cald rece

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
orbs
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 156
Înregistrare: 15/09/05, 20:21

cald rece




de orbs » 10/02/06, 14:47

salut
Se pare că am citit că 2 corpuri cu T ° semnificativ diferite ar putea genera curent electric. este corect? eventual linkuri?
merci
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 10/02/06, 15:07

Într-adevăr, este efectul invers Peltier.

Tastați-l în google sau „Calopile”.

Din păcate, randamentele sunt foarte mici (5-10%) și, prin urmare, aplicațiile sunt foarte specifice.

Cred că roata Minto este mult mai promițătoare (vezi subiectul de la forum )
Dernière édition alin Christophe 10 / 02 / 06, 15: 29, editate 1 ori.
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 10/02/06, 15:09

Această proprietate este utilizată în termocupluri pentru a măsura o temperatură, de exemplu. Vezi articolul foarte complet din Wikipedia aici.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 10/02/06, 15:28

:)

Hopa, Peltier nu Pelletier : Hopa:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 10/02/06, 21:19

bonjour
Ei bine, nu știam că efectul este reversibil. Am un radiator cu efect Peltier. Are nevoie de o sursă mare de alimentare pentru a crea o diferență de 65 ° C între cele două fețe.
Deci, dacă îl încălzesc la 65 ° C pe o parte, va produce suc?
Și în comparație cu un colector fotovoltaic, cu cât mai puțin? (% tage)
Pacat ca nu este groaznic pentru ca altfel am putea recupera pierderile prin efectul Joule asupra tuturor tipurilor de masini.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 10/02/06, 21:37

În mod normal da, ar trebui să iasă din suc ... dar depinde de temperatura și materialele utilizate ... dar testați pentru a vedea dacă vedeți un început de efect ...

În caz contrar, comparația cu fotovoltaicul nu este judicioasă, deoarece nu plecați de la aceeași sursă ...

În caz contrar, calopilul are un randament mediu de aproximativ 10%, dar asta depinde bcp de delta lui T ° ... (15% din pagina următoare sunt în condiții ideale)

http://calopile.free.fr/caracteristiques.html

Este deosebit de interesant (cum spui tu) să optimizezi puțin pierderile termice ... cu condiția evidentă de a găsi o sursă „rece”
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 10/02/06, 22:05

Este liniștitor când știm că trimit sonde spațiale care conțin plutoniu pe un lansator, acestea rămân destul de discrete în privința acestui subiect:

[...] Acesta este în special cazul sondei Voyager, lansată în 1977, în care fluxul de căldură stabilit între PuO2 fissil (PuO2 este radioactiv și se dezintegrează, este deci o sursă de căldură) și mediul extern trece printr-un sistem de conversie termoelectric bazat pe SiGe (aliaj de siliciu și germaniu), care permite alimentarea cu energie electrică a sondei (într-adevăr, sondele spațiale care se îndepărtează dincolo de Marte nu pot fi alimentate de panouri solare, fluxul solar fiind mult prea mic). Vezi articolul Generator termoelectric de radioizotopi. [...]


link-ul: aici.

Diagrama "calopilului" de la bordul sondei spațiale:

Imagine
0 x
aidiv
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 103
Înregistrare: 20/12/04, 18:57




de aidiv » 10/02/06, 22:06

salut, efectul de peletier invers se numește efect seebeck (numele inventatorului)
Am făcut testul cu pe o parte apa fierbinte care vine direct de la robinet și pe cealaltă o placă de fier pentru partea rece, nu știu cât a produs, dar știu că nu a fost mult

altfel un link pentru generatorul seebeck și prețul acestora
http://www.hi-z.com
0 x
Trecerea
x 17




de Trecerea » 10/02/06, 22:19

aidiv a scris:salut, efectul de peletier invers se numește efect seebeck (numele inventatorului)
Am făcut testul cu pe o parte apa fierbinte care vine direct de la robinet și pe cealaltă o placă de fier pentru partea rece, nu știu cât a produs, dar știu că nu a fost mult

altfel un link pentru generatorul seebeck și prețul acestora
http://www.hi-z.com


Interesant, iată câteva aplicații concrete cel puțin, mulțumesc !!

30 de wați vă permit deja să faceți ceva, iar prețul rămâne corect.

Modulele au un design destul de „rustic” și ar trebui, de asemenea, să fie robuste și stabile în timp.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
PITMIX
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 2028
Înregistrare: 17/09/05, 10:29
x 17




de PITMIX » 11/02/06, 23:47

Micul meu chiuvetă Peltier are aceeași față. Va trebui să încerc. :D .
Un fier sonor pe o parte și un cub de gheață pe cealaltă.
Motorul Stirling funcționează cu frig cald și produce energie mecanică și energie electrică a modulului seebeck.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 261