Un pic pierdut pentru izolarea unui acoperiș

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
tuttikullikum
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 03/01/10, 23:52




de tuttikullikum » 12/01/10, 23:49

hi

Mulțumesc biotek pentru invitația din mp.
Dacă va fi necesar, voi trece la MP.

În rezumat, aș dori o izolație care să nu putrezească plămânii (deci fibra de lemn, celuloză, ...)
locuitorilor, dacă în plus energia întruchipată este minimă, este un mare plus.

Nu știu nimic despre energia cenușie, ba chiar am impresia că ni se ascund anumite „lucruri”.

Locuind în Belgia, aș avea nevoie de un izolator care să izoleze bine iarna
și cam oricum vara (camere sub acoperișuri).

Ceea ce am primit ca informație de la difuzoare.

- acordați atenție calităților frânelor cu vapori, respectând mai ales raportul 5/1.

- instalarea frânelor cu vapori necesită o atenție specială
și trebuie să aveți grijă să insuflați, ceea ce din experiența Biotek nu este câștigat.



Din moment ce nu pot respira, ar trebui să aleg panouri semirigide. În acest caz, în mod evident pot să pozez.

Ce este amuzant este că prețul insuflației + izolației costă mai puțin decât pixul izolației + instalarea de unul singur.

Observații?

Întrebare: În cazul unei insuflații chiar deasupra tavanului, sunt necesari doi întârzieri de vapori pentru a bloca izolația insuflată?
Nu ar trebui să fie ușor de realizat cu un cadru prefabricat?

Există și alte soluții?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BIOTEK
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 49
Înregistrare: 24/01/09, 17:01
Locul de amplasare: Les Moulineaux Issy




de BIOTEK » 13/01/10, 02:08

și paie acoperită cu pământ (alunecare) ?? Am făcut un site vara trecută cu acest proces. Ecologic și, în plus, foarte economic pentru portofel, un cizme costă 1,5 euro
0 x
tuttikullikum
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 03/01/10, 23:52




de tuttikullikum » 13/01/10, 14:59

nu este greu?
0 x
parkerbol
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 05/01/10, 14:27




de parkerbol » 13/01/10, 15:05

În curând voi testa rumegușul dezactivat cu var ca izolator. Te voi tine la curent. Un tip avea astfel de pardoseli izolate într-o „seră veche” veche.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BIOTEK
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 49
Înregistrare: 24/01/09, 17:01
Locul de amplasare: Les Moulineaux Issy




de BIOTEK » 14/01/10, 00:24

tuttikullikum a scris:nu este greu?
o cizmă are 15 kg, pe ea este 1 cm de sol. Aș spune că am cerut că portbagajul acoperit trebuie să fie între 20 și 25 KG maximum. avantajul este rezistența termică și defazarea pământului.

vezi pe acest link site-ul în cauză: Loc de muncă participativ Helene Decarpignies Zi de zi

Lambda paiului este de 0,07.

Punând balotul de paie plat pe marginea de 35 cm, grosimea R a acoperișului astfel obținută este de 6,440 (podea OSB 18mm + pământ + balot de paie + întârziat de vapori + Fermacell) rezistent la testul de vară ultima pe vreme caldă !!

pentru un cost pe m² pentru întregul complex (3 baloti de paie / pământ / osb / fermacell / barieră de vapori / scut de ploaie) de 17 EURO incl.
0 x
parkerbol
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 05/01/10, 14:27




de parkerbol » 14/01/10, 10:29

Foarte interesant. Vă mulțumim pentru link.
0 x
tuttikullikum
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 03/01/10, 23:52




de tuttikullikum » 27/01/10, 23:00

Noapte bună

Văd că există o diferență foarte mare de densitate între fibra de lemn în insuflație (30 kg / m³) și în panou (55 kg / m³).

30kg / m³ reprezintă densitatea după insuflare? Dacă da, pot concluziona că va exista o diferență în ceea ce privește izolația de la panou, în special pentru defazarea?

Dacă nu, care este densitatea după insuflare?

De asemenea, când suflu, lemnul este pe acoperiș, văd aici http://www.actis-isolation.com/docspdf/ ... bois09.pdf că recomandă un spațiu de 2 cm pentru panouri. Nu inteleg!!

mulțumesc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BIOTEK
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 49
Înregistrare: 24/01/09, 17:01
Locul de amplasare: Les Moulineaux Issy




de BIOTEK » 27/01/10, 23:45

Pentru a simplifica când doriți să se complice !! de ce încercați să inspirați atunci când instalarea panoului este mult mai simplă?

În plus, vidul de aer din soluția panoului nu mă șochează, dimpotrivă, participă și la schimbarea fazelor termice
0 x
tuttikullikum
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 64
Înregistrare: 03/01/10, 23:52




de tuttikullikum » 28/01/10, 00:16

Ah da, am un preț bun de către oricine face acoperișul. El este de acord că
Mi-am pus laba cu el pentru barierele de vapori doar pentru a avea inima
calmat.

Există o diferență de 45 € per m³ + 6% TVA în loc de 21% și
el este cel care face treaba.

De asemenea, găsesc că a nu veni împotriva acoperișului este mai bine (dar hei, nu am niciun argument :P)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BIOTEK
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 49
Înregistrare: 24/01/09, 17:01
Locul de amplasare: Les Moulineaux Issy




de BIOTEK » 28/01/10, 00:29

dacă spațiul este ventilat și nu este inert, ei bine contribuie eficient la transferul de căldură prin reducerea caloriilor într-un mod complet economic (aerul este gratuit !!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 98