Test simplu pentru potabilitatea apei?

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037

Test simplu pentru potabilitatea apei?




de Christophe » 18/03/10, 10:49

Totul este în titlu, există pe piață un set de „apă potabilă de testare” pentru specificul (deci nu scump) al potabilității apei recuperate aici sau acolo?

Mă gândesc la un tester sub forma unei file reactive, cam asemănătoare cu cea a urinei.

:?:

Evident, dacă există, fiabilitatea nu ar fi aceea a unei analize bacteriologice de laborator, dar dacă elimină 9/10 din risc ar fi deja interesant ...
0 x
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon




de Obelix » 18/03/10, 11:10

bonjour,

Mai întâi ar fi necesar să ne punem de acord asupra a ceea ce se numește „apă potabilă”.
Acestea fiind spuse, dacă este apă „potabilă” pentru reparații timp de maximum o săptămână, testul nu va fi același ca și pentru apa din casa principală ....
Fiul care lucrează în joc și vede portbagajul mașinii sale de companie, este evident că un test simplu nu există.
Dar totul depinde de ceea ce căutăm ......

Obelix
0 x
În medio stat virtus !!
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 18/03/10, 11:18

Ah, da, remarcă bună ...

Ei bine o apă care îți dă multă burtă ... să începi : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 18/03/10, 11:23

Am în față un kit de testare a apei pe care îl folosesc acasă pentru a-mi analiza apa din fântână,
testează escherichia coli, plumb, pesticide, nitrați, clor, duritate (calcar) și aciditate

acestea sunt pur și simplu teste „calitative”, dar nu cantitative
și nu completă în poluanții căutați pentru băut
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79304
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11037




de Christophe » 18/03/10, 12:45

Ei bine, este deja un început.

Cât costă / testează și în ce formă?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
zorglub
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 501
Înregistrare: 24/11/09, 10:12




de zorglub » 18/03/10, 13:48

preț 16 € „marca verde” marca 50 € vândut în farmacii
unele măsurători se fac în 24 de ore
dar pentru apa mea care este folosită pentru mașina de spălat și toaletele mele, este suficientă
și la fiecare 3 ani o analiză într-un laborator veterinar a costat aproximativ 100 € cu teste organoleptice - culoare, miros, aromă -
teste bacteriologice - coliforme ect ....
vezi modelul:

Imagine

nu este suficient să declar o apă consumabilă, dar pentru utilizarea mea este ok
0 x
în fiecare dimineață te uiți la tine, goală, într-o oglindă mare, după minute 3 vei vedea că interiorul tău și mai rău decât imaginea ta ......

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 76