Folosirea ghețarilor ca sursă de energie electrică

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Grelinette
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2007
Înregistrare: 27/08/08, 15:42
Locul de amplasare: Provence
x 272




de Grelinette » 27/03/10, 20:41

Este curios această voință megalomanică (de obicei umană) să caute să exploateze energiile colosale înainte de a căuta să recupereze energii mai modeste ... și la scară umană.

Din ce în ce mai mulți experți avansează ipoteza că este mai bine să producem puțin și local, dar în multe locuri decât invers.

Recuperarea energiei unui ghețar este un pic ca acest proiect de căutare a recuperării energiei colosale a fulgerului!
0 x
Proiect hibrid - Proiectul privind econologia
„Căutarea progresului nu exclude dragostea tradiției”
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 27/03/10, 22:17

Aaah, e amuzant, da fulger! Din păcate, nu putem stoca această energie pentru a o folosi atunci când avem nevoie de ea. Încă aceeași problemă cu electricitatea în altă parte. Și se pare (nu m-am adâncit în el) că există o mulțime de obstacole care o îngreunează (este DC) și randamentele nu ar fi atât de grozave. Dacă vreunul dintre voi știe mai multe ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 27/03/10, 23:21

grelinette a scris:Este curios această voință megalomanică (de obicei umană) să caute să exploateze energiile colosale înainte de a căuta să recupereze energii mai modeste ... și la scară umană.

Din ce în ce mai mulți experți avansează ipoteza că este mai bine să producem puțin și local, dar în multe locuri decât invers.

Recuperarea energiei unui ghețar este un pic ca acest proiect de căutare a recuperării energiei colosale a fulgerului!


Sunt de acord cu dvs., dar trebuie să înțelegeți: cu cât este mai multă energie centralizată, cu atât mai mult îi face pe oameni dependenți de companiile mari de producție, la fel este și pentru apă.
A face oamenii independenți energetic (sau orice altceva) nu este „afacerea” lor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 27/03/10, 23:38

Și aducând furia pe un ghețar ...

: Mrgreen:
****
Altfel, lovitura de ghețar nu este imposibilă.
Furnizați 2 ancore la fel de puternice ca pentru un pod și întindeți 2 cabluri care rețin o bandă transportoare cu țăruși care se scufundă în placa de gheață și ies în partea de jos a lanțului).
(Cam ca moara de apă a lui Christophe).
Un overdrive imens și totul este gata.
---
Pentru ambițioși, faceți același lucru cu un munte ... : Cheesy:
0 x
nanook
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 23/03/10, 05:27




de nanook » 28/03/10, 05:28

Ei bine, mulțumesc, am găsit în cele din urmă răspunsul la întrebarea mea:

Nu, asta nu există în acest moment.

Așadar, vă mulțumesc pentru această clarificare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 28/03/10, 10:49

... dar știi, pe asta forum există o mulțime de subiecte de mare interes. Poate încă mult mai „gigantic-colosal” decât ghețarii. De exemplu, căutați cuvântul „Desertec”.

[Editați] și este adevărat că cuvintele lui Grelinette au un mare sens.

: Mrgreen: ... deci de când ai decis să o faci "poza aici" ar trebui să-ți găsească rapid fericirea : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:
Dernière édition alin Obamot 28 / 03 / 10, 10: 55, editate 3 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 28/03/10, 10:50

grelinette a scris:Este curios această voință megalomanică (de obicei umană) să caute să exploateze energiile colosale înainte de a căuta să recupereze energii mai modeste ... și la scară umană.


+1

... și reduce-i nevoile ....
0 x
nanook
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 23/03/10, 05:27




de nanook » 29/03/10, 06:19

Scopul precis al cercetării mele a prezentat o prezentare a noilor surse de energie. După o cercetare spirituală, am găsit solarul, marea (unde am avut probleme cu găsirea informațiilor pe net și datorită acestui site) și o chestie veche pe care am probleme să o fac într-un spectacol : ghețarul ...

Așadar, vă mulțumesc din nou pe acest site sau așa cum spune Obamot că „nu voi”, dar îmi găsesc rapid fericirea :D (merge prea repede pentru a vorbi cu viitorul ^^)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 29/03/10, 15:22

În orice caz, recuperarea energiei din ghețari nu este energie regenerabilă.
Cea mai înaltă stație din lume s-a închis din cauza lipsei de zăpadă din Bolivia.
În țara asta nu mai sunt ghețari. Aproape toate vârfurile sunt afectate. Deci, face cercetare și dezvoltare pentru a recupera energia dintr-o sursă care poate să nu mai existe în 20 de ani :|
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 189