Agricultură: semi acoperită, semi directă și TCS

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 24/08/08, 09:57

În ceea ce privește TCS și însămânțarea directă, trebuie să adaug câteva detalii.

Aceste tehnici sunt încă foarte minoritare în Franța, dar sunt practicate pe scară largă în destul de multe țări și în special în America de Sud.
De ce acolo? Deloc din motive de mediu, din păcate, ci pentru că agricultura de tip european s-a dovedit a fi catastrofală și inaplicabilă în acest tip de climă și în aceste soluri.
În opinia mea, agricultura clasică este, de asemenea, fundamental nefavorabilă în climatul nostru, dar pe termen lung, acest lucru explică de ce noile tehnici durează mai mult să se răspândească aici.

Deși, în general, este foarte favorabil acestei evoluții, trebuie să fac câteva observații.

- În aceste țări sud-americane, dezvoltarea acestei tehnici a făcut posibilă cultivarea solului preluat din pădure, contribuind astfel la defrișări; Pe de altă parte, utilizarea de buruieni pe bază de glifosat a crescut pentru a elimina capacul înainte de semănat. De asemenea, în acest cadru s-au dezvoltat culturile de plante OMG.

- Aceeași remarcă în Franța cu privire la utilizarea acestui medicament împotriva buruienilor, chiar dacă, în ansamblu, așa cum sa arătat deja, cantitatea de produse fitocide este mult mai mică decât în ​​cultivarea convențională.

- Asociația BASE, care se află la originea acestui videoclip, nu este preocupată doar de reducerea costurilor agricole, dar ia în considerare pe deplin responsabilitatea de mediu a fermierilor și lucrează pentru o reducere a inputurilor chimice. Trebuie să salutăm îngrijorarea lor de a răspândi aceste tehnici.

@minguinhirigue:
Am avut deja ocazia să arăt acest mic film fermierilor care sunt destul de surprinși, dar prea obișnuiți cu practica lor obișnuită pentru a lua în considerare schimbarea (aproape de pensionare).

Mai general, obstacolele, altele decât cele psihologice, sunt de două feluri, materiale și intelectuale.

- Dacă TCS implică doar utilizarea echipamentelor convenționale, însămânțarea directă necesită o semănătoare specială care reprezintă o investiție semnificativă.

- Aratul este o soluție ușoară, permițând să se compună multe greșeli. Cu metodele fără prelucrare, managementul este mult mai precis și mai exigent. Acest lucru necesită o tehnicitate sporită, ceea ce nu consider a fi un dezavantaj, dimpotrivă, deoarece îmbunătățește profesia de fermier.

Ar trebui înțeles că, dacă pentru mulți locuitori ai orașului, agricultura rimează cu libertate, realitatea este destul de diferită. Nu există o profesie „independentă” supusă atâtea constrângeri: încadrată de cerințele administrative care reglementează primele, de cooperativele și tehnicienii acestora care le spun ce să semene, cum să o facă, ce tratamente să aplice și la ce oră, ce preț primesc, nu mai au mult spațiu pentru inițiativa personală. Astfel putem înțelege mai bine reticența de a face față acestor inovații.

@Cmoa:
@ Ahmed:
... Înțeleg mai bine câteva observații la alte postări.


Sunt foarte mulțumit de el: este adevărat că coerența unei părți trebuie apreciată în comparație cu un întreg mai mare. Este inversul care de obicei îmi provoacă criticile: să iau în considerare doar mici serii de raționamente, aparent riguros logice, dar care, legate de totalitatea problemei, duc doar la absurdități.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 25/08/08, 08:27

O întrebare pentru cei care cunosc mai bine subiectul.
Îmi amintesc că atunci când vărul meu a vrut să preia ferma părinților săi, a trebuit să absolvească (un BTS dacă îmi amintesc bine).
Știți dacă aceste tehnici sunt predate ??

Într-adevăr, dacă îi prezentăm unui tânăr că ceea ce trebuie făcut este să avem un pământ frumos și curat, mesajul va fi întotdeauna la fel de dificil de transmis.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 09/12/09, 13:19

@ C moa:

Nu cred că aceste tehnici sunt predate altfel decât prin educație continuă. Liceele agricole necesită timp pentru a aduce acest lucru la standard, până de curând INRA ținea la distanță agronomii care vorbeau despre sărăcirea solului (cum ar fi Claude Bourguignon) ...

Pe de altă parte, mai multe asociații, cum ar fi Kokopelli, Amanins, BASE și multe altele oferă stagii și schimburi, accesibile tuturor, de la studenți în curs de formare până la mari începători sau profesioniști ...

Permiteți-mi să adaug acest document complementar foarte interesant despre agricultura țărănească și capacitatea sa de a hrăni lumea: http://www.dailymotion.com/video/x7pxv7 ... anete_news
_ _

În caz contrar, Ahmed, sunt de acord cu tine, evoluțiile din lumea agricolă sunt lente, investițiile sunt importante, managementul este accentuat (deși, în general, este o chestiune de obișnuință ...) și frânele sunt la fel de psihologice ca fizice.

Mult noroc tuturor celor care luptă în aceste direcții.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 09/12/09, 14:12

minguinhirigue a scris:@ C moa:

Nu cred că aceste tehnici sunt predate altfel decât prin educație continuă. Liceele agricole necesită timp pentru a aduce acest lucru la standard, până de curând INRA ținea la distanță agronomii care vorbeau despre sărăcirea solului (cum ar fi Claude Bourguignon) ...

.


Gândiți-vă din nou băieți!

Nu numai că școlile agricole vorbesc despre asta, dar există încercări în curs de a obiectiviza rezultatele.

La noi, deja câțiva ani de rezultate. Trebuie să văd cu managerul de operațiuni, nu-mi amintesc câte: comparație de însămânțare directă, TCS și muncă convențională pe o rotație obișnuită cu noi ...

Știați că am sărbătorit 20 de ani de pregătire (adulți, este adevărat) în agricultura bidoynam ???

Bourguignon a făcut o confidențialitate acum 7 sau 8 ani (încă în memorie) ...

Ideile comune mor greu! Sau generalizări abuzive ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 09/12/09, 14:30

bonjour,
A trebuit deja să citez această referință, dar a face un mic memento (în aceste vremuri de gripă A) nu dăunează:
The Single Strand of Straw Revolution: An Introduction to Masanobu Fukuoka's Wild Farming
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 09/12/09, 17:23

La fel de mult pentru mine Did67 ... Nu auzisem de acest gen de muncă în licee și tocmai absolvesc un învățământ superior în care sunt cu adevărat înfometat în ceea ce privește metodele low-cost ...

Aveți ecouri ale cursurilor pentru adulți din Alsacia pe acest subiect?

@ renaud67, vă mulțumesc pentru reamintire, Fukuoka rămâne o adevărată referință pentru mulți și încă nu mi-am luat timp să citesc, trebuie să o compensez. : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 13/01/10, 14:00

recuperând gata ...

Revoluția unui singur paie este plăcută ... Foarte instructivă ... Doar partea spirituală este ... tulburătoare.

Viziunea marii unități ... relația nimicului cu întregul ... care mai mult provine dintr-o dublă traducere (japoneză în engleză în franceză), fac din filosofia zen revizuită de Fukuoka ceva puțin bizar pentru un european ...

Dar această întrebare centrală pe care el o pune tuturor activităților umane este esențială:
„Cum ne facem treburile zilnice, lăsând natura să facă cea mai mare parte a efortului?” Așa cum a făcut întotdeauna de secole, pare să ne amintească ...
0 x

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 289