fito-purificare

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
syncro44
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 02/12/09, 19:51
Locul de amplasare: Gard

fito-purificare




de syncro44 » 15/12/09, 16:58

Bonjour à tous
Am văzut un program despre oameni care fac o fito-purificare
trăind în mediul rural acest sistem mă interesează
cine mi-ar putea oferi informații despre ce fel de cuvă puteți folosi, câte? etc ...
merci
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 30/12/09, 14:08

Este foarte variat, depinde de suprafața pe care o ai și de tipul de apă pe care îl folosești? Poate fi rezervoare din plastic, beton sau oțel ...

În general, patru etape principale se succed pe terasă sau parțial îngropate:
- screeningul și filtrarea deșeurilor mari și a materiilor în suspensie.
- purificarea efluenților puternic încărcați cu materie organică (fosa septică, fosa plantată cu stuf curgător vertical sau bazin microfit etc.)
- purificarea efluenților moderat încărcați cu materie organică (iazuri macrofite, micro-infiltrare sub sălcii sau bambus etc.)
- purificare și dezinfectare sau infiltrare (bazin superficial (UV) cu plante antiseptice (menta de apă de exemplu), infiltrare de către absorbant, ...)

Tehnicile sunt numeroase, într-adevăr depind de proiect. Sunt organizate în terase, tancuri și conducte subterane, bazine ...
Cel mai compact pe care l-am văzut până acum este plantat digestor.

O lucrare sintetică bine realizată pe acest subiect este:
Fosa septică, stuf, bambus?
Tratați apele uzate ecologic
, Sandrine Cabrit-Leclerc.
0 x
syncro44
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 02/12/09, 19:51
Locul de amplasare: Gard




de syncro44 » 30/12/09, 18:49

Am spațiu moderat și este pentru apă uzată, dar nu pentru WC
rezervoarele de plastic de 1000L pe care le găsim ușor +/-, pot fi potrivite?
este complicat de implementat?
A + și vă mulțumesc

La mulți ani tuturor
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 216