Primul sistem de dopare a apei carburatorului

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
twentymak
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 19/03/10, 21:01
Locul de amplasare: 09000 Sfântul Paul din Jarrat
x 1

Primul sistem de dopare a apei carburatorului




de twentymak » 20/03/10, 00:20

Bună tuturor, așa că iată primul meu post pe această temă forum.

Așa că am descoperit sistemele de dopare a pantonei și a apei în motoare.

Am citit o mulțime de lucruri, am văzut multe sisteme, aici și în altă parte.

Deci, cu toată această masă de informații, am învățat o mulțime de lucruri, dar m-am pierdut foarte mult și totul este încă foarte vag.

Am făcut o mică schemă a unui ansamblu de dopare a apei pe care aș vrea să îl instalez pe cele două mașini ale mele:

Motor VW Golf 1 1.6L TD 80cv Golf 2 (diesel)
Honda Civic 1.6L 16s Atmo 130cv (benzină)

Problema este că nu sunt absolut sigur de mine, pentru că m-au înecat în toate informațiile pe care le-am găsit.

Iată deci montajul meu:

Imagine

Prin urmare, veți observa că nu este notată nici o dimensiune sau diametru, deoarece nu am absolut nici o idee despre ce să aleg, deoarece din nou s-a înecat în informație.

Deci întrebările mele sunt?

1) Am înțeles sau nu sistemul?

2) dacă da, ce dimensiune a conductelor ar trebui să aleg pentru cele două motoare ale mele?

Voila, sper că oamenii competenți mă pot ajuta, chiar dacă știu că subiectul a fost abordat de multe ori.

Multumesc anticipat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Primul sistem de dopare a apei din carburator




de Flytox » 20/03/10, 14:07

Bună ziua twentymak
Bine ați venit la clubul Pantomistes.

Twentymak a scris:Am citit o mulțime de lucruri, am văzut multe sisteme, aici și în altă parte.

Deci, cu toată această masă de informații, am învățat o mulțime de lucruri, dar m-am pierdut foarte mult și totul este încă foarte vag.

Normal la început, cu toții a trebuit să trecem prin asta! : Mrgreen:

Diagrama dvs. reprezintă un GVI (Instant Steam Generator). Creează abur și aduce cu siguranță picături mari de apă, care nu vor fi neapărat benefice pentru operație. O editare mai „clasică” va prelua editarea, dar este imediat urmată de partea „reactor” înainte ca ieșirea sa să ajungă la admisie. Partea reactorului cu tija sa centrală „calibrează” picăturile de apă (dimensiune și număr) astfel încât motorul să poată exploata acest vapor.

Pentru ca partea carburatorului să alimenteze GVI, este posibilă ca ansamblu, dar problemele majore de coroziune care urmează o reduc foarte repede. Apa, aluminiu, zamac și alamă se îngrămădesc și agravează coroziunea producând un fel de produs albicios care plutește și blochează acul.

Pentru un prim ansamblu, este mai ușor pe un Diesel decât pe benzină.

Pentru ca un GVI să funcționeze rapid, puteți utiliza metoda Camel1. Pentru partea care intră în evacuare, dimensionarea este un bun exemplu. În ceea ce privește nivelul constant care îl alimentează cu apă, nu sunt singurul care nu a reușit niciodată să-l facă să funcționeze corect. Există și alte soluții mai fiabile.

http://reaction.directe1.free.fr/index.htm#GV_corrected

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
twentymak
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 19/03/10, 21:01
Locul de amplasare: 09000 Sfântul Paul din Jarrat
x 1




de twentymak » 20/03/10, 19:56

Vă mulțumesc pentru acest răspuns, așa că sunt puțin dezamăgit.

Poate explicându-mi ce aș vrea să fac eu sau cineva dintre voi mă puteți ajuta.

Vreau să descompun apa (H²O) în HHO pentru a-mi stimula motoarele, a le curăța și a le reduce consumul.

