Descoperire: dă mai degrabă decât aruncă

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
hai să dăm
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 15/10/07, 09:16

Descoperire: dă mai degrabă decât aruncă




de hai să dăm » 15/10/07, 09:27

Nu se pierde nimic, nu se creează nimic, totul este reciclat!

Imagine

Cu acest slogan, aș dori să vă prezint această inițiativă dă.org care a permis deja mai mult de 1600 de obiecte să evite gunoiul timp de un an.
Toată lumea are în pivniță sau în podul lor lucruri puțin deteriorate care nu mai pot fi vândute. Așadar, dă-le mai degrabă decât să le depozitezi inutil sau să le arunci.
În plus față de aspectul ecologic puternic al abordării prin reciclarea obiectelor, există partea de generozitate și ajutor reciproc.
Într-adevăr, aveți obiecte vechi, jucării, așternuturi, haine, aparate vechi ... Nu le aruncați! Dă-le oamenilor care au nevoie de ele; oameni aflați în dificultate sau pur și simplu colecționari sau pasionați de bricolaj care îi vor recondiționa, îi vor renova și le vor oferi o a doua viață.

Prin intermediul unui sistem eficient de alerte prin e-mail sau RSS, „participanții” și „donatorii” sunt informați rapid cu privire la donații și caută obiecte în apropierea caselor lor.

Nu ezitați să descoperiți această inițiativă și să o împărtășiți cu alții.

Acum du-te la dă.org și vă mulțumesc în avans pentru generozitatea pe care o veți împărtăși.
0 x
Matthieu
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 18
Înregistrare: 01/12/07, 17:09
Locul de amplasare: Gironde - Între două mări

Dă / Colecționează




de Matthieu » 19/01/08, 20:01

Pentru donații și colectare, există și acest site care funcționează destul de bine (am auzit recent despre el la France Inter). Îmi permit să specific linkul:

http://www.recupe.net
0 x
Rabelaisiană
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 36
Înregistrare: 14/08/06, 00:17
Locul de amplasare: rue du 4éme zouave, 93110 Rosny




de Rabelaisiană » 20/06/09, 14:16

Am identificat deja trei discuții despre Econologie pe această temă, aceasta este a patra http://groups.google.fr/group/ouah-ouah ... conologie#
0 x
Nikolian
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 72
Înregistrare: 22/02/07, 09:13
Locul de amplasare: Franţa




de Nikolian » 21/04/10, 12:03

Personal, am pus o notă pe avizierul companiei mele, nu durează niciodată să apară cineva.
0 x

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 121