări
0 x
martien007
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 565
Înregistrare: 25/03/08, 00:28
Locul de amplasare: Marte planeta

Re: o fabrică de gaz...




de martien007 » 16/05/08, 10:14

VACHERIN a scris:: Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

bonjour,

este posibil să-și producă combustibilul? Buzzword-ul este rafinărie ...... mulțumesc pentru toate informațiile.
salutări

Ne puteți spune câteva site-uri STP?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 16/05/08, 12:47

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16166
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5259




de Remundo » 16/05/08, 13:10

Într-adevăr, Christophe, aceasta este transesterificarea explicată la începutul subiectului.

Am gasit si asta: https://www.econologie.com/methode-de-fa ... -3819.html

O putem face chiar și în muncă practică cu profesori motivați, ca parte a lecției despre esteri...

Ai grijă totuși, toate acestea sunt periculoase: manipularea alcoolului, deci a vaporilor inflamabili, și în special utilizarea sodă + alcool care dă metoxid de sodiu hiperde bază (mai rău decât sifonul pur). :şoc:
0 x
Imagine
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79353
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 22/05/08, 16:05

Foarte bun sintetic doc Remundo, l-am pus in download-uri 8)
0 x
lui Sim
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 84
Înregistrare: 14/12/09, 19:44
Locul de amplasare: Gers




de lui Sim » 24/12/09, 22:15

bună seara
Am inceput in aceasta seara:
Cristale de sifon St Marc 8 grame
alcool de frecare 90° 220ml
doi litri de ulei de floarea soarelui (de văzut, în așteptarea prăjirii de recuperare)
Am pus cristalele de sifon intr-un "tup" gradat cu alcoolul. Am amestecat, dar se pare ca soda dureaza mult sa se dizolve. Am incercat prin incalzire la 30 sau 40° in baie casatorita, apoi in final din disperare. (după chiar și 20 de minute de amestecare) am turnat amestecul în ulei deja la 50° (măsurat cu un termometru sterilizator pentru conservarea familiei)
la inceputul acestui ultim amestec totul este "imangeabil" cu alcoolul care arde la suprafata, uleiul la mijloc, cristalele de sifon in partea de jos. asa ca am amestecat, am amestecat, am amestecat. dupa o ora, mentinand temperatura. , a fost complet omogen.(pai nu o sa o iau din nou inainte de a fi chinuit cu un mixer electric...!)deocamdata diferenta de fluiditate nu este evidenta fata de uleiul brut.am sa pastrez temperatura la 50° pana maine dimineata.O sa vedem.Sper sa nu fie mai complicat de atat,pentru ca chiar ma bazez pe EM(sau E)HV sa-mi alimenteze generatorul diesel fara a fi nevoit sa-l modific.
maine o sa fac un test de centrifugare cu o sticla de bautura spumanta la capatul unei coarde de trei sau patru metri (stil Thierry Lafronde!) doar ca sa verific ca exista intr-adevar prezenta glicerinei, apoi decantare veche buna de o saptamana, fierbere. alcoolul rămas la 70° (celsius) și...
dacă este convingător, va fi testat în vechiul tractor Massey Ferguson al tatălui meu (aproximativ douăzeci de cai Matusalem), înainte de a intra în motorul diesel mult mai „fragil” al grupului meu (care este comandat, dar nu a ajuns)
nu este nevoie sa precizez masurile de precautie de baza pe care le-am luat la acest test: nu turnati metoxidul in ulei la mai mult de 50° (altfel alcoolul trebuie sa fiarba, cu proeminențe...) spatiu foarte aerisit, monitorizare temperaturi plus manusi de protectie, ochelari Dacă uit vreuna, nu ezitați să o menționați într-o altă postare O manipulare ca aceasta este periculoasă.
0 x
Depinde de intelectuali și de toate ființele umane să se ridice, să scrie, să vorbească, să acționeze la fiecare eșec de a proclama că lumea pe care o atragem pentru copiii noștri nu merită alt calificativ decât: inadmisibil , falsă, absurdă, falsă și artificială, contrafăcută și falsificată, amenajată și ipocrită și, pentru a o spune ușor, monstruoasă. Ca acest site, un snub pentru a plasa un maxim de reclame.
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 24/12/09, 23:56

aveți nevoie de sodă caustică = hidroxid de sodiu = leșie:

cristalele de sodă sunt o denumire comercială veche care înseamnă carbonat de sodiu: nu funcționează pentru transesterificare

daca trebuie sa cumperi sifon si metanol la preturi mari constat ca isi pierde tot interesul pentru ulei

energia metanolului se găsește în glicerină: dacă un grup de electroni fix ar putea arde glicerina, aceasta ar fi o modalitate de a ajunge din urmă.

dar mai serios cred ca e mai bine sa ai o masina cu un diesel bun care accepta ulei brut

Mi s-a întâmplat să rămân fără combustibil cu un diesel R25 și să pun ulei de floarea soarelui pur în el: a funcționat dar era o pompă roto diesel și se pare că tipul ăsta de pompă nu suportă nu uleiul și se sparge așa că nu am prelungit testul : cand aceasta masina revine in service as prefera sa ii pun o pompa Bosch decat sa folosesc diester
0 x
lui Sim
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 84
Înregistrare: 14/12/09, 19:44
Locul de amplasare: Gers




de lui Sim » 25/12/09, 00:02

Argh!!!La naiba atunci!!!
Pot remedia acest lucru punând sifon de spălat în el? Sau amestecul este riscant?
Am 30,5% sifon de spălat, restul de 70% este apă?Cum îl concentrăm?
multumesc chatelot pentru aceasta informatie!!!am inteles mai bine de ce nu s-au topit cristalele...
0 x
Depinde de intelectuali și de toate ființele umane să se ridice, să scrie, să vorbească, să acționeze la fiecare eșec de a proclama că lumea pe care o atragem pentru copiii noștri nu merită alt calificativ decât: inadmisibil , falsă, absurdă, falsă și artificială, contrafăcută și falsificată, amenajată și ipocrită și, pentru a o spune ușor, monstruoasă. Ca acest site, un snub pentru a plasa un maxim de reclame.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 194