Am văzut că putem, de asemenea, să electrolizăm apa pentru a crea gaz (HHO), dar prefer să folosesc căldura de la evacuare decât să-mi supraîncărc alternatorul, care este deja mai mult decât limita cu farurile mele de 720 w.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 20/03/10, 21:13

Electroliza pentru a face motorul să înghită este discutată abundent pe următoarele 250 de pagini ...: Mrgreen:

https://www.econologie.com/forums/electrolys ... t1228.html

În cele din urmă, AMHA nu este mult de așteptat din cauza eficienței scăzute și a producției prea mici de gaz pentru nevoile motorului ....
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
twentymak
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 19/03/10, 21:01
Locul de amplasare: 09000 Sfântul Paul din Jarrat
x 1




de twentymak » 21/03/10, 01:06

Mulțumesc pentru acest link, dar l-am mai văzut.

Aș vrea să-mi fac un transformator de 1.5 V pentru a-mi face propria electroliză a apei cu electricitatea de la alternatorul meu și a injecta HHO în admisia mea, dar soluția electrică este aproape imposibilă din cauza intensității reduse a alternatoarelor auto. 75A pe Civic, dacă eliminăm tot ceea ce mașina folosește pentru accesoriile sale (faruri, ventilație, dezghețare, radio auto etc.) nu va lăsa o mulțime de amperi pentru un generator cu putere suficientă pentru a fi util.

Am văzut pe un site web (pe care nu îl mai găsesc) un sistem de electroliză destinat mașinilor, dar mă tem că este șarlatanism și nu vreau să cheltuiesc 200 € pe vânt.

La fel ca kitul Ecopra, care pare a fi doar un simplu GVI dacă am înțeles corect. Și care, prin urmare, nu ar avea o mare utilizare ...

Dacă nu este ceea ce se creează HHO prin supraîncălzirea apei, este posibil prin gaze de eșapament? sau am inteles ceva?

Dacă este posibil cum se face? (Știu că există 1.000.000 de subiecte pe această temă, dar nu mă pierd)

Pentru că diagrama mea este doar un GVI așa cum mi-a spus Flytox.

Și vaporii de apă nu sunt HHO, deci nu asta sunt ceea ce caut în mașinile mele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
orbs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 156
Înregistrare: 15/09/05, 20:21




de orbs » 21/03/10, 09:18

bonjour
poate fi testată producția de energie electrică din căldura motorului cu un set de module peltier-sebeeck.
@+
orbs
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 21/03/10, 12:41

Twentymak a scris:Dacă nu este ceea ce se creează HHO prin supraîncălzirea apei, este posibil prin gaze de eșapament?

Pentru a crea HHO prin supraîncălzirea apei, sunt necesare temperaturi de aproximativ 750 °. În sistemul de evacuare Diesel este mai degrabă 750 ° maxim când vă aflați în partea de jos. Temperaturile actuale la 90 km / h sunt mai degrabă între 300-350 ° (motor atmosferic). 750 ° și, prin urmare, disocierea moleculei de apă se obțin în timpul arderii în chiulasă ... dar cu energia preluată din această combustie ... echilibrul este neutru.

http://fr.wikipedia.org/wiki/Mol%C3%A9cule_d%27eau


Termoliza apei începe să devină semnificativă la aproximativ 750 ° C și este completă la aproximativ 3 ° C. Reacția produce dioxigen și hidrogen:

2H2O → 2H2 + O2
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
copra
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 21
Înregistrare: 09/12/07, 10:38

pantone gillier pe benzină




de copra » 21/03/10, 14:26

veți transmite fotografiile de asamblare ale kitului ecopra
trofeul 4l 2010.
asamblarea se face în 1 oră fără alte modificări
decât o trecere a peretelui de 6 mm pe cutia de aer ... fără lingură.
aceasta implică faptul că atingerea geetului se face înainte de filtrul de aer.

kitul ecopra este un kit complet, nu este doar un gvi

Un weekend plăcut
cel mai recent film ecopra
http://www.youtube.com/watch?v=-jILH9oqTNs
0 x
economie corectă

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181