Faceți diester sau biodiesel: rețeta

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/12/09, 19:55

zac a scris:salut

De asemenea, funcționează cu super 95 sau spirit alb.
pentru săpun când primiți trigliceride și sodă cu talc și este totul dulce; cu rumeguș este un săpun grozav de magazin.
pentru săpunul parfumat a se vedea mineralul sau puneți câteva picături de ulei esențial.

@+


nu, nu funcționează cu benzină sau băutură albă

Desigur, ca în 95 fără plumb există un pic alkoll, punând mult poate fi ceva, și orice ...

pentru a utiliza săpunul, trebuie să fiți sigur că nu conține metoxid de sodiu la rabă: în caz contrar, deteriorarea pielii
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/12/09, 19:58

pentru a face săpun bun aveți nevoie de ingrediente pure și în proporție bună

ulei pur la fel de mult îl folosește singur

estrificația devine interesantă folosirea uleiului de prăjit murdar: dar în acest caz inutil să sperăm să facem un săpun bun
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: „Rețetă” detaliată




de chatelot16 » 25/12/09, 20:27

chatelot16 a scris:
cenușa este în cea mai mare parte carbonat de sodiu cu foarte puțină sodă caustică

timpul de sodă însemna carbonat și pentru a vorbi de hidroxid a fost necesar să se precizeze sodă caustică: astăzi în școala de sodă înseamnă hidroxid: întotdeauna aceeași confuzie ori de câte ori unii ies din cartea veche, fără a face traducerea

Un alt punct: electroliza sării face bine un pic de sodă caustică la catod, dar care dorește să se amestece cu clor pentru a face înălbitor: pentru a evita acest amestec este necesar tot felul de truc și obținem un amestec de sodă caustică și sare ...

cu un catod de mercur, soda caustică fără sare este obținută ușor, dar șlefuită de urme de mercur

există un mod vechi de a produce sodă caustică cu cenușă de sodă și timp rapid care funcționează foarte bine chiar dacă este uitată de chimiștii actuali


Am corectat corectarea: cenușa nu face sodă, ci potasa = carbonat de potasiu

nu schimbă nimic pentru ca eterificarea, potasa sau sifonul să fie exact echivalente: ceea ce contează este să ai hidroxidul și nu carbonatul
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/12/09, 21:07

Nici nu cred că reziduul este săpun

pentru a face săpun este nevoie de ulei și sodă: uleiul este distrus: de fapt nu este obiectivul aici

soda trebuie să fie arsă cu metanol, se face metoxid și apoi eterul

dacă face săpun, pierde ulei

ceea ce mă surprinde este să crești doza de sodă caustică dacă uleiul este acid: aș dori mai degrabă să tratez uleiul cu cenușă de sodă pentru a scăpa de acidul său fără saponificare, pentru a-l spăla cu apă și să meargă mai departe ca urmare

un alt mod de a scăpa de acid: var: face produs solid de care scăpăm prin filtrare
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 25/12/09, 22:09

chatelot16 a scris:1-pentru a folosi săpunul trebuie să fie sigur că nu conține rabot metoxid de sodiu: altfel deteriorarea pielii

2-Nici nu cred că reziduul este săpun

3-esterificarea devine interesant să folosești ulei de prăjit murdar: dar în acest caz inutil să sperăm să faci un săpun bun


1et2-
Metoxid de sodiu când utilizați metanol, dar aici, dacă utilizați etanol, nu știu exact ce veți obține :D
rezisdu, nu prea am idee despre ce este vorba, dar îl folosesc pentru a-mi curăța podeaua magazinului și uneori pentru a mă spăla pe mâini și funcționează.
pe de altă parte, pentru cei care au pielea sensibilă, pentru a evita detergentul „Saint Marc” și percarbonatul de sodiu (pe care îl folosesc atunci când săpunul nu funcționează pe anumite soluri.)

3 - filtrare și suficient pentru a elimina cea mai mare și pentru restul (cel mai adesea sub formă de mirosuri) dispare.
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
lui Sim
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 84
Înregistrare: 14/12/09, 19:44
Locul de amplasare: Gers




de lui Sim » 27/12/09, 08:47

bonjour
Ei bine, cred că funcționează doar cu metanolul prezent în alcool pentru a arde. Nu am obținut cantitatea de glicerină pe care o spune și vâscozitatea este departe de cea a GO.
http://www.oliomobile.org/fr/forum/67/12179.html
Am pus acest link, subiectul a fost abordat și în acest sens forum? + Hidroxid de aluminiu + etanol.
Mă voi găsi un furnizor de metanol, mai degrabă decât să continui experimentele.
0 x
Depinde de intelectuali și de toate ființele umane să se ridice, să scrie, să vorbească, să acționeze la fiecare eșec de a proclama că lumea pe care o atragem pentru copiii noștri nu merită alt calificativ decât: inadmisibil , falsă, absurdă, falsă și artificială, contrafăcută și falsificată, amenajată și ipocrită și, pentru a o spune ușor, monstruoasă. Ca acest site, un snub pentru a plasa un maxim de reclame.
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 27/12/09, 09:05

chatelot16 a scris:Metanolul singur nu este un combustibil foarte bun pentru un motor pe benzină:


Metanolul a fost folosit pur în mașinile de curse până în anii 60 ... și este încă folosit pentru motoare dragster și care creează model ... Deci, spune că nu este un combustibil bun ... are unele dezavantaje, dar este un combustibil excelent, mai bun decât benzina din punct de vedere al puterii dezvoltate (nu am spus densitatea energetică) ...
Acest lucru a spus că nu înțeleg cu adevărat scopul manipulărilor pseudo-ecologice făcute de oamenii acestui lucru forum, manipulări periculoase, poluante și complet ineficiente: lăsați-le industriașilor care au know-how-ul și tehnologia pentru a transforma produsele cu un minim de poluare și deșeuri, atât de multă materie primă, cât și de energie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 27/12/09, 10:33

oiseautempete a scris:lăsați acest lucru industriașilor

Dar, nu!
Interesul este să fii capabil să te aperi de unul singur, independent și ieftin. acest forum Scopul nostru este să ne împărtășim experiențele pentru a evita manipularea periculoasă sau ineficientă și pentru a permite tuturor să înlocuiască cantitatea maximă de combustibil fosil cu ulei uzat în loc să-l irosim aruncându-l la gunoi sau prin eliminarea acesteia cu cheltuieli mari de către companii specializate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
coucou789456
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1019
Înregistrare: 22/08/08, 05:15
Locul de amplasare: Narbonne




de coucou789456 » 27/12/09, 11:11

bonjour

cu glicerină, acid azotic, acid sulfuric și multă dexteritate, este preferabilă o bună asigurare de viață și iată ce să recupereze „reziduurile” de producție a diesterului.

în plus, deviați mult, de ce să nu evolueze spre nitrometan!

http://lebasica.chez.com/nitro.html

http://fr.wikipedia.org/wiki/Nitrom%C3%A9thane

jeff
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 27/12/09, 13:50

zac a scris:De asemenea, funcționează cu super 95 sau spirit alb.

hi Zac
Folosiți benzină 95 sau băutură albă într-un proces de esterificare sau ca simplu aditiv pentru a îmbunătăți fluiditatea uleiului? Ați putea explica mai detaliat cum faceți, voi, care aveți o experiență îndelungată în acest domeniu?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133