Economizatorii „minune”: mituri sau realități?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 02/04/10, 10:37

STF a spus:

Elefant: Când mă umplu până la gât, dacă sunt eu sau altcineva, îmi poți face diferența


În afară de obiectivitatea științifică strictă, deoarece într-adevăr, nimeni nu se îndoiește de capacitatea ta de a alimenta, imperativ la aceeași pompă, etc ...

Ceea ce este important în contextul unei campanii de măsurare este că șoferul nu are nicio indicație a rezultatelor pentru a nu schimba nimic în timpul conducerii sale, totuși, dacă experimentatorul și șoferul sunt aceeași persoană, văd contorul de kilometraj. Asta este deja prea mult! De exemplu, folosind becul roșu de pe propriul vehicul, pot vedea cu ușurință dacă am parcurs 820 sau 860 km pe un rezervor plin. Cel mai bun mod de a testa un economizor este o companie de taxi sau curierat rapid sau flota unei companii de instalare sau avarie.

Este absolut necesar să se elimine efectul placebo sau conștientizarea prezenței dispozitivului.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 02/04/10, 11:14

Macro a scris:Despre EGR :şoc: O dezbatere constructivă despre un dispozitiv distructiv ...

Rahat??? Ce tâmpenie: să spui că supapele EGR de pe vehiculele cu vârsta peste 10 ani sunt prostii fără un nume care provoacă doar murdări,
....
EGR este încă o farsă ... Chiar și pe vehiculele recente ... Știu un Kangoo DCI din 2009 care a plătit deja prețul ... este departe de 100 km și conduce doar ...

Fixarea dvs. asupra oricărui lucru care poate permite injectarea vaporilor de apă înapoi într-un motor pare să vă pună probleme.
Nu construiește nimic, este doar părerea mea ...

Căutați pe net supape EGR frumoase ca ale voastre ... Și apoi căutați-le pe cele murdare ...


VEZI CELE DOUĂ E-MAILURI PRECEDENTE PRIVIND „tâmpenii”

Un EGR prost conceput sau un defect de injecție și este mizerie

nimic de-a face cu injecția de apă care este un fapt dovedit, verificat și reprodus în acest sens forum același

Din experiența mea: avem o flotă de 140 de vehicule DCI, clio, 207, megane, 407 etc ... și nici o problemă EGR
Aceste vehicule sunt bine întreținute și returnate după 4 ani sau 100 km

Nu am avut niciodată o problemă EGR la vehiculele mele diesel, îmi fac propria întreținere și îmi curăț colectoarele la fiecare 100


POTENȚIAL: toate părțile mecanice ale unui vehicul sunt supuse defecțiunilor, inclusiv EGR
Puteți tasta frână, contact, EGR, anvelope, carburare, veți găsi la fel de multe defecțiuni ca pe EGR : Cheesy:

problemă de discernământ pe care o spui? ...
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6527
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 02/04/10, 11:21

Cu excepția faptului că frânele anvelope aprindere carburare injecție ... Nu puteți face fără .... EGR (încă fericit) dacă ...

Twingo despre care vorbesc face parte dintr-un parc similar cu al tău: întreținut și vândut înainte de 100 km sau 000 ani.

Ar trebui să facem un test orb cu și fără pe două mașini din acest parc ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 02/04/10, 15:44

Ceea ce ar fi interesant de știut sunt costurile de funcționare ale acestor vehicule și care ar include prețul de achiziție. În acest fel, ar fi mult mai ușor să facem diferența cu formulele „ecologice” [Edit:] luând în considerare bilanțul ecologic al ambelor producții ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 225