Generator de probleme Generator Aster Sobemo 20 kW

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 16/03/10, 18:18

Nu trebuie să fi înțeles problema!
a fost deconectat acest reostat?
dacă da, poate fi conectat la un potențiometru (tensiune variabilă) sau la o rezistență variabilă

dar dacă nu a fost deconectat de ce deconectați firele?
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 16/03/10, 19:31

https://www.econologie.info/share/partag ... e4FN30.jpg


aici sunt 2 diagrame ale principiului excitației
pe cel mai logic 1 - nu trebuie să aveți tensiune (sau qq volți de remanent) firul dvs. logic din aceeași secțiune ca firele excitației generatorului dacă este deconectat nu de excitație

pe ansamblul potențiometric 2 trebuie să debitezi max cu generatorul și să ajustezi variind cursorul pe reostat pentru a excita altern. (asamblare puțin probabilă în funcție de măsurătorile dvs.) este posibil ca acest ansamblu să fie ansamblul de pe generator și în acest caz să aveți 3 fire
u slab pe care l-ați măsurat se datorează schimbărilor în
câmp magnetic dar nu cu excitație
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 16/03/10, 19:33

eroare schematică
https://www.econologie.info/share/partag ... 7n1i4q.JPG


aici este cea potrivită
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Alain G
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3044
Înregistrare: 03/10/08, 04:24
x 3




de Alain G » 16/03/10, 20:27

Bună zorglub

Este puțin mai complicat decât pe diagrama ta!

La sfârșitul generatorului există un dinam care acționează ca un al doilea generator care servește doar pentru a crea puterea necesară pentru excitația rotorului principal al generatorului, reostatul este utilizat pentru a regla tensiunea de ieșire!

În fotografia 3 a primei pagini putem vedea 6 fire conectate la terminalul 2 provin din dinam, alte 2 merg la excitație și celelalte 2 merg la un condensator de filtrare situat în locația periilor din excitație, cele 2 fire ale dinamului merg la bornele externe ale reostatului și celelalte două merg una pe o parte a reostatului, precum și cealaltă pe terminalul central al reostatului!

De ce nu foloseau acest reostat? Motivul este destul de simplu, este pentru că au folosit 2 grupuri de generatoare și probabil au folosit același reostat pentru ambele grupuri!
S-ar putea, de asemenea, să aibă un regulator automat!
:D
0 x
Dacă faceți un pas înapoi, uneori puteți consolida prietenia.
Critica este un lucru bun dacă se adaugă unor complimente.
Alain
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 16/03/10, 21:12

functioneaza ! , Ma bucur pentru tine
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 104