Clădire cu energie pozitivă în Nantes

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
Avatar de l'Utilisateur
minguinhirigue
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 01/05/08, 21:30
Locul de amplasare: Strasbourg
x 1




de minguinhirigue » 13/01/10, 14:55

Am doar trei avertismente la acest proiect (pe lângă dorința de a tăia cablul :D ).

Primul este hidrogen. Încă nu sunt convins de celula de combustibil, deoarece ciclul de stocare prin electroliză pierde aproape o treime din energia primită! Cred că impulsul de a da noilor tehnologii de baterie ar fi mai judicios. Dar ar fi nevoie de câteva cifre pentru a compara cu adevărat ... Ce capacitate, ce putere și ce cost are celula de combustibil cu hidrogen Abalone?

Al doilea este eșecul de a lua în considerare sistem de depozitare în costul unei clădiri care vrea să fie autonom ... Nu că mi se pare inutil acest cost, nici măcar prea costisitor (pentru că dacă nu este pus acolo, EDF îl susține cu centrale pe combustibil!), dar este un pas puțin necinstit.

Al treilea este costul energiei gri clădire, nu o am, dar în afară de sistemul de producere a energiei, clădirea mi se pare până la urmă clasică și aici trebuie să ne uităm la proiecte precum Conrad Lutz Green-office, pentru a realiza că este posibilă reducerea energiei întrupate a unei clădiri noi cu 70%. Aceasta reprezintă nimic mai puțin de 12,35 MWh pentru o clădire de birouri de 1300 m², care este suficientă pentru a acoperi nevoile clădirii timp de 30 de ani!

În caz contrar, Christophe, sunt de acord cu dumneavoastră cu privire la abrevierea economică a fotovoltaicii franceze în prezent, dar trebuie să ne amintim:
1 - prețurile panourilor sunt mai scumpe decât realitatea din cauza mecanismelor de credit fiscal
2 - prețul kWh-ului electric francez este artificial scăzut datorită funcționării lobby-ului nuclear
...
3 - în câțiva ani, totul ar putea fi în regulă, cu o reducere a prețului panourilor și o creștere a prețului la electricitate *!
: Mrgreen:

*Traiasca revolutia !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 13/01/10, 16:07

Pentru hidrogen, da, există pierderi de conversie, dar s-au gândit la toate: pierderile participă la încălzirea clădirii și a apei calde menajere.
Bateria este de 12kW, am văzut-o și este o jucărie mare ....
Prețul nu știu, iar capacitatea depinde de rezervor. Dar pentru o întrebare de nu știu ce, acestea sunt limitate la 100 kg de stocare de hidrogen. Mai sus trebuie să necesite autorizații specifice greu de obținut.

Pentru energia întruchipată, nu pot răspunde, totul din interior este concret, este voluntar să existe o inerție termică mare în interiorul clădirii.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 13/01/10, 16:11

nlc a scris:Bateria este de 12kW, am văzut-o și este o jucărie mare ....


Cum grăsime? Pentru că pentru celula de combustibil pe care ne-au „vândut-o” mincinoșii constructori între 1995 și 2005, trebuia să facă 60 kW și să se încadreze sub capotă ... Ei bine, cu siguranță nu este aceeași tehnologie, dar hei ... totul la fel!

Deoarece minciuna lor a durat puțin prea mult, au trecut la biocombustibili acum 2 sau 3 ani și acum la mașina electrică ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 13/01/10, 16:16

Pila de combustibil din mașini nu o cred nici o secundă.

Este mare da, 2m înălțime și 1m cu 1m aproximativ. Dar nu am văzut cât de dracu a fost filmat pe un palet, încă nu l-au despachetat.
Dernière édition alin NLC 13 / 01 / 10, 16: 55, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 13/01/10, 16:23

Da, este o minciună pentru mașini ...

În caz contrar, la nivelul techno, cred, ca toate bateriile statice, că este o pompă de căldură T ° medie sau înaltă ... în mașini sunt pompe de căldură MEP (Membrane schimbătoare de protoni), deci volumul nu trebuie să fie același:

Imagine

Iată un mic document pe care l-am făcut în 1999 pe PAC-uri, încă valabil pentru că aproape nimic nu s-a schimbat de atunci ...

https://www.econologie.com/cogeneration- ... nt-64.html

extras:

2.3) Bateriile cu temperatură înaltă și joasă și miezul bateriei
În general, acestea sunt clasificate în funcție de natura electrolitului care dă temperatura nominală de funcționare. Apoi facem distincția între bateriile alcaline AFC (Alkaline Fuel Cell) cu electroliți acizi care sunt împărțite în 2 subgrupuri:
• baterii cu temperatură înaltă (> 500 ° C), cu carbonat topit (MCFC pentru celula de combustibil carbonat topit) sau oxizi solizi (SOFC pentru celula de combustibil cu oxid solid) ca electrolit;
• baterii la temperatură scăzută (<200 ° C), cu membrane ca electrolit
polimeri (PEMFC pentru celula de combustie cu membrană de schimb de protoni) sau acid
acid fosforic (PAFC pentru celula de combustibil cu acid fosforic).
Baterii cu temperatură scăzută
Lucrează pe același principiu general, dar toți au tendința de a utiliza un reformator care transformă gazul natural în hidrogen din diferite motive:
• rețea de gaze naturale foarte bine dezvoltată
• depozitarea și distribuția hidrogenului încă pun probleme
• negativ a priori al utilizatorilor în ceea ce privește stocarea hidrogenului (aspect psihologic)
• Alte mijloace costisitoare de producere a hidrogenului, 4 fr / kg per reformare comparativ cu:
• 5 până la 7 fr / kg prin purificarea produselor petroliere (uleiuri etc.)
• 25 fr / kg (!!) Prin electroliză, dar poate fi redus foarte mult prin utilizarea energiilor regenerabile în timpul orelor cu cerere redusă (în principal hidroelectricitate, al cărei potențial energetic este aproape constant)
Notă: Crăparea termică a amoniacului (la aproximativ 600 ° C) este apoi suficientă pentru a produce hidrogen, care va trebui apoi purificat pentru a fi transportat la bateriile acide. S-ar părea că acesta este unul dintre cele mai puțin costisitoare sisteme, dar ce zici de costul producerii amoniacului (cost economic și de mediu)

(...)

Baterii cu temperatură ridicată
MCFC: Nu există reformator. Combustibilul se transformă în hidrogen în miez. O temperatură destul de ridicată de 650 ° C menține electrolitul (amestec de carbonat de potasiu și litiu) rămase topit. Vaporii de apă și CO 2 sunt eliberați și reacția exotermă are avantajul de a menține temperatura celulei care, prin urmare, necesită doar încălzirea grundului. Prin urmare, nu este o baterie 100% ecologică, dar permite utilizarea directă a CH4.
SOFC: Electrolitul este format din oxizi solizi (zirconiu) și funcționează la aproximativ 1000 ° C. Și aici, gazul natural este transformat în H2 în inima celulei.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 13/01/10, 16:57

Voi cere mai multe detalii când voi merge să încerc Tesla : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128